مقبره امام‌زاده ها-مقام امام‌زاده ها ۱۳۹۰/۵/۲۶ - ۱۸۱ بازدید

ویرایش علمی - امامزاده ها کیا هستند و آیا همه امامزاده ها شخصیتهای والایی داشتند؟ آیا همه امامزاده هایی که توسط خواب و ... به تازگی شناخته میشوند صحت دارد؟

امامزاده: عنوان مقابر مربوط یا منسوب به اعقاب ائمه می باشد. مقابر امامزاده ها از رایجترین ابنیه های مذهبی مورد علاقه شیعیان است و در بسیاری موارد فرق اسلامی دیگر ایران هم پاس حرمت آنها را دارند و به زیارت آن ها می روند.
پس از شهادت امام رضا علیه السلام سادات علوی که به ایران رو آورده بودند مورد آزار و قتل واقع گشتند. البته مواردی از کشتار علویان قبل از این نیز در ایران مشاهده شده است اما این رویه پس از شهادت امام رضا رو به فزونی نهاد. در نتیجه تعدادی مقابر مربوط یا منسوب به آنان و اعقاب ائمه اطهار در ایران بوجود آمدو به سبب اعتقاد قلبی ایرانیان به ایشان و به جهت روحیات مخصوص مردم ایران, هرجا چنین قبری مشاهده می شد زیارتگاه مردم قرار می گرفت و به فراخور شان مدفون و چگونگی محل بقعه بارگاهی بر آن ساختند.
در پاسخ به این بخش از سوال شما که آیا تمام امامزاده ها شخصیت والایی داشته اند؟ پاسخ شما منفی است. اینگونه نیست که تمام امامزادگان دارای شخصیتی مثبت و یا والا باشند. بلکه بر عکس برخی دارای شخصیتی منفی می‌باشند (همانند جعفر کذاب که مدعی امامت در عصر امام عسکری علیه‌السلام بود)
همچین هرگز نمی‌توان خواب را ملاک مناسبی برای شناخت مکان امامزاده‌ای دانست مگر آن‌که علاوه بر خواب مستندات دیگری همچون یافتن سنگ قبر مربوط به آنان و ... ضمیمه آن گردد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.