منابع مطالعاتی برای امام حسن‌مجتبی(ع) ۱۴۰۰/۰۲/۱۱ - ۲۷۵ بازدید

سلام..لطفااگه میشه کتابهایی درموردسیره،رفتار،گفتار،وزندگی حضرت امام حسن مجتبی(علیه السلام)به من معرفی کنید.

چند کتاب درباره زندگی امام حسن‌مجتبی(ع) که می‌تواند تا حدی به شناخت ایشان و زمانه آن حضرت کمک می‌کند: «صلح امام حسن (ع)؛ پرشکوه‌ترین نرمش قهرمانانه تاریخ»
ترجمه رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله العظمی سیدعلی خامنه‌ای، از کتاب «صُلحُ الحَسَن(ع)» اثر شیخ راضی آل‌یاسین. این کتاب برای نخستین بار در سال ۱۳۴۸، یعنی نیم قرن پیش منتشر شد و جامع‌ترین کتاب درباره امام حسن (ع) است.
مترجم کتاب «شیوه شهریاری» اضافه کرد: پس از گذشت ۵۰ سال از انتشار این کتاب و ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، هنوز کتابی درباره امام حسن (ع) منتشر نشده که جامع‌تر، قوی‌تر و گسترده‌تر از این ترجمه باشد. متاسفانه این کتاب را اکنون جوانان نمی‌خوانند، مگر آنهایی که اهل تحقیق و پژوهش درباره تاریخ اسلام باشند. «از گوشه و کنار تاریخ»
نوشته «سید علی شفیعی»، دفتر نشر فرهنگ اسلامی، تهران، کتابخانه صدر
در این کتاب فقط موضوع اتهام کثرت ازدواج و طلاق در مورد امام مجتبی علیه ‌السلام با توجه به روایات و مطالب تاریخی و راویان آن ها بحث و بررسی شده است. «امام حسن علیه‌ السلام پرچمدار صلح و آزادی»
نوشته «مهدی پیشوایی»، انتشارات توحید
کتابی است که چند محور از زندگی امام مجتبی علیه ‌السلام، مانند روز‌های نخستین زندگی، همسران، علل صلح، پیمان صلح، همسر جنایتکار و چند روایت کوتاه از آن بزرگوار را ترجمه کرده است. «زندگانی امام حسن مجتبی علیه ‌السلام»
نوشته «سید هاشم رسولی محلاتی»، دفتر نشر فرهنگ اسلامی
مؤلف در دوازده فصل به شرح زندگی امام مجتبی علیه ‌السلام پرداخته؛ مانند ولادت، زمان رسول خدا، فضایل حسنین، پس از رحلت رسول خدا صلی الله علیه و آله تا پایان خلافت عثمان، زمان حکومت پدر، دوران امامت، ماجرای صلح و فضایل و مکارم اخلاق و سخنانی چند از آن حضرت و... «زندگانی حضرت مجتبی علیه ‌السلام»
نوشته «حسین عمادزاده اصفهانی»، انتشارات أسوه
این کتاب محور‌های مهم زیر را مورد بحث و بررسی قرار داده: خلافت امام حسن علیه ‎السلام، مکاتبات، صلح، مکارم اخلاق، توقف در کوفه و مدینه «کنوزالحکم و فنون الکلم»
نوشته «سید حسن طباطبایی میرجهانی»، مترجم «حسین عمادزاده»
کتاب فوق در بردارنده خطبه ‌ها، نامه ‌ها، کلمات قصار امام مجتبی علیه السلام با ترجمه فارسی است. «معصوم چهارم حسن بن علی علیه السلام»
نوشته «جواد فاضل»، انتشارات کتب ایران کتاب فوق مشتمل بر مباحث ذیل است:
دوران کودکی و نوجوانی، دوران ظلمت، دوران وحشت، خلافت عهد، پس از شهادت امام مجتبی علیه ‌السلام

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام، ای‌کاش پایه های فرهنگ اسلامی ب طور کلی بر مبنای اعتقادات حسن بن علی تنظیم شده بود! شخصیتی آرام مهربان و صلح جو که همه چیز را برای خودش تنها و خانواده اش نمی‌خواست . او میگفت زمانی همه چیز سامان می‌یابد که عدالت به طور کامل برای همه از جمله مسلمان و غیر مسلمان ایجاد شود و هر دو گروه بدون دخالت در اعتقادات یکدیگر در کنار هم با همکاری برابری و برادری زندگی انسانی و معنوی خویش را به پیش برده تا نظر مساعد خداوند نیز نسبت به سرزمینهای اسلامی جلب شود ولی متاسفانه افرادی که دوست داشتند برده و کنیز و ثروت و برو بیا داشته باشند و همیشه چماقی برای کوبیدن بر سر خلق الله در دست داشته باشند بر اریکه قدرت تکیه زدند و برای همیشه عدالت را که معنی واقعی اسلام بود کشتند و بدست فراموشی سپردند تا امروز که باعث تفرقه و آشوب و کشت وکشتار و بیرحمی و خودخواهی و بداخلاقی و بت پرستی در همه کشورهای اسلامی خصوصا ایران هستیم.
پرسمان
سلام علیکم، ۱- شما احتیاج به مطالعات تاریخی بیشتری بخصوص در سیره اهل‌بیت(ع) دارید، والا می‌دانستید که همه معصومین(ع) در واقع یک وجود واحدند اما در شرایط مختلف اجتماعی، تصمیمات مختلف اتخاذ کرده‌اند والا اگر برفرض مثال جای امام حسن مجتبی(ع) و امام موسی‌بن جعفر(ع) عوض می‌شد، تصمیمات آنها تغییر نمی‌کرد، چون اقتضائات جامعه آنها را باین تصمیم می‌رساند.
۲- برخلاف دیدگاه شما سیره امام حسن(ع) در ابتدا جنگ با معاویه بود که با خیانت خواص به صلح تحمیلی انجامید و امام حاکمیت و حکومت کوفه را از دست داد.
۳- امام حسن مجتبی(ع) هیچ چیز را برای خود و خانواده خود نمی‌خواست. او امام جامعه بود و به دنبال مصلحت و مصالح جامعه اسلامی بود .
۴- به دلیل حفظ جان و کیان شیعیان و نیز عدم همراهی مردم کوفه امام حسن(ع) نتوانست با جریان فتنه انگیز و فاسد اموی که معاویه راس آن بود مقابله نماید .
۵- جریان اموی و بنی‌امیه مظهر فساد و اشرافیت و تجمل در دنیای اسلام بود. فساد حاکمان مسلمان ربطی به اسلام و مسلمانان ندارد .
۶- " تفرقه و آشوب و کشت وکشتار و بیرحمی و خودخواهی و بداخلاقی و بت پرستی در همه کشورهای اسلامی خصوصا ایران "
با این کلی‌گویی شما قطعا موافق نیستیم با وجود برخی از نابهجاری ها در جوامع اسلامی بسیار از فضایل و ارزش های انسانی و الهی و اسلامی در جوامع اسلامی وجود دارد .
۷- بسیاری از این تفرقه و آشوب و کشت وکشتار و بیرحمی و خودخواهی و بداخلاقی و بت پرستی و. ... محصول کشورهای غربی و جریان لیبرال دموکراسی غربی است، که جای بحث آن اینجا نیست.
۸- در باره زندگانی و صلح امام حسن(ع) شما را به مطالعه کتاب صلح الحسن اثر آل یاسین، راضی، ترجمه آیت الله سیدعلی‌خامنه ای (مقام معظم رهبری)، نشر دفتر نشر فرهنگ اسلامی، ۱۳۷۹ ارجاع می دهیم.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.