نسخه آزمایشی

منطقه پارس جنوبی ۱۳۸۷/۸/۹ - ۳۵ بازدید

منطقه پارس جنوبی چیست؟ چه کارکردهایی دارد؟ وضعیت کنونی آن چیست؟ سرمایه گذاران آن چه کسانی هستند؟
پارس جنوبی نام یک منطقه گازی در خلیج فارس است. این منطقه گازی حوزه مشترکی است میان ایران و قطر در خلیج‌فارس و در فاصله ۱۰۵ کیلومتری ساحل جنوبی ایران قرار دارد. وسعت این میدان گازی در بخش مربوط به کشور جمهوری اسلامی ایران برابر ۳۷۰۰ کیلومتر مربع و در بخش مربوط به کشور قطر ۶۰۰۰ کیلومتر مربع است. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که میزان گاز در بخش مربوط به کشور ایران بیشتر از بخش مربوط به قطر می‌باشد. ظرفیت بخش ایران در میدان گازی پارس جنوبی طبق آخرین برآوردها، ۸/۱۱ میلیارد تن معادل نفت خام ۱۳۰/۱۳ تریلیون مترمکعب است که معادل ۸ درصد کل ذخایر گاز جهان و بیش از ۴۰ درصد ذخایر گازی شناخته شده کشور را تشکیل می‌دهد. این میدان همچنین دارای ذخیره‌ای معادل ۱۷۱۱۷ میلیون بشکه میعانات گازی است..
توسعه این میدان که از مهمترین طرح‌های برنامه توسعه اقتصادی کشور می‌باشد، با هدف جایگزینی مصرف گاز بجای فرآورده‌های نفتی و تامین تقاضای روبه رشد مصرف داخلی، پروژه‌های تزریق گاز به میادین نفتی و همچنین صادرات آن در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار گرفته است.
منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در مرحله اول ، احداث ۱۲ فاز فرآوری گاز بعلاوه ۱۵ مجتمع پتروشیمی و نیز طیفی وسیع از صنایع پائین دست پتروشیمی ، صنایع مختاط و صنایع نیمه سنگین به علاوه حجم معتنابهی از کاربری های خدماتی را در برنامه خود دارد.
شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی (SPGC) سهامی خاص بمنظور بهره برداری از فازهای توسعه ای میدان گازی پارس جنوبی بعنوان یکی از شرکتهای فرعی شرکت ملی گاز ایران در تاریخ ۱۳۷۷/۷/۲۸ تاسیس گردید.
این شرکت مسئولیت بهره برداری از فاز ۱ الی ۱۰ پارس جنوبی شامل تاسیسات بالادستی فازها یعنی سکوهای بهره برداری و خطوط لوله زیر دریایی و تاسیسات پالایشگاههای گاز در خشکی را عهده دار می باشد.
طرح توسعه فازهای ۱۰ گانه میدان گازی پارس جنوبی توسط شرکت نفت و گاز پارس (POGC) که یکی از شرکتهای فرعی شرکت ملی نفت ایران است با واگذاری قراردادهای توسعه فازهای مختلف پارس جنوبی بصورت EPSCE به پیمانکاران داخلی و خارجی که عمدتا با جلب سرمایه گذاری خارجی بوده است انجام گرفته و می گیرد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر ر.ک :
۱. شرکت گاز پارس جنوبی http://www.spgc.ir/PRESENTATION-SPGC.aspx ۲. http://www.assaluyeh.com/page.php?region-fa
۳ . http://www.bushehrnews.ir

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.

آخرین مطالب