معنی این فراز از زیارت اربعین : الّذی بَذَلَ مُهجَتَهُ فِیکَ ۱۳۹۶/۰۸/۲۲ - ۴۳۴۹ بازدید

امام صادق علیه السلام می فرمایند: « الّذی بَذَلَ مُهجَتَهُ فِیکَ» و این عبارت خون قلب در زیارت اربعین هم هست که دقیقا امام حسین را کسی معرفی می کنند که خون قلب شون را برای خدا بذل می کنند پس چرا در فراز آخر در سجده زیارت عاشورا گفته شده که یاران امام حسین خون قلب شان را دادند آنها که دیگه این کار را نکردند و یا لااقل همه شون این کار را نکردند پس چرا گفته شده یاران خون قلب شان را دادند ؟

خون قلب شان را دادند یعنی از خونی که موجب زنده بودن شان بود در راه خدا گذشتند وآن خون را فدای خدا و دینش کردند و این کار را حضرت امام حسین کرد و یارانش نیز به او اقتدا کردند و هرکدام جدا جدا خون خود را فدای این راه کردند !البته نکته ظریفی اینجا هست و آن این که در زیارت عاشورا و در سجده چنین آمده است :« و اصحاب الحسین الذین بذلوا مُهَجَهُم دونَ الحسین علیه السلام !» «یعنی اصحاب امام حسین علیه السلام کسانی بودند که خون قلب خود را فدای امام حسین علیه السلام کردند » و این موضوع راجع به همه اصحاب امام حسین علیه السلام بود و استثتا نداشت! و کسی که خون خود را فدای امام حسین علیه السلام بکند در واقع خونش را فدای خدا کرده است!

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.