مهدور الدم بودن هند جگر خوار ۱۳۹۹/۱۲/۰۳ - ۸۷۷ بازدید

سلام چرا پیامبر دستور قتل هند جگر خوار را نداد از او و شوهرش خیانتکارتر کسی نبود اگر ابوسفیان کشته شده بود اسلام با حرکت مقاومتر حرکت می کند

جواب اجمالی : پیامبر هند قاتل حمزه ع را مهدورالدم اعلام و حکم قتل او را اعلام کرد . پس از فتح مکه هند همسر ابوسفیان و مادر معاویه صورت خود را پوشاند و خدمت پیامبر رسید و اعلام اسلام کرد و مسلمان شد و لذا پیامبر از حکم قتل او صرف نظر کرد . ابوسفیان نیز مسلمان شد و اسلام سبب پاک شدن گناهان قبلی فرد می شود . کشتن مسلمان تا زمانی که مفسد فی الارض و مهدور الدم نشود جایز نیست .
توضیح بیشتر :
هِند دختر عُتْبَه مشهور به هند جگرخوار (درگذشت ۱۴ق)، همسر ابوسفیان و مادر معاویه. او در جنگ احد، مشرکان را برای نبرد با مسلمانان تشویق می‌کرد و در پایان جنگ، سینه و شکم حمزة بن عبدالمطلب را پاره کرد و جگر او را به دندان گرفت. همچنین از گوش و بینی مسلمانان کشته‌شده، گردنبند و دستبند ساخت. هند پس از فتح مکه مسلمان شد و در زمان خلیفه دوم درگذشت.
هند، در جنگ احد، غلامی به نام وحشی را مأمور کرد که یکی از سه نفر پیامبر اسلام، علی بن ابی‌طالب و یا حمزة بن عبدالمطلب را بکشد. وحشی، حمزه را به شهادت رساند.هند، سینه و شکم حضرت حمزه را پاره کرد و جگر او را به دندان گرفت و آن‌ را به همراه برخی دیگر از اعضای بدن حمزه، به مکه برد.
پیامبر هند را به جهت به دندان‌گرفتن جگر حمزه «آکلَةَ الْأَکبَاد» به معنای جگرخوار نامید. فرزندانش را نیز فرزند زن جگرخوار (ابْن آکلَة الْأَکبَاد) می‌خواندند.
هند در فتح مکه پس از آنکه همسرش ابوسفیان اسلام را پذیرفت، مسلمان شد. از این‌رو وی را در زمره صحابه به شمار آورده‌اند.
هر چند که برخی منابع، در این‌که او واقعا مسلمان شده باشد،‌ تردید کرده‌اند. او به نزد پیامبر رفت و در حالی که چهره خود را پوشانده بود، ایمان آورد، سپس چهره خود را نمایان کرد . پیامبر، پیشتر او را مهدور الدم دانسته بود.
تاریخ کامل ابن اثیر جلد 2 - ص 103 - 165 - الاصابه ابن حجر عسقلانى جلد 4 - ص 409
منابع جهت مطالعه بیشتر :
https://www.porseman.com/article/
مجلسی، محمدباقر، بحار الانوار، بیروت،‌ دار إحیاء التراث العربی، ۱۴۰۳ق.
ابن سعد کاتب واقدی، محمد بن سعد، الطبقات الکبری، بیروت،‌ دار الکتب العلمیة، چاپ دوم، ۱۴۱۸ق.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام اینکه گفتید اسلام اوردن باعث بخشش گناهان قبلی می شود حتی قتل را از کجا اوردید و دلیل چی دارید
پرسمان
سلام علیکم،
اسلام و توبه سبب پاک شدن و بخشش گناهان قبل حتی شرک می شود .
در مباحث فقهی قواعد فقهی وحو دارد و یکی از قواعد فقهی قاعده جُبّ است «قاعدۀ الاسلام یجب ما قبله».
در لسان العرب«جبّ جبّاً»، القطع معنا شده،یعنی بریدن و آمده است: ومنه الحدیث: إِنَّ الإِسْلامَ یَجُبُّ ما قَبْلَه والتَّوبه تَجُبُّ ما قَبْلَها. أَی یَقْطَعانِ ویَمْحُوانِ ما کانَ قَبْلَهما من الکُفْر والـمَعاصِی والذُّنُوبِ؛ اسلام ما قبل خود را قطع می­کند، یعنی کفر و گناهان ماقبل خود را قطع می­کند و محو می­نماید. مقاییس اللغه ذیل واژه الجبّ نوشته: «أحدهما القَطْع، والثّانی تجمُّع الشیء»، جبّ دو معنا دارد یکی بریدن دیگری جمع کردن چیزی. المعجم الوسیط «جبّ» را قَطَعَ ترجمه نموده.جبّ در اصطلاح، یکی از قواعد فقهی می­باشد، به معنی از بین بردن و محو کردن ، از آن رو که آیه الله مکارم قاعده الجبّ را چنین بیان نموده­اند: «من القواعد المعروفه بین الأصحاب قاعده الجب، و موردها ما إذا أسلم إنسان فکان علیه ذنوب أو حقوق من قبل، فالإسلام یجب عما قبله[۴]» از قواعد شناخته شده میان فقها قاعده الجب است و مورد آن جایی است که انسان گناه­ها و حقوقی قبل از تشرف به اسلام داشته، و اسلام آن­ها را محو می­نماید.
در موارد متعدد از ناحیۀ عامه و از ناحیۀ خاصه، از پیغمبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم نقل شده است که فرموده‌اند: «الاسلام یجب ما قبله». این بیان در جریان اسلام آوردن مغیرة بن شعبه از پیغمبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم نقل شده است و شرح ما وقع چنین است: بحار الأنوار، العلامة المجلسی، ج۸۱، ص۳۱۶. قواعد فقهیه، بجنوردی، ج۱، ص۱۱۷، برگرفت از مقاله

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.