مهریه و توهین به زن ۱۳۹۱/۸/۱ - ۲۴۷ بازدید

ایا مهریه همان خریدن زن در قبال پول نیست؟و این اهانت به زن نیست؟زندگی مشترک یعنی چه؟یعنی مرد پول بدهد و زن درقبال این پول خودش را به شوهرش عرضه کند؟لطفا با دلیل جوابم را بدهید چون چند جلسه ای است که استاد از این حرفا میزند و من نمیدانم چه جوابش بدهم

جواب اجمالی:۱. اگر مهریه دادن به معنای خریدن زن است ، پس به هرکسی پولی می دهیم یا هدیه ای می دهیم به معنای خریدن اوست؟!!!۲. زن چه مملوکی است که اگر صاحبش همه مخارج زندگی در شانش را ایجاد نکند به شدت مجازات می شود و به زندان می رود؟ این چه مملوکی است که هیچ وظیفه حقوقی و الزامی نسبت به کارهای منزل مشترک ندارد و می تواند در قبال همه آن ها مزد دریافت کند؟ خرید و فروش در همه جوامع لوازمی دارد. این چه خریدی است که شوهر مبلغ قابل ملاحظه ای را به عنوان مهریه بدهد و بعد هم مکلف باشد نفقه زن را هم بدهد و باز هم مکلف باشد همه نیازمندی های زن از قبیل خوراک و پوشاک وزینت آلات موردنیاز زن را در حد شان اجتماعی او متکفل شود؟ حتی اگر زنی در خانه پدر و مادرش خدمتکار و اتومبیل آنچنانی داشته است ، شوهر موظف است همین وسائل را به عنوان نفقه برای همسرش تهیه کند در غیر این صورت و در صورت شکایت همسر ، مجرم بوده و به وسیله حاکم و قاضی اسلامی به شدت تعزیر ، شلاق و زندان می شود. این چه مملوکی است که حتی برای شیردادن فرزند مشترک نیز حق دریافت اجرت المثل دارد؟ این چه مملوکی است که از نظر حقوقی می تواند اجرت همه کارهایی را که در منزل می کند از مالکش دریافت کند؟ این چه مملوکی است که جز تمکین (که ماهیت رفع نیاز جنسی خود و شوهرش است)، هیچ وظیفه حقوقی دیگری ندارد؟ وده ها سئوال دیگر. جواب تفصیلی:برخی بهانه جویان غربی به انگیزه های خاص لیبرالیستی و سرمایه داری ، در جهت استفاده هرچه بیشتر ارزان تر ، مبتذل تر از زن و سرپوش نهادن بر نقاط ضعف نظام حقوقی و نظام خانواده غرب در مقابل نظام متعالی و مترقی اسلام در نگرش به زن و حقوق زن، با عباراتی عوام گرایانه و بعضا مضحک ، نهاد حقوقی مهریه در اسلام را به شکلی وارونه جلوه می دهند و متاسفانه عده ای تاریکفکر غرب گرا نیز دانسته ونادانسته ، مقهور و پیرو ، تفکر لاابالی و دنیاگرایانه غربی شده اند. یکی از این بهانه گیری ها در مورد مهریه است. چنین وانمود می کنند که مهریه پول خرید زن است!! این بهانه ای است برای ارزان کردن و مبتذل کردن بیش از پیش زن، نه حمایت از زن و شان زن.
قرآن کریم ، در مورد مهریه زنان می فرماید:
وَ آتُوا النِّساءَ صَدُقاتِهِنَّ نِحْلَةً فَإِنْ طِبْنَ لَکُمْ عَنْ شَیْء مِنْهُ نَفْساً فَکُلُوهُ هَنِیئاً مَرِیئاً؛[۱] و مَهر زنان را [به طور کامل] به صورت هدیه به آنان بپردازید؛ [ولى] اگر آن ها چیزى از آن را با رضایتِ خاطر به شما ببخشند، حلال و گوارا مصرف کنید.
در مورد نگرش اسلام نسبت به مهریه نکاتی قابل اشاره است؛
۱. اسلام در هیچ کجا ازدواج را خرید و فروش بین زن و مرد نداسته بلکه از آن به «میثاق غلیظ؛ پیمان محکم» یاد کرده است.[۲] پیمانی که دو طرف «هم سر» و هم شان «زوج و زوجه» دارد. دو طرفی که در شان و منزلت هم پایه یک دیگر، از گوهر وجودی هم ،[۳] لباس هم [۴]و برای تعالی و آرامش هم[۵] هستند. پیمان محکمی که مرد باید با پرداخت مهریه آن را ضمانت کند.
۲. مهریه در قرآن و روایات اسلامی به عنوان صداق به معنای نشان دادن صداقت در پیمان و میثاق محکم ازدواج یا با عنوان نحله ؛ به معنای هدیه ای که مرد به زن عطا می کند، یاد شده است. لفظ نحله در آیه تصریح در هدیه بودن مهریه دارد. مخصوصا آنکه در سیستم ازدواج اسلامی، زن با ازدواج، نه برده مرد می شود و نه مالش در اختیار او قرار می گیرد(تنها تمکین و عدم خروج از منزل، بدون در نظر گرفتن رضایت شوهر، که از لوازم تمکین است بر او واجب می‌شود.)
پس مهریه قیمت چه چیزی است؛ در حالی که حقیقتا این مرد است که برای تامین مایحتاج زن مامور به خدمت می شود! بنابراین مهر هر فلسفه‌ای داشته باشد؛ قیمت خرید زن نخواهد بود. به قول استاد شهید مطهری «مگر هر پولی که کسی به کسی می‌دهد، می خواهد او را بخرد؟ پس باید رسم هدیه و بخشش و پیشکش را منسوخ کنند. قرآن تصریح می کند که مهر، عنوانی جز عطیه و پیشکشی ندارد. بعلاوه اسلام قوانین خود را چنین تنظیم کرده که مرد حق هیچ گونه بهره‌برداری اقتصادی از زن ندارد. در این صورت چگونه می توان مهر را به عنوان قیمت زن یاد کرد ؟»
[۱] . نساء: ۴
[۲] . نساء : ۲۱
[۳] . خَلَقَکُمْ مِنْ نَفْسٍ واحِدَةٍ وَ خَلَقَ مِنْها زَوْجَها؛نساء/۱
[۴] . هُنَّ لِبَاسٌ لَّکُم وَ انتُم لباس لهن ؛ بقره ۱۸۷
[۵] . لتسکنوا الیها؛ روم ۲۱

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.