مهریه بالا ۱۳۹۲/۲/۷ - ۹۵ بازدید

با سلام خدمت شما پرسشگر گرامی از اینکه با ما سخن می گوئید خرسندیم و امیدواریم که ارتباط شما با این مرکز تداوم داشته باشد. در زیر به بررسی سوال شما می پردازیم:
میزان مهریه از نظر شرعی براساس توافق و رضایت زوجین می باشد و هر مقداری که مورد توافق زوجین باشد چه کم و چه زیاد به عنوان مهریه معین می‌شود. [۱]

با سلام خدمت شما پرسشگر گرامی از اینکه با ما سخن می گوئید خرسندیم و امیدواریم که ارتباط شما با این مرکز تداوم داشته باشد. در زیر به بررسی سوال شما می پردازیم:
میزان مهریه از نظر شرعی براساس توافق و رضایت زوجین می باشد و هر مقداری که مورد توافق زوجین باشد چه کم و چه زیاد به عنوان مهریه معین می‌شود. [۱]
ولی این بدان معنا نیست که مرد زیر بار هر مقدار مهریه ای برود چرا که مهریه یک بدهی است بر عهده مرد است و با مطالبه زن پرداخت آن بر او واجب می شود بهتر است مقدار مهریه به گونه ای باشد که مرد توانایی پرداخت آن را داشته باشد و توان مالی و شرایط مرد در نظر گرفته شود از طرفی باید شئونات زن لحاظ شود. بنابراین توجه به توان مالی و توانایی در مورد مقدار مهریه بیانگر واقع بینی و درک صحیح فرد از مسؤلیتی است که متوجه اوست.
در دین اسلام براى مهریه، حد معینی بطور لزوم معین نشده است؛ بلکه بر اساس توافق و رضایت زن و شوهر انجام می گیرد. اما مستحب است مقدار آن از مهر السنه (پانصد درهم) بیشتر نگردد و نیز کمترین مقدار آن طوری باشد که در نظر عرف دارای ارزش باشد.
«مهر السنه» مقدار مهرى است که نبى اکرم صلى الله علیه وآله وسلم براى همسران خود و حضرت زهراعلیها السلام قرار داد. مقدار آن پانصد درهم است و هر درهم، معادل ۶/۱۲ نخود نقره سکه دار است. در مجموع برابر ۶۳۰۰ نخود (یا ۵/۲۶۲ مثقال) مى شود و قیمت آن در هر زمان، تابع نرخ همان زمان است.
نکته دیگر این که برخلاف تصور اشتباهی که متأسفانه در جامعه مطرح است که مهریه سنگین را نوعی ارزش برای زن می انگارند.
از دیدگاه اسلام مهریه سنگین مورد نکوهش قرار گرفته و در مقابل سبک بودن مهریه از ارزش ها و خوبی های زن برشمرده شده است. پیامبر اکرم (ص) فرمودند: «بهترین زنان امت من زنی است که مهریه او از دیگران کم تر باشد.»[۲] در روایت دیگری از رسول خدا آمده است که «کمی مهریه از برکت زن و زیادی مهریه از شومی اوست.»[۳] علاوه‌بر‌این، برخلاف آنچه تصور می شود که مهریه سنگین موجب استحکام زندگی و تضمینی برای تداوم آن است، تجربه نشان داده که مهریه سنگین در بسیاری از موارد موجب اختلاف و دشمنی است. همان گونه که حضرت علی علیه السلام فرمودند که: «مهریه زنان را سنگین قرار ندهید که موجب عداوت و دشمنی خواهد شد.»[۴] بنابراین مهریه سنگین نه دلیلی بر ارزش و ملاک خوبی زن محسوب می گردد و نه موجب استحکام پایه های زندگی و تضمین کننده آن است. از این رو همسو شدن با تفکر اشتباه جامعه با این که پشتوانه عقلی و منطقی ندارد امری معقول و منطقی به نظر نمی رسد. لذا توصیه‌ای که ما می‌توانیم به شما بکنیم این است که
۱. در انتخاب همسر به ویژگیهای‌هایی که اسلام قرار داده است توجه داشته باشید و همسرتان را از خانواده‌ای متدین انتخاب کنید. این مساله در امر مهریه هم به شما کمک می‌کند.
۲. در تعیین مهریه حتماً لازم نیست که مطابق مهره السنه عمل کنید،- البته اگر بتوانید که بهتر است- بلکه اصل آن است که به شان همسر و توانایی مالی خودتان توجه داشته باشید. زیرا همان طور که گفتیم مهریه، دینی است بر عهده مرد، لذا باید توانایی پرداخت آن را داشته باشد.
۳. رفتار شما و اخلاق شما هم در این میان بسیار مهم است و اگر برای خانواده دختر این اطمینان حاصل شود که شما می‌توانید دخترشان را خوشبخت کرده و زندگی سرشار از آرامش و محبتی را برای او فراهم کنید، حتماً در امر مهریه سخت‌گیری نخواهند کرد.
۴. باید برای دختر و خانواده او این شناخت حاصل شود که مهریه زیاد عامل خوشبختی و بقاء زندگی زناشویی نمی‌باشد و از سوی دیگر، مهریه کم نیز نشان از بی‌ارزشی و باعث عدم ثبات خانواده نیست. این شناختها کمک می‌کند تا خانواده‌ها در امر مهریه معقول‌تر عمل کنند.
۵. از افراد دارای نفوذ در خانواده دختر بخواهید تا با استدلال های محکم خانواده دختر را در زمینه تعیین مقدار مهریه پائین قانع کنند.
۶. سعی کنید فرد مورد نظر را در مورد تعیین مهریه پائین قانع کنید و از او بخواهید در این زمینه خانواده خود را قانع کند.
۷. برای اینکه موانع ازدواج شما با فرد مورد نظر بر طرف شود؛ به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام بویژه حضرت جواد الائمه علیه السلام متوسل شوید.
در پایان امیدواریم که خداوند متعال زمینه ازدواج موفق شما دوست عزیز و تمامی جوانان این مرز و بوم اسلامی را فراهم کند. باز هم اگر سوالی داشتید می‌توانید روی کمک ما حساب کرده و با ما ارتباط بر قرار کنید.

پی نوشت ها :
[۱] امام خمینی ره، ترجمه تحریر الوسیله، دفتر انتشارات اسلامی، ۱۳۶۸، ج ۳، ص ۵۲۸
[۲] الشیخ الحر العاملی، وسائل الشیعه، بیروت: دارالاحیاء و التراث العربی، ج ۱۵، ص ۱۰، ح ۹
[۳] پیشین، ح ۸
[۴] پیشین، ص ۱۱، ح ۱۲

نویسنده:محمد صادق آقاجانی

نظرات

میهمان
به نظر من مهریه مثلا۲ سکه مناسب نیست
اما مثلا ۴۰۰ سکه هم ممکنه کل دارایی یک مرد باشه که به نظر من منطقی نمیاد.
شما اون سمت قضیه رو هم ببینین که در چندین مورد خانم فقط درخواست کل یا نصف مهریه رو کرده و خدافظ! بدون هیچ دلیلی!
میهمان
ا؟؟؟؟جندین نفرو معرفی کنم که مهریه کم داشتن شوهر به دلایل واهی ومضحک از روی بخار معده یا با خفت طلاقشون داده یا با تحقیر وازار هر روز تهدید به طلاقشون میکنه؟؟؟اگه مهریه بالا باعث خوشبختی نمیشه لااقل جلوی اینکه روز دوم مردا خوشی بزنه زیردلشونو شروع به ازار وتهدید بکنن هم نمیشه. این نظر منه.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.