مهم ترین روش جنگ نرم؟ ۱۳۹۰/۱۰/۱۹ - ۶۹۲ بازدید

یکی از معروف ترین روش های نبرد نرم، انگاره سازی است، انگاره تصویری غیرواقعی از واقعیت است که دشمن به شما ارائه می کند. البته این تصویر شباهت هایی هم به واقعیت دارد. امیرالمومنین علی(ع) حدیثی دارند مبنی بر اینکه شبیه ترین چیزها به حق، باطل است.
مهمترین محورهای جنگ نرم بدین شرح است:

یکی از معروف ترین روش های نبرد نرم، انگاره سازی است، انگاره تصویری غیرواقعی از واقعیت است که دشمن به شما ارائه می کند. البته این تصویر شباهت هایی هم به واقعیت دارد. امیرالمومنین علی(ع) حدیثی دارند مبنی بر اینکه شبیه ترین چیزها به حق، باطل است.
مهمترین محورهای جنگ نرم بدین شرح است:

انگاره سازی:یکی از معروف ترین روش های نبرد نرم، انگاره سازی است، انگاره تصویری غیرواقعی از واقعیت است که دشمن به شما ارائه می کند. البته این تصویر شباهت هایی هم به واقعیت دارد. امیرالمومنین علی(ع) حدیثی دارند مبنی بر اینکه شبیه ترین چیزها به حق، باطل است. ربا با معامله اشتباه می شود، رشوه با هدیه اشتباه می شود؛ لذا دوستی و دشمنی ها براساس این انگاره شکل می گیرد.طالبان را انگاره ای برای مقابله با انقلاب اسلامی است و راه مقابله با آن، ارائه واقعیات و اصرار بر این ارائه است. این دقیقاً همان چیزی است که امام خمینی و حضرت آقا به آن عمل می کنند؛ یعنی اصرار بر واقعیت.

انگشت گذاشتن روی نقطه ایده آل:این شگرد بدین معناست که دشمن نقطه ایده آل شما را به عنوان هدفی که قرار بود به آن برسید نشان می دهد و روی آن تأکید می ورزد و سپس با وضعیت موجود مقایسه می کند و نتیجه می گیرد شما در حرکت خود شکست خورده اید.دشمن می گوید مگر قرار نبود که ثروت ملی عادلانه در میان مردم توزیع شود یا بی سوادی ریشه کن شود یا اینکه مواد مخدر ریشه کن شود.ما از نقطه آغاز تا نقطه موجود، فعالیت های بسیاری را انجام داده ایم و هنوز در مسیر رسیدن به هدف نهایی هستیم؛ یکی از راه های مقابله با این شگرد، مقایسه نقطه آغاز با نقطه موجود است.حرکت از پله دوم در این شیوه دشمنان پله اول ماجرا را حذف می کنند و روی پله دوم مانور می دهند؛ مثلاً با حذف صدماتی که اغتشاشگران به جامعه می زنند فقط بحث مقابله با اغتشاشگران را نشان می دهند، راه مقابله با این شگرد، تأکید بر پله اول ماجراست؛ یعنی ریشه و علت اصلی ماجرا را بیان کردن.

مشابهت سازی: در این شگرد حریف در پی آن است که تصویری مشابه از رخدادی که مورد نظرش است بسازد و از طریق برخی از شباهت ها آنچه را که می خواهد، به رخداد شبیه سازی شده منتقل کند.در جریان فتنه مقام معظم رهبری تعبیری حکیمانه داشتند که فرمودند این جریان یک کاریکاتور از انقلاب است. راهکار مقابله با این شگرد تأکید بر نقاط افتراق است و به عنوان مثال در بحث کاریکاتور انقلاب در جریان فتنه باید روی نقاط افتراق فتنه گران با انقلاب مثل ایستادگی در مقابل استکبار تأکید کرد.

تغییر تابلو:تغییر تابلو به دو دلیل صورت می گیرد، اول اینکه تابلوی قدیمی، سوخته و بدنام شده و دیگری اینکه هر آن در حال به شکلی دیگر درآمدن است. افشای سابقه افراد پشت تابلو راه مقابله با این شگرد است.

تکرار ادعا :در این شیوه، حریف توهمی را که ساخته و دروغی را که بافته، مدام تکرار می کند و وقتی یک ادعا زیاد تکرار شود در ذهن مخاطب شکل می گیرد.مسائلی چون القای خشونت طلبی، محافظه کاری و... از این شیوه ناشی می شود. راه مقابله، تأکید بر نقیض این مدعا و کشف پاشنه آشیل حریف و فشار روی آن است.

جریان موازی: جریان موازی هنگامی ساخته می شود که یک جریان اصیل با پایگاه مردمی حضور دارد و اگر جریان اصیل در میدان حضور نداشته باشد، این جریان موازی پدید می آید. اسلام آمریکایی برآمده از همین شگرد است. فرق اسلام آمریکایی با اسلام ناب، تنها ظلم ستیزی آن است.(حسین شریعتمداری،دومین همایش مشترک مسئولین و هادیان سیاسی نیروهای مسلح ،90/10/18)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
در جنگ دانشجوی سعی میشود در ابتدا دانشجویان به چند دسته تقسیم شوند بعد با حیله انها را به دو سه دسته اصلی تقسیم کنند که با این کار گروهی موافق و گرهی مخالف سازند وبا این کار دو دستگی درست کنند و افراد با سواد مملکت را به جان هم اندازند که هم سو با این کار مردم اجتماع هم به جان هم میافتند و در کار نظام خلل ایجاد می شود و این کار هزینه ی زیادی برایشأن ندارد ولی هزینه ی زیادی برای نظام دارد.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.