موسیقی صدا و سیما -موسیقی در تلویزیون ۱۳۹۱/۰۶/۰۸ - ۷۶۴ بازدید

سلام در زمینه با آهنگ هایی که بعضن تلویزیون پخش می کند، چطور مىتوان افراد خانواده را از گوش دادن به انها منع کرد؟

ملاک حرمت موسیقی، مناسبت موسیقی با مجالس لهو و لعب و مطربیت آن است . تشخیص این امر و یقین به آن ممکن است مورد اختلاف اشخاص مختلف باشد. این درحالی است که اگر شخصی به وجود این دو ملاک در یک نوع موسیقی خاص اطمینان پیدا کرد موظف است از گوش دادن به آن اجتناب کند لکن به دلیل اینکه ممکن است به تشخیص برخی دیگر از لهویت یا مطربیت موسیقی مذکور مورد تایید نباشد یا حتی مشکوک باشد دلیلی برحرمت آن موسیقی نخواهد بود. در این زمینه توجه شما را به استفتایی از مراجع معظم تقلید جلب می نمایم.
سئوال: گاهى از صدا و سیما و یا نوار ضبط صوت، آهنگ هایى پخش مى شود که به نظر من مناسب با مجالس لهو و خوش گذرانى است؛ در حالى که در نظر دیگران این چنین نیست! آیا مى توانم آنان را از گوش دادن به آن منع کنم؟
همه مراجع: بر شما واجب است به آن گوش ندهید؛ ولى نهى دیگران مبتنى بر این است که آنان هم آن را موسیقى حرام بدانند.( جامع المسائل، ج 1، س 929؛ خامنه اى، اجوبةالاستفتاءات، س 1140)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.