موسیقی ۱۳۹۸/۴/۱۰ - ۲۹۹ بازدید

سلام من خیلی علاقه به موسیقی سنتی دارم..ومیدونم که طبق فتوای آقا اگر غنا ومفسده نداشته باشه آموزشش اشکالی نداره ولی جایی شنیدم که نگهداری آلات آن در خانه (مثل سنتور یا پیانو)موجب بی برکتی هست...آیا این حرف درسته؟حتی اگر در راه غنا وموسیقی حرام از آن استفاده نشود؟

طبق نظر ایت الله خامنه ای حفظه الله استفاده از الات موسیقی غیر لهوی اگر برای اجرای سرودهای انقلابی یا دینی و یا برای اجرای برنامه های فرهنگی مفید وبرنامه های دیگر با غزض عقلائی مباح باشد اشکال ندارد اما موسیقی غنائی و لهوی و اواز های غنا ئی را مطلقا جایز نمی دانند و فرقی بین سنتی و غیر سنتی نیست ( استفتتاات س ۱۱۴۵ و س ۱۱۴۷ و س ۱۱۵۱ ) - ۲- ازبرخی روایات استفاده می شود که استفاده از الات غنا وموسیقی موجب سلب برکت می شود ازباب نمونه در روایتی از پیامبر نقل شده (( لاَ تَدْخُلُ الْمَلاَئِکَةُ بَیْتاً فِیهِ خَمْرٌ أَوْ دَفٌّ أَوْ طُنْبُورٌ أَوْ نَرْدٌ وَ لاَ یُسْتَجَابُ دُعَاؤُهُمْ وَ تَرْتَفِعُ عَنْهُمُ الْبَرَکَةُ.)) یعنی فرشتگان در خانه که شراب یا الات موسیقی مانند دف طنبور وغیره و یا الت نرد و قمار باشد وارد نمی شوند ودعای اهل ان خانه مستجاب نمی شود و برکت از ان ها بر داشته می شود.وسائل الشیعه ج۱۲ص۲۳۵ح۱۳

نظرات

میهمان
بیش از ۹۹.۹۹ درصد روایات منتسب به پیامبر و ائمه دروغ محض هست. خود پیامبر در عروسی حضرت فاطمه می گوید که بربت بزنید و شادی کنید. شما که به روایات اهمیت می دهید چرا به این مورد توجه نمی کنید. پیامبر کاملا موافق موسیقی و شادی بود و خودش هم همیشه آدم بشاش و شادی بوده است به غیر از زمانهای راز و نیاز به خدا.
پرسمان
دروغ پراکنی علیه احادیث از مطالب جدید نبوده و برای پاسخگویی طرح نمیشود . ولی بهرحال شما بنوان مدعی دروغ بودنروایات فقط لطف کنید آن 0.01 درصد روایات صحیح را مشخصّ فرمایید . همچنین 99.99 درصد روایات را هم که فرمودید دروغ هستند، دلائل فنّی دروغ بودنشان را ذکر بفرمایید و دروغ بودن تک تک آنها را اثبات بفرمایید. چنین آمار ادعای وحشت آور را با چه استنادی ارائه کرده‌اید؟!! دور از محضرتان آدم عاقل تا حدودی میل می‌کند به این که خود شما را دروغگو بداند. بررسی و سخن از روایات منوط به دانستن علم رجال ، علم حدیث ، علم درایه، علم فقه الحدیث و ... است. همینطور بدون دانستن چنین علومی نباید به احادیث تهمت زد.
میهمان
هی زیاد هم خوب نبود
میهمان
به نظرم جواب سوال راهگشا نبود و همون ابهام در سوال هم در جواب مستتر بود

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.