موعظتى براى عالمان دین ۱۳۹۱/۲/۶

و بباید دانست که مشکل ترین امور و سخت ترین چیزها دین دارى در لباس اهل علم و زهد و تقوى است ، حفظ قلب نمودن است در این طریقه . و از این جهت است که اگر کسى در این طبقه به وظایف خود عمل کند و با اخلاص نیّت وارد این مرحله شود و گلیم خود را از آب بیرون کشد و پس از اصلاح خود به اصلاح دیگران پردازد و نگهدارى از ایتام آل رسول نماید، چنین شخصى از زمره ی مقرّبین و سابقین به شمار آید. چنان چه حضرت صادق علیه السّلام در خصوص چهار نفر حواریّین حضرت باقر علیه السّلام چنین تعبیر فرمود.
و بباید دانست که مشکل ترین امور و سخت ترین چیزها دین دارى در لباس اهل علم و زهد و تقوى است ، حفظ قلب نمودن است در این طریقه . و از این جهت است که اگر کسى در این طبقه به وظایف خود عمل کند و با اخلاص نیّت وارد این مرحله شود و گلیم خود را از آب بیرون کشد و پس از اصلاح خود به اصلاح دیگران پردازد و نگهدارى از ایتام آل رسول نماید، چنین شخصى از زمره ی مقرّبین و سابقین به شمار آید. چنان چه حضرت صادق علیه السّلام در خصوص چهار نفر حواریّین حضرت باقر علیه السّلام چنین تعبیر فرمود. و در وسائل از رجال کشى، سند به ابى عبیده الحذا رساند قال : سمعت ابا عبدالله علیه السّلام یقول : زراره و محمّد بن مسلم و ابوبصیر و برید من الّذین قال الله تعالى : وَ السَّابِقوُنَ السَّابِقُون . اُولئِکَ المُقَرَّبُون ( وسائل الشّیعه ، ج ۱۸، ص ۸۵ ، ص ۱۰۵ )
و احادیث در این مقوله بسیار است و فضیلت اهل علم بیش از آن است که در حوصله بیان آید، و درباره ی آن ها حدیث منقول از رسول اکرم صلّى الله علیه وآله کفایت مى کند : من جاءه الموت و هو یطلب العلم لیحیى به الاسلام کان بینه و بین الانبیا درجه واحدة فى الجنّه. ( سنن دارمى ، ج ۱، ص ۱۰۰ )
کسى که بیاید او را مرگ در صورتى که براى زنده کردن اسلام علم طلب کند ، در بهشت مقام او با مقام پیغمبران یک درجه بیش فاصله ندارد.
و پس از این إن شاء الله ذکرى از فضیلت آنان پیش مى آید و اگر خداى نخواسته از طریق خلوص برکنار شد و راه باطل پیش گرفت از علماء سوء که بدترین خلق الله هستند و درباره ی آن ها احادیث سخت و تعبیرات غریب وارد شده است به شمار آید.
و باید اهل علم و طلاّب این راه پر خطر، اوّل چیزى را که در نظر گیرند این باشد که در خلال تحصیل، اصلاح خود کنند، و آن را حتّى الامکان بر جمیع امور مقدّم شمارند که از تمام واجبات عقلیّه و فرائض شرعیّه واجب تر و سخت تر همین امر است .

هان اى طالبان علوم و کمالات و معارف ! از خواب برخیزید و بدانید که حجّت خداوند بر شما تمام تر است و خداى تعالى از شما بیش تر بازخواست فرماید، و میزان اعمال و علوم شما با میزان سایر بندگان خیلى فرق دارد، و صراط شما باریک تر و دقیق تر است ، و مناقشه در حساب شما بیش تر شود. واى به حال طالب علمى که علوم در قلب او کدورت و ظلمت آورد. چنان چه ما در خود مى بینیم که اگر چند مفهومى ناقص و پاره اى اصطلاحات بى حاصل تحصیل نمودیم از طریق حق بازماندیم و شیطان و نفس بر ما مسلّط شدند ، و ما را از طریق انسانیّت و هدایت منصرف کردند، و حجاب بزرگ ما همین مفاهیم بى سر و پا شد، و چاره اى نیست جز پناه به ذات مقدّس حق تعالى.
بارالها ما معترف به تقصیر و مُقِرِّ به گناهیم . نه یک قدمى در راه رضاى تو برداشتیم و نه یک عبادتى و اطاعتى از روى اخلاص به جا آوردیم . تو خود با لطف عمیم و رحمت واسعه با ما رفتار فرما و چنان چه در این دنیا سِتر عیوب ما فرمودى در آن عالم نیز بفرما که در آن جا به ستر و غفرآن نیازمندیم. ( امام خمینی رحمه الله ، چهل حدیث ، ص ۳۲۲ و ۳۲۳ )

برگرفته از پایگاه : پاسخگو
برخی از عبارات و کلمات این نوشتار با ادبیات ساده و روان تری نوشته شده است و با متن اصلی اندکی تفاوت دارد .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.