میزان خواب-خواب شبانه روز ۱۳۸۷/۰۶/۱۰ - ۸۵۱ بازدید

در مورد میزان خواب در جوابم فرمودید حداقل ۶ ساعت در حالی که در شرح حال شب زنده داری امامان(ع) آمده که میزان خواب کمی داشته اند و یا در مورد عده ای از علما آمده که در حدود ۲ ساعت خواب داشته اند پس انسان با دو ساعت خواب هم نباید دچار مشکل شود و می توان به آن عمل نمود در ضمن می خواستم با توجه به منابع دینی جواب بگیرم و نه منابع غربی ... !؟

انسان مومن باید در زندگی مشی متعادل داشته باشد و حد وسط وتعادل را در همه امور زندگی مادی و معنوی خود رعایت نماید . در برخی روایات سفارش شده که اوقات شبانه روز خود را به چند بخش تقسیم کنید ، بخشی را به کار و فعالیت برای امرار معاش و بخشی را به عبادت و بخشی را به لذت های حلال اختصاص دهید . پس انسان مومن باید این نظم و تعادل را در امور مختلف زندگی مادی و معنوی خود حفظ کند . انسان معمولی به خواب کافی نیازمند است و بدون آن همه برنامه های زندگی اش دچار اختلال و بی نظمی خواهد شد . ۶ ساعت خواب مقدار متعادل نیاز انسان به خواب است و در برخی افراد به خاطر شرایط خاص بدنی و جسمانی و یا روحی این نیاز ممکن است بیشتر باشد .
اما بزرگانی که در طول شب دو سه ساعت می خوابند و به بیشتر از آن احساس نیاز نمی کنند به دلیل وضعیت خاص روحی و معنوی و حال شخصی آنه است و قابل تسری و تعمیم نمی باشد . دستورات دین مربوط به عموم مردم است و بر حالات شخصی و فردی برخی افراد خاص بنا نشده است . اگر من و شما هم با تمرین و به تدریج با شب و نماز شب و مناجات شبانه مانوس شویم کم کم نیازمان به خواب کمتر خواهد شد و بدون ملالت و خستگی و سنگینی از بیداری لذت خواهیم برد ولی اگر به این مرحله و درجه نرسیم کم خوابی برای ما ملالت آور و در مواردی موجب بیماری و زیان های جسمی و روحی خواهد بود پس تا به این مرحله نرسیده ایم باید حد تعادل را رعایت کنیم و از افراط و زیاده روی خود داری کنیم
برای مطالعه بیشتر ر. ک : : منابع اصلی اخلاق اسلامی: -راه روشن, ترجمه مهجه البیضاء فیض کاشانی - اخلاق اسلامی, ترجمه جامع السعادات ملا مهدی نراقی - معراج السعاده، ملا احمد نراقی - نقطه های آغاز در اخلاق عملی آیت الله مهدوی کنی - اخلاق در قرآن (۳ جلد) مصباح یزدی منابع بیشتر: - خودسازی برای خودشناسی، مصباح یزدی - تهذیب نفس، ابراهیم امینی - مقالات استاد محمد شجاعی - خودسازی، شهید باهنر - خودسازی، محمد یزدی - جهاد با نفس، ج ۳، حسین مظاهری

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.