میزان خواب -مقدار خواب ۱۳۹۰/۰۸/۲۶ - ۷۰۶ بازدید

شخص از چه راهی باید بداند که خواب مورد نیاز او چقدر است؟

با سلام به شما پرسشگر عزیز؛
خواب یکی از نیازهای ضروری انسان است که نشاط روحی و جسمی انسان به واسطه آن حاصل می‌شود؛ اما این نیاز نیز در حد متعارف و متعادل نیاز به ارضاء شدن دارد. متخصصین مقدار خواب لازم برای یک جوان را در مدت ۲۴ ساعت ۷ الی ۸ ساعت می‌دانند. خروج از حد اعتدال خواب -پرخوابی یا کم‌خوابی- خود باعث مشکلاتی می‌شود که در کل، برای سازمان روانی و فیزیولوژیکی ضررهایی در پی دارد و در هر حال باعث فرسودگی و عدم لذت از زندگی می‌گردد.
میزان ساعتی که در بالا ذکر شد، یک قانون کلی است که توسط پزشکان بیان می‌شود؛ البته برای کسانی که می‌خواهند تربیت خاص دینی شوند، ممکن است بتوانند از ساعت ذکر شده بکاهند. بعنوان مثال مرحوم میرزا ملکی تبریزی برای کسانی که می‌خواهند سیروسلوک داشته باشند، مقدار خواب مورد نیاز این افراد را ۶ ساعت کافی می‌دانند. البته افراد با یکدیگر متفاوتند و معمولاً نمی‌توان یک ساعت مشخص را برای همه تجویز کرد.
مهم این است که در اثر تنبلی و عادت، به پرخوابی گرفتار نشویم و در اثر کم‌خوابی، دچار مشکلات جسمی و خلل در فعالیت‌‌های روزانه نشویم.
توجه به چند نکته ضروری می‌باشد:
- درصورت پرخواب بودن، شما می‌توانید با برنامه ریزى دقیق سعى کنید به تدریج از میزان خواب خود بکاهید. مثلاً جدولى تنظیم کنید که به مدت یکماه از طول خواب خود یک ساعت کم کنید. هر ۵ روز ۱۰ دقیقه (۵ دقیقه از ابتدا و ۵ دقیقه از انتها) از خواب خود بکاهید و در ۵ روز بعد این مقدار را دو برابر کنید تا ظرف ۳۰ روز ۶۰ دقیقه از خواب شما کاسته شده باشد و به اصطلاح عادت شکنى تدریجى داشته باشید. بعد از یک ماه اگر باز هم مدت خواب شما زیاد است به همین ترتیب از طول آن بکاهید. در عین حال میزان کاهش نباید از حد مورد نیاز بدن افزون تر شود.
- باید جانب اعتدال را رعایت کنید تا سلامتی و اعتدال قوای جسمی شما از بین نرود؛ زیرا در تحصیل کمالات، بیش از هر چیز بدن سالم و قوای معتدل جسمانی لازم است.
- در صورت امکان از خواب قیلوله (قبل از ظهر) یا خواب بعد از ظهر، بهره مند باشید (بین نیم تا یک ساعت).
- توجه داشته باشید که براى انسان هایى مانند شما ۶ تا ۷ ساعت خواب، ضرورى است و اگر کاستن از خواب موجب افت کارآیى روزانه شما مى شود، هرگز در صدد کاهش میزان خواب خود برنیایید.
به نکات زیر نیز که درباره‌ی ‌بهداشت خواب می‌باشد توجه کنید:
گاهی فضای نامناسب انسان را به کسالت و پرخوابی تشویق می‌کند؛ لذا:
۱ . شب زود به رختخواب بروید و صبح زودتر بیدار شود (ساعت منظمی در خوابیدن و بیدار شدن داشته باشید)
۲ . از مطالعه کردن در رختخواب، دراز کشیدن هنگام مطالعه و ... پرهیز کنید.
۳ . به محض بیدار شدن سریع از رختخواب جدا شوید و رختخواب خود را کاملاً جمع کنید.
سعی کنید رختخواب را در دسترس قرار ندهید و یا در اطاقی باشید که رختخواب نباشد.
۴ . فضای اتاق زیاد گرم نباشد (حتماً هوا در آن جریان داشته باشد).
۵ . شب‌ها به هیچ‌وجه از غذاهای چرب، سنگین، تند و تیز و پرادویه مصرف نکنید؛ زیرا این غذاها هضم معده را به سختی انجام می‌دهد و در نتیجه درجه حرارت بدن بالا می‌رود (بین میزان آمادگی خواب و درجه حرارت بدن همبستگی مثبت وجود دارد).
سالم و سعادتمند باشید.
جهت مطالعه بیشتر ر.ک:
(کتاب) مقالات استاد محمد شجاعی، طریق عملی، تزکیه ۱، ص ۱۷۶ - ۱۷۹

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.