میهمان ناخوانده ۱۳۹۷/۰۵/۰۳ - ۹۹۸۶ بازدید

اگه مهمانی سر زده بیاد و ما احساس کنیم که اون لحظه آماده نیستیم و در رو باز نکنیم. بعد از اون تلفنم جواب ندیم تا یه زمانی که گذشت خودمون بهش زنگ بزنیم و دعوتش کنیم. آیا مرتکب گناهی شدیم؟

پرسشگر گرامی ، جهت دریافت پاسخ به نکات زیر توجه نمایید :الف ) خداوند متعال در آیه 28 سوره نور می فرماید : « فَإِنْ لَمْ تَجِدُوا فیها أَحَداً فَلا تَدْخُلُوها حَتَّی یُؤْذَنَ لَکُمْ وَ إِنْ قیلَ لَکُمُ ارْجِعُوا فَارْجِعُوا هُوَ أَزْکی لَکُمْ وَ اللَّهُ بِما تَعْمَلُونَ عَلیمٌ»ترجمه : پس اگر کسی را در آنجا نیافتید، وارد نشوید تا زمانی که به شما اجازه داده شود و اگر به شما گفته شد که باز گردید، بازگشته و وارد نشوید، که این برای شما پاکیزه تر است و خداوند به آنچه انجام می دهید داناست .
تفسیر :
المیزان :مضمون آیه این است که اگر پس از استیناس و سلام کردن ، کسی جواب شما را ندادو دانستید که کسی در خانه نیست داخل آن نشوید، مگر اینکه از جانب مالک به شمااذن داده شده باشد، پس برای اطلاع از بودن یا نبودن اهل خانه نباید به آنجا سرک کشید، چون همه این دستورات برای جلوگیری از افشای اسرار مردم است و در ادامه می فرماید: اگر کسی در خانه بود ولی به شما اجازه ورود نداد، در این صورت وارد نشوید و باز گردید، که البته این عمل بهتر است و کرامت شما را حفظ می کند، و بدانید که خداوند به همه اعمال شما آگاه است .
تفسیر نمونه : در این آیه با جمله دیگرى این دستور تکمیل مى شود: «پس اگر کسى را در آن خانه نیافتید وارد آن نشوید تا به شما اجازه داده شود» (فَإِنْ لَمْ تَجِدُوا فِیها أَحَداً فَلا تَدْخُلُوها حَتَّى یُؤْذَنَ لَکُمْ).
ممکن است منظور از این تعبیر آن باشد که گاه در آن خانه کسانى هستند ولى کسى که به شما اذن دهد و صاحب اختیار و صاحب البیت باشد حضور ندارد شما در این صورت حق ورود نخواهید داشت.
سپس اضافه مى کند «و اگر به شما گفته شود باز گردید (این سخن را پذیراشوید و) باز گردید، که براى شما بهتر و پاکیزه ترست» (وَ إِنْ قِیلَ لَکُمُ ارْجِعُوا فَارْجِعُوا هُوَ أَزْکى لَکُمْ).
و هرگز جواب رد، شما را ناراحت نکند، چه بسا صاحب خانه در حالتى است که از دیدن شما در آن حالت ناراحت مى شود.
و از آنجا که به هنگام شنیدن جواب منفى گاهى حس کنجکاوى بعضى تحریک مى شود و به فکر این مى افتند که از درز در، یا از طریق گوش فرا دادن و استراق سمع مطالبى از اسرار درون خانه را کشف کنند در ذیل همین آیه مى فرماید: «و خداوند به آنچه انجام مى دهید آگاه است» (وَ اللَّهُ بِما تَعْمَلُونَ عَلِیمٌ).
ب ) نخستین وظیفة انسان برای مهمانی رفتن، این است که سرزده و بدون دعوت برای مهمانی نرود. این دستور شرع مقدس اسلام در جهت حمایت از میزبان و راحتی اوست. همان‌طور که گفته شد، دین مبین اسلام با وجود توصیه‌های فراوانش به مهمانی دادن و مهمانی رفتن، دو اصل را توأمان رعایت می‌کند: نخست اکرام مهمان و دیگر مراعات آسایش میزبان. ازاین‌رو، باتوجه به اصل دوم، اسلام از مهمانی رفتن به‌طور سرزده نهی می‌کند. امام صادق(ع) از اجداد بزرگوارشان و درنهایت، از پیامبر اکرم(ص) روایت می‌کنند که ایشان فرموده‌اند: «یا على ! هشت طایفه اند که اگر اهانت شوند باید ملامت و سرزنش نکنند مگر خودشان را؛ کسى که بدون دعوت بر سر سفره طعامى برود (مهمان ناخوانده)» (مجلسى، 1403ق، ج 72، ص 444 و 452).
ج ) وظیفه میزبان در مقابل مهمان ناخوانده
با توجه به مطالب بالا اگر میزیان جواب مهمان ناخوانده را ندهد و درب منزل را بر روی آنها باز نکند کار حرام انجام نداده است .
البته می شود از مهمان ناخوانده هم پذیرایی کرد در اینجا با نگاهی به دستورات اسلامی، مسئله‌ی مهمان ناخوانده را از جهت وظایف میزبان بررسی کنیم.
1 . تکریم مهمان در اسلام
سخن اول آن‌که در اسلام به‌طور کلی به تکریم مهمان سفارش شده‌است. پیامبر اکرم (صلى الله علیه و آله) می‌فرمایند: «یا عَلِیُّ ... أکرِمِ الضَّیفَ ولَو کانَ کافِراً»: « اى على! ... مهمان را گرامى بدار، اگرچه کافر باشد.»
2 . چگونگی تکریم مهمان نا‌خوانده
اما سخن دوم در چگونگی تکریم مهمان نا‌خوانده است. زیرا اولاً شاید هنگام ورود مهمان وسایل پذیرایی همیشگی در اختیار نباشد و ثانیاً ندانیم که مهمانان بیشتر به چه چیزی احتیاج دارند، گشنه‌اند یا تشنه؛ ثالثاً نمی‌دانیم که چقدر می‌خواهند بمانند! همین‌ها احتمالاً باعث می‌شود که از مهمان خود سؤال بپرسید. مثلاً این‌که: «چایی می‌خورید براتون بیارم؟» که این سؤال کردن‌ها رسم مهمان نوازی نیست.
امام صادق (علیه السلام) می‌فرمایند: «لا تَقُل لِأَخیکَ إذا دَخَلَ عَلَیکَ: أکَلتَ الیَومَ شَیئاً؟ ولکِن قَرِّب إلَیهِ ما عِندَکَ؛ فَإِنَّ الجَوادَ کُلَّ الجَوادِ مَن بَذَلَ ما عِندَهُ»:« هرگاه برادرت بر تو وارد شد، به او نگو: امروز چیزى خورده اى؟ بلکه آنچه در خانه دارى، برایش بیاور؛ زیرا بخشنده واقعى، کسى است که آنچه را دارد، ببخشد.»
درستش این است که برای مهمانی که سرزده وارد خانه‌ی شما می‌شود هرچه در خانه دارید و برایتان میسر است بیاورید. در واقع نباید برای مهمان ناخوانده خود را به زحمت بیاندازید و آنچه در خانه دارید را بی‌ارزش بشمارید و به دنبال تهیه‌ی چیز بهتری بروید. اما فراموش نکنید که نباید از آوردن آن‌چه در خانه دارید دریغ بورزید.
زیرا پذیرایی از مهمان نباید برای میزبان، تکلف آور و مشقّت بار باشد. در غیر این صورت، مهمان به جای رحمت، مایه زحمت خواهد بود. حدیثی از رسول خدا صلی الله علیه و آله است که می فرماید: «لاتَکلَّفُوا الضَّیف؛ برای مهمان تکلف مکنید.»
همچنین در جای دیگر می فرماید: «لایتکلّفنَّ أحَدٌ لِضیفهِ ما لایَقدرُ؛ هیچ کس نباید آنچه را قادر نیست، به زحمت، برای مهمان فراهم کند».
نقل است که «مردی حضرت علی(ع) را به مهمانی دعوت کرد، او دعوت را به این شرط پذیرفت که صاحب خانه چیزی از بیرون تهیه نکند و مهمانی، فشار و ستمی را بر خانواده اش وارد نسازد».
جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی نگاه اسلام به مهمانی به این‌جا مراجعه کنید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
برادرشوهر من با خانمش و دو تا بچش سرزده میان خونه ما هروقت میخوان برن برای خرید بچه هاش را میزارخ پیش ما وخودشون میرن خرید بعد یکی از بچه هاش کوچیکه خراب کاری مبکنه منم مجبور مبشم تمیزش کنم و خیلی نا راحت میشم تازه سرو صدا بچه هاشم بدنر وبچه ها خودمم درس دارم وساعتها از خرید نمیان بهشونم میگم بچه خاتم ببر اما نمی برن منم ناراحت میشم به خواهرام میگم و قر میزنم آیا گناهه.
پرسمان
سلام علیکم، خواهر گرامی. گناه نیست اما شما مجبور نیستی بچه ها رو نگه داری می تونی بهشون بگی نمی تونم نگه دارم کمتر بیارید بچه هام درس دارند باید به اونها برسم. موفق باشید.
میهمان
ما خارج کشور هستیم و یک ایرانی ک قرا ه همکاره مون باشه اومده خونمون..جا اینکه بره جایی ک واسش در نظر گرفتن تزدیک یک هفته است ک خونه ی ما اقامت دارند..من واقعا تحملم داره تموم میشه...رفتارای خوبی هم ندارن...جوری رفتار میکنند انگار وظیفه ی ماست یا خدمتکارشون هستیم....
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. از ایشان سوال کنید که کی به منزل خودش می رود و اگر قصد رفتن نداشت به بهانه اینکه خانواده با بودن شما اذیت می شوند عذرش را بخواهید و رودربایستی را کنار بگذارید. موفق باشید.
میهمان
سلام .من دیشب ساعت یکو ده دقیقه نصفه شب خواهر شوهرم با عروساش و داناد و نوهاش امدن خونم خیلی ناراحت شدم بهم برخورد... امدن هنه جا خونه رو سرک کشیدن
پرسمان
سلام علیکم، خواهر گرامی . کار آنها خوب نبوده و باعث حساسیت و ناراحتی شما شده است ولی برای حفظ روابط و آرامش خانواده سعی کنید خونسرد باشید و فراموش کنید. اگر ادامه دار شد تذکر دهید. موفق باشید.
میهمان
سلام همسایه ها هرروز به خانه ما میان واقعا نه من راضیم نه مامانم تا بعد صحبت های بیهوده و فضولی کردن در اسرار خانواده مان میروند . ....و ما به زحمت میفتیم و مادرم هم مریض است و هر روز مهمان داریم و مامانم دکتر گفتن باید استراحت کند ولی ما روزی دو سه تا از همسایه ها که ما نمی شناسیمشان به خانمان می اید الان هم امده و ما می خواستیم جایی برویم و دیرمان می شود چه کار کنم به مهمان بگوییم که می خواهیم برویم جایی ایا بگوییم که می خواهیم برویم؟
پرسمان
سلام علیکم، دانشجوی گرامی؛ ضمن سپاس از همراهی تان با پرسمان، از شهر بی بی فاطمه معصومه سلام الله علیها ضمن آرزوی سلامتی برای مادرتا، بهترین ها را برای شما در زندگی خواهانیم.
یکی از چیزهایی که باعث می گردد برخی از افراد نتوانند از حق و حقوق خود در مقابل دیگران دفاع نمایند و یا در مقابل آنان به بیان عقیده و گاهاً مخالفت بپردازند این است که از «اعتماد به نفس» کافی برخوردار نبوده و در پی خودکم بینی و یا دیگر بزرگ بینی در قالب حفظ دوستی و حفظ احترام طرف مقابل، جلوگیری از دلخوری و ... جرأت انجام برخی کارها و یا حتی اظهار نظرها برایشان مقدور نیست.
یادتان باشد « اگر همان کاری را انجام دهید که همیشه انجام می دادید، همان نتیجه ای را می گیرید که همیشه می گرفتید». آیا ماجرا در برخورد با همسایه هایی که در متن ارسالی خود توصیف شان کردید تا به امروز غیر از این بوده؟
بنابراین اگر احساس می کنید انتظارات و یا رفتار دیگرانی همچون همسایه ها برای شما غیرقابل تحمّل است برای رفع چنین مسأله ای در مقابلشان «صراحت» داشته باشید. منظور از صراحت از بین بردن احترام های موجود در روابطتان با آنها نیست؛ زیرا رسول خدا صلی الله علیه و آله می فرماید: حُرْمَةُ الْجارِ عَلَی الْإنسانِ کَحُرْمَةِ أُمِّهِ؛ (۱)احترام همسایه، مانند احترام مادر، بر انسان لازم است. منظور، داشتن توان این کار است که توقعات خود را به صورت واضح و روشن همراه با بذل محبّت و احترام به آنها گوشزد کرده و خواسته های خود را مطرح نمایید. به عنوان مثال در قبال درخواست ورود به منزل شما خیلی محترمانه و با صراحت بگویید که «گرچه خوشحال می شدم در خدمت تان باشم؛ اما الآن نمی توانم در خدمت باشم»، بیش از این هم توضیح ندهید؛ زیرا ممکن است فرد مورد نظر بر اساس توضیح شما چیزی بگوید که راه را برای ورود خودش به منزل تان باز کند. به عنوان مثال اگر بگوئید که «الآن نمی توانم در خدمت باشم؛ چراکه می خواهم منزل مان را تمیز کنم یا غذا بپزم» چه بسا پیشنهاد دهد که به شما در انجام این امور کمک می کند و ... ، بنابراین خیلی مختصر اعلام عقیده کنید و بگوئید « خوشحال می شدم در خدمت تان باشم؛ امّا برای این ساعت برنامه دیگری برای خود ریخته ام و ...».
یادتان باشد که گرچه صمیمیّت با دیگران بسیار سودمند بوده و ارزش شما و خانواده تان را در نظر آنان افزایش خواهد داد؛ اما نباید نسبت به خواسته های منطقی خود و اعضای خانواده تان موضعی منفعلانه در قبال همسایه ها داشته و به گونه ای عمل نمایید که خودتان احساس خوبی از رابطه مورد نظر نداشته باشید. سعی کنید در تعاملات خود با دیگران حق و حقوق خود را محفوظ دارید و با « صراحت» در برابر درخواست های آنان به گونه ای عمل نمایید که هم به دیگران کمک نمایید و هم به شما ضربه نخورد، گرچه شایسته است که اگر احتمال می دهید از صراحت شما اندکی دلخور گردند، با ابراز محبّت کلامی و یا تقدیم هدیه و ... کاری نمایید که دلخوری های احتمالی نیز رفع گردد؛ زیرا ممکن است آن ها از این رفت و آمدها «انگیزه مثبتی» داشته باشند؛ زیرا به عنوان مثال شنیده اند که حضرت علی علیه السلام فرموده: «مِنَ المُروّةِ تَعَهُّدُ الجیرانِ؛ (۲) رسیدگی به همسایگان، «جوانمردی» (۳)است و متوجّه نباشند که با رفت و آمد زیاد عملاً آسایش و آرامش مادر بیمارتان را در نظر نگرفته اند. پی نوشت
۱. مکارم الأخلاق : ۱/۲۷۴/۸۳۴ .
۲. شرح غررالحکم ، ج ۶، ص ۱۶.
۳. رفت و آمد، رسیدگی، احوالپرسی، یاری، عیادت، انفاق و صدقه، رفع نیاز و همدردی، از جمله وظایفی که بر عهده همسایه و نیز نشانه جوانمردی و انسان دوستی است.
میهمان
سلام همسایه ای دارم که داخل یک سرا ایم نه خبر میده میاد نه خبریم هنگامی که من غذا مو میکشم سرسفره ای نان خوردنیم که میاد غذا هم به اندازه خود پختیم تعارف میکنیم نمیاد تا تانان میخوریم طرف مان نگاه میکنه اصلا نان راحت خورده نمیتونیم نان که به وسط میرسه بادست ناشسته میشیند سرسفره با این قسم ادم چیکنم بلکه نه صبح میتونم صبحانه راحت بخورم نه شب به نظر شماچیکنیم؟؟؟
پرسمان
سلام علیکم، دانشجوی گرامی؛ ضمن سپاس از همراهی تان با پرسمان، از شهر بی بی فاطمه معصومه سلام الله علیها بهترین ها را برای شما در زندگی خواهانیم.
به نظر می رسد یکی از چیزهایی که باعث می گردد برخی از افراد نتوانند از حق و حقوق خود در مقابل دیگران دفاع نمایند و یا در مقابل آنان به بیان عقیده و گاهاً مخالفت بپردازند این است که از «اعتماد به نفس» کافی برخوردار نبوده و در پی خودکم بینی و یا دیگر بزرگ بینی در قالب حفظ دوستی و حفظ احترام طرف مقابل، جلوگیری از دلخوری و ... جرأت انجام برخی کارها و یا حتی اظهار نظرها برایشان مقدور نیست.
یادتان باشد « اگر همان کاری را انجام دهید که همیشه انجام می دادید، همان نتیجه ای را می گیرید که همیشه می گرفتید».
بنابراین اگر احساس می کنید انتظارات و یا رفتار دیگرانی همچون فرد همسایه برای شما غیرقابل تحمّل است برای رفع چنین مسأله ای در مقابلشان «صراحت» داشته باشید. منظور از صراحت از بین بردن احترام های موجود در روابطتان با آنها نیست، بلکه داشتن توان این کار است که توقعات خود را به صورت واضح و روشن همراه با بذل محبّت و احترام به آنها گوشزد کرده و خواسته های خود را مطرح نمایید. به عنوان مثال در قبال درخواست ورود به منزل شما خیلی محترمانه و با صراحت بگویید که «گرچه خوشحال می شدم در خدمت تان باشم؛ اما الآن نمی توانم در خدمت باشم» و یا اینکه« خوشحال می شدم در خدمت تان باشم؛ امّا برای این ساعت برنامه دیگری برای خود ریخته ام و ...».
یادتان باشد که گرچه صمیمیّت با دیگران بسیار سودمند بوده و ارزش شما را در نظر آنان افزایش خواهد داد؛ اما نباید نسبت به خواسته های منطقی خود موضعی منفعلانه در قبال آنان داشته و به گونه ای عمل نمایید که خودتان احساس خوبی از رابطه مورد نظر نداشته باشید. سعی کنید در تعاملات خود با دیگران حق و حقوق خود را محفوظ دارید و با « صراحت» در برابر درخواست های آنان به گونه ای عمل نمایید که هم به دیگران کمک نمایید و هم به شما ضربه نخورد، گرچه شایسته است که اگر احتمال می دهید از صراحت شما اندکی دلخور گردند، با ابراز محبّت کلامی و یا تقدیم هدیه و ... کاری نمایید که دلخوری های احتمالی نیز رفع گردد.
میهمان
مهمانی دارم که هر هفته دو روز خانه ی ما می اید من معذب هستم...اگر به او بگویم درصورتی که اغلب مهمان دارم راحت نیستم و سختی میکشم ...اگر او از این حرف من ناراحت شود برای من گناه نوشته میشود؟
پرسمان
سلام علیکم، با سلام ، جواب سایت کافی و خوب است .
میهمان
سلام اداب مهمانی که سرزده وارد میشود و چند ساعت صحبت های بیهوده انجام میدهد و در کل شخص پررو حساب میشود چیست و مخصوصا اگه خودمان خیلی مشغله کاری داشته باشیم؟ البته من شخصا ترشرویی میکنم چون نمی توانم تحمل کنم. لطفا راهنمایی بفرمایید
پرسمان
سلام علیکم، به طور کلی در روایات ما تاکید شده است که سرزده رفتن به میهمانی خوب نیست ولی چون میهمان به منزل ما امد در هر صورت وظیفه اخلاقی حکم می کند تا جایی که امکان دارد از او پذیرایی شود و مهمان نوازی فراموش نشود.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.