میزان ارتباط پایین بودن سرعت اینترنت در ایران با مسایل سیاسی ۱۳۹۰/۸/۱۰ - ۱۶ بازدید

دانشجوی عزیز ابتدا باید دو مطلب را به طور قاطعانه و صادقانه بپذیریم . نخست اینکه سرعت اینترنت درکشور ما واقعا به نسبت کشورهای دیگر پایین ترمی باشد و شاید در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان حتی اینترنت پر سرعت هم چندان سرعتی نداشته باشد . مطلب دوم این است که دراستفاده دشمنان نظام اسلامی از ابزار اینترنت به منظور سرنگونی نظام نیز جای شک و شبهه ای وجود ندارد به عنوان مثال توجه به این اخبار خود گویای واقعیت می باشد : « مجلس سنای آمریکا، اختصاص ۴۵ میلیون دلار بودجه تکمیلی سال ۲۰۱۰ این کشور برای حمایت از فعالیت های اینترنتی علیه ایران را تصویب کرد.
دانشجوی عزیز ابتدا باید دو مطلب را به طور قاطعانه و صادقانه بپذیریم . نخست اینکه سرعت اینترنت درکشور ما واقعا به نسبت کشورهای دیگر پایین ترمی باشد و شاید در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان حتی اینترنت پر سرعت هم چندان سرعتی نداشته باشد . مطلب دوم این است که دراستفاده دشمنان نظام اسلامی از ابزار اینترنت به منظور سرنگونی نظام نیز جای شک و شبهه ای وجود ندارد به عنوان مثال توجه به این اخبار خود گویای واقعیت می باشد : « مجلس سنای آمریکا، اختصاص ۴۵ میلیون دلار بودجه تکمیلی سال ۲۰۱۰ این کشور برای حمایت از فعالیت های اینترنتی علیه ایران را تصویب کرد. » و یا این اطلاع رسانی حسنین هیکل روزنامه نگار و تحلیلگر مصری که در گفت و گو با الجزیره اعلام کرده بود : «فقط ۲ روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری ایران ۱۸ هزار پیام با موضوع تقلب و ضرورت اعتراض به آن در سرویس اینترنتی تویتر (Twitter) منتشر شد که بعدها مشخص شد این پیام ها از سوی کاربران اسرائیلی ارسال شده است. ایران به گونه ای که انتظار نمی رفت مورد حمله قرار گرفت.»
وی از تحرکات علیه ایران در قبل و بعد از انتخابات به عنوان «جنگ بدون مرز» یاد کرد و گفت: «هزاران سایت اینترنتی در روزهای قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران فعال شدند و دست اندرکاران این سایت ها برای دستپاچه کردن نظام ایران وتحریک مردم به ابراز خشم از نتایج انتخابات اقدام کردند و منبع بسیاری از این سایت ها اسرائیل بود. سیاست آمریکا تغییر نظام در ایران است و بدین منظور کنگره آمریکا ۴۰۰ میلیون دلار اختصاص داد.» (نقل از روزنامه کیهان )
بنابر این اصل استفاده دشمنان نظام اسلامی از ابزاری همچون اینترنت همچون سایر ابزارهای رسانه ای در راستای طرح براندازی نظام جمهوری اسلامی نیز امری است قطعی و آشکار .
اما با این وجود نگاه کردن سراسر امنیتی به هر گونه مساله ای نگاه صحیحی نمی باشد . در واقع یکی از دلایل پایین بودن سرعت اینترنت در ایران می تواند مساله امنیتی ماجرا باشد اما وقتی درکنار یک دلیل ، دلایل دیگری نیز امکان داشته باشد نمی توان تنها به آن دلیل واحد اکتفا نمود . بلکه دلایل دیگر نیز قابل بررسی خواهد بود به ویژه که دلایل نقضی بر دلیل مورد استفاده وجود داشته باشد . در ماجرای سرعت پایین اینترنت نیز علاوه بر دلیل امنیتی ، دلایل دیگری نیز وجود دارند از جمله جدید بودن فناوری اینترنت و محدودیت های کشور به لحاظ بودجه و امکانات در توسعه خطوط پر سرعت و افزایش سریع پهنای باندهای ارتباطی اینترنتی .
از طرفی جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهایی است که علیرغم درمعرض خطر بودن از ناحیه دشمنان و استفاده آنان از ابزار اینترنت برای ضربه زدن به نظام ، قاطعانه در مسیر رشد و شکوفایی در زمینه های مختلف از جمله فناوری های ارتباطی گام بر می دارد به گونه ای که طبق جدیدترین گزارش ها ایران و امارات متحده عربی در منطقه خاورمیانه و آفریقای شمالی با ۵۷ و ۴/۵۶ درصد کار بر به ازای هر ۱۰۰ نفر ، گسترده ترین دسترسی به اینترنت را دارند . به گزارش ایسنا ، بر اساس گزارش موسسه پژوهشی euromonitor کاربران اینترنت در منطقه خاورمیانه و آفریقای شمالی ۲/۵ درصد از کاربران اینترنت جهان را تشکیل می دهند که در مقایسه با ۱۶ میلیون نفر در سال ۲۰۰۳ ، شمار آن ها در سال ۲۰۰۸ به ۵/۸۵ میلیون نفر رسید و طی این مدت سهم آن ها از مجموع کاربران اینترنت جهان از ۲ به ۲/۵ درصد افزایش یافت . در این میان ایران با ۱/۴۱ میلیون کاربر تا سال ۲۰۰۸ در این منطقه در صدر و مصر با ۶/۱۲ میلیون نفر در مکان دوم قرار دارد. اما با بررسی نسبت به میزان جمعیت ، گسترده ترین دسترسی به اینترنت باز هم در ایران و پس از آن در امارات متحده عربی وجود دارد . (سایت مدیا نیوز به نقل از ره توشه راهیان نور ، نشر معاونت فرهنگی و تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم ، ویژه محرم ۱۴۳۲ق ، ص ۱۵۹)
بنابر این بررسی این آمار که اتفاقا از سایتی که چندان انگیزه ای برای ارائه آمار مثبت به نفع جمهوری اسلامی ایران ندارد ، نشان دهنده این است که تلاشهای جمهوری اسلامی ایران در راستای توسعه فناوری های ارتباطی می باشد و این مساله با سیاست بستن پنجره های ارتباط مردم ایران با جهان در تعارض است . بنابر این با توجه به این تلاش می توان دلایل کاهش سرعت اینترنت را در امور دیگری همچون مسائل فنی و مالی و یا حتی مسائل مدیریتی جستجو گرد و نه صرف مسائل امنیتی . البته در مورد مسائل امنیتی نیز نظام اسلامی همچون هر کشور دیگری که پاسبان امنیت ملی خود می باشد ، درنهایت هوشیاری قرار داشته و با مسائل اینترنتی که به نوعی جنبه امنیتی دارند برخورد مقتضی را خواهد داشت که این امر هم کاملا طبیعی است و هم کاملا مشروع و قانونی و هر کشوری با جرایم امنیتی-اینترنتی برخورد قاطعانه ای دارد اما این به معنای بستن پنجره های ارتباط ایران با سایر نقاط دنیا نمی باشد . به ویژه اینکه در حال حاضر دهها نوع فناوری با عناوین اینترنت پر سرعت از قبیل فناوریADSL ، وایمکس و ... در کشور فعال شده اند که هر کدام علیرغم کم بودن سرعتشان نسبت به برخی از کشورهای دنیا به عنوان اینترنت پر سرعت مشهور هستند و اگر قرار بر ممانعت امنیتی با اینترنت پر سرعت بود با این نوع از اینترنت نیز بایستی برخورد می شد چرا که این نوع از اینترنت نیز از این توانایی برخوردار است که توسط دشمنان مورد سوء استفاده امنیتی قرار گیرد و حتی اینترنت کم سرعت نیز چنین توانایی هایی را دارد . لذا با نگاه امنیتی به مساله ، اساسا نباید هیچ گونه اینترنتی حتی از نوع کم سرعت نیز در کشور ماوجود می داشت در حالی که همانگونه که اشاره شد دولت جمهوری اسلامی ایران خود پیشگام توسعه این فناوری ها در کشور بوده و به خاطر اهتمام نظام ، کشور ما بیشترین ضریب نفوذ و کاربر اینترنتی را در سطح جهان دارا بوده و در سطح جهان نیز جزء رده های اول جهان هستیم به گونه ای که به عنوان مثال درزمینه وبلاگ نویسی در حال حاضر رتبه تعداد کاربران ایرانی طبق آمار غیر رسمی سوم یا چهارم در سطح جهان می باشد. (همان ، ص۱۶۱)
نتیجه اینکه ما ضمن پذیرش سرعت کم اینترنت درایران (حتی آنچه به نام اینترنت پرسرعت در ایران نامیده می شود) به نسبت بسیاری از کشورهای دیگر و ضمن قطعی دانستن تلاش دشمنان نظام اسلامی برای استفاده از ابزار اینترنت در راستای براندازی نظام اسلامی ، معتقدیم که نگاه کاملا امنیتی به این مساله نگاه صحیحی نبوده و به تعارض با واقعیات موجود منجر خواهد شد و با این استدلال حتی اینترنت کم سرعت نیز نوعی تهدید به شمار می آید در حالی که آمارها نشان از عزم جدی نظام اسلامی برای توسعه فناوری اینترنت در کنار سایر فناوری های ارتباطی می باشد و در زمینه سوء استفاده های امنیتی دشمنان نیز نظام اسلامی بدون اعتقاد به حذف فناوری تنها در محدوده خطر یا جرم امنیتی ، همچون هر کشور دیگری اقدامات مقتضی را انجام می دهد بدون اینکه پنجره های ارتباط با جهان بسته شود و اساسا امروزه هیچ کشوری حتی بسته ترین کشور جهان نیز نمی تواند از بستن پنجره های ارتباطی خود با جهان سخن به میان آورد و یا اقدامی واقعی انجام دهد.
دانشجوی محترم امیدواریم این پاسخ ذهن حقیقت جوی شما را قانع نموده باشد . ضمن آرزوی موفقیت برای شما منتظر تماسهای بعدی شما با این مرکز هستیم . (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبری، کد: ۹/۱۰۰۱۴۰۷۵۵)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.