نابسامانی ها در کشور ۱۳۹۰/۸/۱۲ - ۱۱ بازدید

با سلام .
با سلام . پیش­تر،از احساس مسولیت شما دانشجوی گرامی و ابراز این مسائل تشکر و قدردانی می شود.ولی در این جا توجه به چند نکته حائز اهمیت و ضرورت می نماید.
۱: در این که در کشور نابسامانی وجود دارد باید توجه داشت که:
اولا: در هیچ کجای دنیا نمی توان سراغ گرفت که در کشوری نابسامانی وجود نداشته باشد بلکه تمام دنیا به نوعی دارای مشکلات و به تعبیری نابسامانی هستند هر چند ممکن است این مهم،کم و زیاد داشته باشد.
ثانیا: این موضوع را هیچ کس انکار نکرده و نمی تواند به توجیه آن روی آورد بلکه اگر در مواردی هم که برخی مسائل جامعه به نظر ما نابسامان می رسد شاید آنچه در پاسخ به آن ابراز می شود واقعا دلیل باشد نه این که کسی بخواهد توجیه کند.پس بهتر است اگر مشکلاتی در جامعه می بینیم از سوی دیگر به حقایقی که آن را موجب گردیده است نیز توجه کرده و واقف گردیم.
۲: آنچه شما در موضوع بد حجابی بیان فرمودید:
اولا: تمام ملت ایران ، در تهران و کلان شهرها خلاصه نمی شوند که ما بخواهیم یک حکم کلی برای تمام ملت از آن بدست آورده و بر همه احاد جامعه منطبق سازیم.
ثانیا: اگر در مواردی هم بدحجابی نمود می یابد(همان گونه که شما نیز اشاره کردید)در کوچه و خیابان است که محل عرضه برخی افراد لاابالی می باشد و طبعا انسان های مومن، به چنین مسائلی روی نمی آورند به این که بخواهند خود را در این میدان بر کسی عرضه کنند.
نتیجه این که(حتی در کلان شهرها) اگر تعدادی افراد بدحجاب مشاهده می شوند چند برابر آن افرادی هستند که حجاب کامل و دینی را رعایت کرده ولی در درون خانه های خود می باشند و این مهم تنها در مواردی همچون راهپیمائی ها،نمازهای جمعه و جماعت و... خود را نشان می دهد.
ثالثا: آماری که شما در تعداد بدحجاب ها بیان داشتید تنها در خیابان های برخی شهرها(در برخی از کلان شهرها) معنا و مصداق پیدا می کند و نمی تواند قاعده ای عمومی و فراگیر در تمام جامعه ما باشد.
۳: اما درباره آمار جنایت هایی که در ایران اتفاق می افتد باید دانست که این مهم قابل اثبات نمی باشد و اگر هم چنین باشد معیار در سنجش جرم در نظام های حقوقی با یکدیگر متفاوت می باشد که ما در این جا برای تبیین هر چه بهتر موضوع ، چند مثال را یادآوری می کنیم:
۱:در برخی کشورها روابط جنسی آزاد بوده و جرم تلقی نمی شود اما همین موضوع در کشور ما جرم بوده و مجازات دارد.
۲: موضوع هم جنس بازی در غرب جرم تلقی نمی گردد اما این پدیده در کشور ما یک پدیده مجرمانه قلمداد و عاملین آن مورد برخورد قانونی واقع می گردند.
۳:یا این که موارد مخدر در تعدادی از کشورها، آزاد بوده اما در کشور ما ممنوع می باشد.
۴: حمل سلاح(گرم) در بسیاری از کشورها فاقد منع قانونی می باشد ولی در کشور ما جرم است.
پس در ارزیابی این گونه مسائل نمی توان به برخی آمارهای غیر واقعی(و بعضا مغرضانه) تمسک کرد بلکه باید بر اساس حقایق موجود در جوامع،این مسائل تعقیب شده و بر آن اساس مورد قضاوت و تحلیل واقع گردد.
۴: در این باره که «صدای کسی (نسبت به برخی از مسائل) در نمی آید» باید به حقیقت گفت: رهبری نظام اسلامی همواره به مسولان در ارتباط با مسائل مختلف کشور تذکرات لازم را داده و از حقوق ملت با شجاعت و شهامت دفاع می کنند و در حد توان خود از بروز بسیاری از مسائل جلوگیری می کنند.
بعلاوه این که برخی مسولین دیگر هم به عوامل زیر مجموعه خود در رعایت مسائل،هشدارها و نظارت های لازم را اعمال می کنند که این مهم را نباید از نظر و انصاف دور داشت.
۵: از آنجا که اصولا هر انقلابی که در دنیا اتفاق می افتد برای دگرگون کردن شرائط پیشین و تبدیل آن به شرائط خود خواسته می باشد و اساسا ماهیت انقلاب ها را همین تغییرات مختلف اجتماعی،فرهنگی،سیاسی و... شکل می دهد طبعا این مهم نیز زمان بر بوده و در کوتاه مدت رخ نمی نماید و باید بر اساس برنامه های بلند مدت صورت پذیرد.
یکی از بزرگترین انقلاب هایی که در دنیا اتفاق افتاد انقلاب اسلامی مردم ایران بودکه در واقع برای مبارزه و مواجهه با مشکلات،ایجاد و راهی تازه را فرا راه مردم عزیز ایران گشوده وآنان را از دوران تاریکی و یکه تازی نااهلان بیرون آورد از همان ابتدا در پی ایجاد فضاهای تازه و دگرگونی های عمیق در این کشور بوده ودر این راه نیز کارهای بزرگی انجام داده است.
از این رو این حقیقت را نمی­توان منکر شد که انقلاب ما در مسائل و ابعاد گوناگونی توانسته است گام های بلندی برداشته و بسیاری از مشکلات و نابسامانی ها را سامان بخشد و در یک نظر منصفانه می توان اعتراف کرد که این انقلاب به موفقیت های زیادی دست یافته است که برخی از آنها حتی در دنیا نظیر و مانند ندارد.
بی شک اگر ما انقلاب ایران را در دست یابی به اهداف از پیش طراحی شده خود با دیگر انقلابات دنیا از جمله انقلاب ۱۹۱۷ روسیه ، ۱۷۸۹ فرانسه ، ۱۹۱۱چین،۱۹۷۹ نیکاراگوئه و... و بحران های عظیم و طولانی ، مشکلات طاقت فرسا و در کنار آنها غارت سایر کشورها مقایسه کنیم خواهیم دید که انقلاب ما به مراتب به اهداف خود نزدیک تر بوده و بهتر و سریع تر توانسته است در آن راستا گام بردارد و برخی از قله های انحصاری علمی دنیا(از جمله سلول های بنیادین،انرژی صلح آمیز هسته ای و...)را به تسخیر خود درآورد و به خوبی به آن دست یابد.
بنابراین اگر هم برخی نابسامانی هادر برخی موراد مشاهده می شود در برابر دستاوردهای انقلاب،بسیار ناچیز بوده و اساسا قابل ذکر نخواهد بود هر چند این موارد هم با اهداف و ماهیت انقلاب ما در تعارض بوده و باید در راه از میان برداشتن آن از هیچ تلاشی فروگذار ننماییم.
۶: تحقیقا برای پیشبرد برخی امور،امکانات و شرائط خاص داخلی و بین المللی لازم است تا بتوان در آن شرائط به بهبود اوضاع کمک نمود.لذا است که ما در تاریخ اسلام نیز مواردی سراغ داریم که با نبود امکانات و شرائط(حتی در حکومت عدل علوی)برخی پدیده های مجرمانه رخ می نموده است ولی توان در محو آن عملا وجود نداشته است.
۷: اگر نابسامانی در کشور وجود دارد تنها نمی توان مسولین و به عبارتی حاکمیت را در این جهت مقصر دانست بلکه این گونه مسائل ریشه های برون مرزی نیز دارد که به برخی از آنها به اختصار اشاره می کنیم:
الف: تبلیغات دشمنان
یکی از مهم ترین موضوعاتی که در دنیای امروز مطرح می باشد بحث تبلیغات است که بسیار پیچیده و جدی و تاثیر گذار می باشد.دنیای امروز،دیگر عصر ۵۰ سال و یا حتی دوران ۱۰ سال پیش هم نیست که بتوان بسیاری از مقولات فرهنگی را بدرستی کنترل و به عبارتی قرنطینه نمود.عصری که ارتباطات در آن بسیار نزدیک و سریع شده،ابزراها نو و گسترده گشته،حجم داده ها سرسام آور شده و... طبعا برخی مشکلات فرهنگی از جمله بد حجابی و... را نیز بهمراه دارد و موحبات ازدیاد جرم و جنایت را فراهم می آورد.
ب: رقابت در بازارهای جهانی
در دنیای کنونی که بحث جهانی سازی و تجارت جهانی مطرح شده و دنیا به این سمت و سو در حرکت می باشد دیگر نمی توان از این قافله عقب ماند و درب کشور را به روی این گونه مسائل بست بلکه باید تا آنجا که ممکن است وارد این گونه میدان ها شد ولو این که مثلا یک خودرو با قیمت پایین در آن عرضه شود چرا که در دراز مدت،این مهم به سمت منافع ملی سوق داده خواهد شد هر چند در کوتاه مدت به ظاهر چنین نباشد.
ج: کینه ورزی عناصر مغرض
ما در ریشه یابی برخی از مظاهرنابسامانی به موضوعی بر می خوریم که از آن می توان به کینه ورزی عناصر مغرض داخلی و خارجی یاد نمود که از انقلاب و این مردم کینه دارند لذا همواره سعی در بزرگ نمایی مصادیق اندک نابسامانی ها داشته تا این که مردم را نهایتا از انقلاب و اسلام ناراضی و خود از این رهگذر به منافع نامشروع خویش دست یابند که بحمدالله و با هوشیاری این مردم انقلابی تا الان به این هدف کور و شوم خود نرسیده اند و در آینده هم نخواهند رسید.

در پایان ضمن تقدیر از حساسیت شما ، مسلماً تحقق همه جانبه اهداف والای انقلاب اسلامی و دستیابی هرچه سریعتر به جامعه دینی پیشرفته در تمامی عرصه های متعالی ، نیازمند خودباوری ، سعی و همت مضاعف همه بخشهای جامعه می باشد و هر کدام از احاد جامعه موظف است تمامی توان و استعدادهای خود را برای دستیابی به این هدف والا به بهترین وجه بکار گیرد. (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبری، کد: ۱۰/۱۰۰۱۳۱۱۹۵)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.