نارضایتی حضرت زهرا س ۱۳۹۷/۱۲/۹ - ۱۹۶ بازدید

سلام علیکم.
از عایشە نقل شدە کە وقتی حضرت فاطمە برای طلب فدک پیش ابوبکر رفت و ابوبکر امتناع کرد حضرت فاطمە با ابوبکر قەر کرد و بر او خشمگین شد تا از دنیا رفت.
این ادعا را چگونە نقد میکنید?

در رابطه با نارضایتی و خشم حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا سلام الله علیها از خلیفه اول و دوم منابع اهل سنت به صراحت به این نکته اشاره کرده اند که به طور نمونه به برخی موارد اشاره می شود:۱- محمدبن اسماعیل بخاری در «صحیح بخاری»(۱)، جلد پنجم، صفحه۱۷۷،‌چاپ بیروت.با نقل سلسله سندی از عایشه می گوید:«فوجدت فاطمه علی بن ابی بکر فی ذلک فهجرته فلم تکلمه حتی توفیت و عاشت بعد النبی سته اشهر، فلما توفیت دفنها زوجها علی لیلا و لم یوذن بها ابوبکر؛ حضرت زهرا(ع)ابوبکر را به خاطر (ماجرای فدک) ترک کرد و با او صحبت نکرد تا به شهادت رسید، همسرش علی(ع)او را شبانه دفن کرد و به ابوبکر اجازه نداد تا در تشعیع و تدفین او شرکت کند.»
۲- بیهقی در«سنن الکبری»، جلد ششم، صفحه۳۰۰، چاپ بیروت.
«فغضبت فاطمه(ع)علی ابی بکر و هجرته، فلم تکلمه حتی ماتت فدفنها علی(ع)لیلاً: حضرت فاطمه(ع)بر ابوبکر غضب کرد و خشمناک شد، و از او اعراض نمود و با او صحبت نکرد تا این که شهید شد؛ پس علی(ع)او را شبانه دفن کرد».(۲)
۳-مسلم بن حجاج در «صحیح مسلم»، جلد سوم، صفحه۱۳۸۰،‌چاپ مصر.
«هنگامی که فاطمه(ع)وفات یافت شوهرش علی(ع)شبانه بر او نماز خواند و او را دفن نمود، و به ابوبکر خبر نداد که بر جنازه اش حاضر شود و بر او نماز بخواند».
۴-ابن اثیر،‌»الکامل فی التاریخ»، جلد دوم، صفحه۱۲۶.
معمر از «زهری» و او از عایشه در مورد آن چه بین فاطمه(ع)و ابوبکر درباره میراث پیامبر(ص)گذشت روایت می کند که: حضرت زهرا از ابوبکر اعراض کرد و با او صحبت نکرد تا این که به شهادت رسید و بعد از پیامبر(ص)شش ماه زندگی کرد و وقتی به شهادت رسید، او را همسرش(علی(ع»دفن کرد و به ابوبکر اجازه نداد که بر جنازه او حاضر شود و نماز بخواند».(۲)
۵- ابن ابی الحدید معتزلی،«شرح نهج البلاغه»، جلد ششم، صفحه۵۰.«صحیح در نزد من این است که حضرت زهرا(ع)در حالی که از ابوبکر و عمر خشمگین بود به شهادت رسید و به درستی که او وصیت کرده بود که آن دو بر (پیکر) او نماز نخوانند».
علاوه بر منابع ذکر شده مصادر بسیاری موجود است که ذکر همه آن ها را در این مختصر نمی گنجد؛ لذا مطالعه و تحقیق بیشتر به منابعی که در پاورقی اشاره شده مراجعه نمایید(۴). پی نوشت ها :
۱-لازم به ذکر است که در نزد علمای اهل تسنن«صحیح بخاری» از اعتبار بسیار بالایی برخوردار است که آن را بعد قرآن معتبرترین و صحیح ترین کتاب می دانند. ر.ک. شرح صحیح مسلم، جلد اول، صفحه۱۵ و ارشاد الساری:جلد اول، صفحه۱۹.
۲-رجوع کنید به نظیر این روایت در: کفایه الطالب، گنجی الشافعی: ص۲۲۵-تیسیر الوصول الی جامع الاصول، شیبانی: ج۱، ص۲۰۹(به نقل از احقاق الحق، ج۱۰، ص۴۷۹)
۳-ر.ک. صحیح بخاری، کتاب المغازی، ج۳، ص۳۸-صحیح مسلم:ج۱، ص۷۲و ج۵، ص۱۵۳-تاریخ الرسل و الملکوک:ج۲، ص۴۴۸-الکامل فی التاریخ، ابن اثیر:ج۲، ص۱۲۶۰شرح نهج البلاغه، ابن ابی الحدید-ج۱، ص۱۲۲-مروج الذهب، مسعودی:ج۲، ص۴۴-تنبیه و الاشراف:ص۲۵۰-الصواعق المحرقه، ابن حجر الهیثمی،‌ج۱، ص۱۲-الاستیعاب، ابن عبدالبر:ج۲۲۴-تاریخ الخمیس، الدیار بکری، ج۱، ص۱۹۳-الامامه و السیاسه، ابن قتیبه: ج۱،‌ص۱۴-البدء و التاریخ، المقدسی:ج۵، ص۶۶(به نقل از معالم المدرستین:ج۱، ص۱۶۴).
۴-برای مطالعه بیشتر ر.ک: صحیح بخاری:ج۵، ص۹، و ج۷، ص۸۷-تاریخ یعقوبی:ج۲، ص۱۱۵-اکمال الرجال: ص۷۵۳، -سنن الکبری:ج۴، ص۲۹-مجمع الزوائد:ص۲۱۱؛ الطبقات الکبری، ج۲، ص۱۲۸-تهذیب الاسماء:ج۲، ص۳۵۳-حلیه الاولیاء:ج۲، ص۴۲(به نقل از ظلامات فاطمه الزهرا(ع)و رنج های حضرت فاطمه (ع».

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.