نازایی برخی همسران پیامبر(ص) ۱۳۹۸/۳/۷ - ۱۶۵ بازدید

چرا پیامبر از هیچ کدام از همسرانش بعد از خدیجه بچه دار نشد بجز ماریه که این خود سبب حسادت عایشه و حفصه نسبت به ماریه شده بود؟

وجود مقدس حق، فعّال ما یشاء، مالک آسمانها و زمین، علیم و قدیر، حکیم و عادل، و رحمان و رحیم است. تصمیم و اراده او نسبت به بندگان عین لطف، و محض محبت، و جلوه عشق و رحمت، و تجلی کرامت و حسن انتخاب است.
او هرچه را برای بنده اش بخواهد به مصلحت دنیا و آخرت عبد است، و عبد نسبت به حکمت و عدالت و رحمت و اراده او باید تسلیم باشد، که این حالت تسلیم بالاترین عبادت باطن، و از اخلاق انبیاء و اولیاء، و نشانه عشق و معرفت عاشقان و عارفان به حضرت اوست.
آن را که عقیم قرار داده، به کسی که دختر می دهد، به آنکه پسر عنایت می فرماید، در دامن مادری که دوقلویی از پسر و دختر می گذارد، همه و همه عین رحمت و لطف، و جوشش عشق او به بندگان است.[۱]
در واقع و در یک کلام جواب شما را خدای متعال در این آیه قران کریم داده است:
«للّه ملک السّموات و الارض، یخلق ما یشاء، یهبُ لمن یشاء اِناثاً، و یهب لمن یشاء الذُّکور، او یزوِّجهم ذُکراناً و اناثاً، و یجعل من یشاء عقیماً اِنَّه علیمٌ قدیرٌ.[۲]» خداوند برای نشان دادن این واقعیت که هر گونه نعمت و رحمت در این عالم از سوی خدا است، و کسی از خود چیزی ندارد، به یک مساءله کلی و یک مصداق روشن آن اشاره کرده، می فرماید: «مالکیت و حاکمیت آسمانها و زمین برای خدا است و هر چه بخواهد می آفریند؛ للّه ملک السّموات و الارض، یخلق ما یشاء» به هر کس اراده کند دختر می بخشد و به هر کس بخواهد پسر؛یهب لمن یشاء اناثا و یهب لمن یشاء الذکور.
اگر بخواهد پسر و دختر هر دو به آنها می دهد، و هر کس را بخواهد عقیم و بی فرزند می گذارد؛ او یزوجهم ذکرانا و اناثا و یجعل من یشاء عقیما.
و این یک نمونه بارز از عدم توانایی انسان از یکسو، و نشانه روشن از مالکیت و حاکمیت و خالقیت خداوند از سوی دیگر است، چه مثال زنده و آشکاری؟
به هر حال نه تنها در موضوع تولد فرزندان که در همه چیز مشیت خداوند حاکم مطلق است، و او قادری است آگاه و حکیم که علم و قدرتش با هم قرین است، لذا در پایان آیه می افزاید: «او دانا و قادر است؛ انه علیم قدیر»[۳]
در این داستان فرقی بین پیامبر و غیر پیامبر نمی‌کند. خداوند بنابر مصالحی به پیامبر از برخی همسران فرزندانی عنایت می‌کند و بنابر مصالح بالاتری برخی آنها را از پیامبر می‌گیرد . و به برخی دیگر هیچ فرزندی نمی‌دهد گو اینکه عقیم شده‌اند. والله اعلم. پی نوشت‌ها:
[۱] ارزش دختر از دیدگاه اسلام به نقل از نرم افزار تربیت بانک نرم افزاری عروج.
[۲] آیه ۴۹-۵۰ شوری.
[۳] مکارم شیرازی، ناصر تفسیر نمونه، ج ۲۵.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.