نام امام زمان(عج)-نام «م ح م د»-نام (م ح م د) ۱۳۸۸/۰۳/۳۱ - ۸۰۴ بازدید

در زیارت جامعه ائمه(ع) که در مفاتیح است اسم امام زمان را باید ببریم یعنی باید بگوییم السلام علیک یا محمدبن الحسن العسکری، آیا اشکالی ندارد که اسم محمد را می بریم چون می گویند تا وقت ظهور نباید اسم امام زمان(عج) را بر زبان جاری کرد؟ البته فقط محمد را؟ حال چه کنیم؟ آیا می شود امام زمان(عج) را محمد خطاب کرد یا نه؟

طبق برخی از روایات گفتن نام امام زمان (محمد)درست نیست چنانکه نقل شده است: «برای شما حلال نیست که او را به اسم یاد کنید ».(کافی ،ج1،ص332). بر این اساس اسم اصلی حضرت به این صورت نوشته می شود :م ح م د.
البته از مجموع روایاتى که در رابطه با حرمت، بردن نام حضرت مهدى(ع) از معصومین(ع) نقل شده ، استفاده مى شود که نهى از ذکر نام آن حضرت و تأکیدى که در این مورد شده است، مربوط به همان زمان غیبت صغرى و ایام بعد از ولادت امام تا آغاز غیبت کبرى بوده که هم امام حسن عسکرى(ع) و هم خود آن حضرت سعى بلیغ داشتند که حتى شیعیان نیز از ولادت و محل و چگونگى زندگى حضرت مطلع نگردند. زیرا مى دانستند خلیفه وقت کاملاً مراقب است که امام دوازدهم شیعیان بوجود نیاید، مبادا حکومت هاى جابر را سرنگون کند و بساط عدل را در جهان بگستراند. اما در دوران بعد مانند عصر ما، هیچ گونه حکمتى در منع از ذکر نام آن حضرت به نظر نمى رسد، (کتاب مهدى موعود، ص 236). در سؤالى که در این رابطه از بعضى فقهاء موجود شده است فرموده اند: ظاهرا حکم (حرمت) مخصوص زمان تقیّه بوده است و احتیاط در زمان حاضر این است که با القاب نام آن حضرت برده شود. البته بنا بر نظر برخی محققان مانند آیت الله معرفت اسمی که ذکر آن ممنوع شد -ا ح م د - است؛ زیرا در انجیل بشارت به بعثت پیامبری احمد شده است و لذا اگر شیعیان این وصف حضرت حجت(عج) را به کار ببرند چه بسا دست آویز مسیحیان شود که پیامبر آخر الزمان هنوز مبعوث نشده است. به نظر برخی در زمان حاضر بردن نام مخصوص آن حضرت کراهت دارد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.