نتیجه نهایی تحریم ها؟ فروپاشی یا شکوفایی ؟ ۱۳۹۱/۰۷/۳۰ - ۱۶۶۰ بازدید

پس از امضای دور جدید تحریم ها از سوی باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا نیز ۲۴ مهر در جریان نشستی در لوکزامبورگ، اعمال تحریم های تازه ای را علیه بخش مالی و تجاری ایران تصویب کردند. امریکا ضمن استقبال از این تحریم ها، تشدید فشارهای اقتصادی بر ایران را مؤثر دانسته و بر تداوم آن تأکید می کند. سؤال این است که نتیجه نهایی این تحریم ها و فشارهای مالی تجاری بر جمهوری اسلامی ایران چه خواهد بود؟ در پاسخ به این سؤال، دو دیدگاه وجود دارد:

۱- پیروزی تحریم کنندگان و فروپاشی اقتصاد ایران

پس از امضای دور جدید تحریم ها از سوی باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده امریکا، وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا نیز ۲۴ مهر در جریان نشستی در لوکزامبورگ، اعمال تحریم های تازه ای را علیه بخش مالی و تجاری ایران تصویب کردند. امریکا ضمن استقبال از این تحریم ها، تشدید فشارهای اقتصادی بر ایران را مؤثر دانسته و بر تداوم آن تأکید می کند. سؤال این است که نتیجه نهایی این تحریم ها و فشارهای مالی تجاری بر جمهوری اسلامی ایران چه خواهد بود؟ در پاسخ به این سؤال، دو دیدگاه وجود دارد:

۱- پیروزی تحریم کنندگان و فروپاشی اقتصاد ایران

تحریم کنندگان ایران که با بهانه کردن فعالیت های صلح آمیز هسته ای کشورمان، تحریم های بی سابقه و به زعم خودشان فلج کننده را بر ضد ملت ایران اعمال کرده اند، به دنبال تسلیم کردن جمهوری اسلامی در برابر خود هستند. آنان بر این اعتقاد هستند که در نهایت، فروپاشی اقتصاد ایران و تسلیم شدن جمهوری اسلامی در برابر فشارهای غرب، نتیجه جنگی خواهد بود که آنان به راه انداخته اند؛ جبهه ای که اکنون وارد جنگ اقتصادی با مردم ایران شده، در دو جنگ پیشین خود با ملت ما شکست خورده است.

این جبهه در دهه اول انقلاب اسلامی، جنگ نظامی را بر ملت ایران تحمیل کرد ولکن در آن جنگ شکست سختی را متحمل گشت و نتیجه آن جنگ برای ملت ما، رشد صنایع نظامی، تقویت روح همبستگی و تقویت فرهنگ ایثار و شهادت، افزایش آمادگی های عمومی و توان دفاعی کشور بود. در طول دهه دوم و سوم دشمنان جنگ فرهنگی را با تمام توان علیه مردم ایران شروع کردند و در بستر این جنگ نرم، فتنه ۸۸ را شکل دادند، لکن ملت هوشمند و بصیر ایران، دشمنان خود را در این جنگ نیز شکست داد. دشمنان شکست خورده در دو جنگ پیشین، اینگونه می پندارند که در جنگ سومی که با ماهیت اقتصادی علیه ملت ایران به راه انداخته اند، پیروز خواهند شد. بر همین اساس، جبهه مقابل ملت ایران تمام توان خود را برای اعمال فشارهای مالی – تجاری به کار بسته و به موازات افزایش این فشارها، روز به روز بر حجم عملیات روانی خود با هدف ایجاد نگرانی در مردم نسبت به آینده می افزاید. بزرگنمایی مشکلات اقتصادی ایران، ناتوانی مسئولان در حل مشکلات معیشتی، التهاب در بازار ارز و... به خط تبلیغاتی رسانه های استکباری-صهیونیستی و تمامی شبکه های ضدانقلابی تبدیل شده و آنان اقتصاد ایرانی را در این خط تبلیغاتی به گونه ای ترسیم می کنند که گویا اساساً این اقتصاد فروپاشیده است! براساس همین نوع تبلیغات تصور می کنند به زودی مسئولان نظام اسلامی در برابر آنان زانو زده و تسلیم خواسته هایشان می شوند.

۲- شکست تحریم کنندگان و شکوفایی اقتصاد ایران

کسانی که با انقلاب اسلامی، نظام دینی و رهبری اش، ملت ایران و اقتصاد کشورمان آشنایی درست و منطبق با واقعیت دارند، نتیجه نهایی این جنگ اقتصادی را شکست جبهه مقابل و شکوفایی اقتصاد ایران ارزیابی می کنند. این دیدگاه، صرفاً در میان طرفداران انقلاب اسلامی یا مسئولان نظام دینی ملاحظه نمی شود، در سراسر جهان و حتی در امریکا و اروپا، اندیشمندان و کارشناسان فراوانی یافت می شوند که از چنین دیدگاهی، در قبال تحریم ها و جنگ اقتصادی غرب علیه ایران برخوردار می باشند. در این نوشتار به گزارش یکی از این کارشناسان اروپایی اشاره می شود که به تازگی از ایران دیدن کرده و در همین راستا و بر خلاف جریان تبلیغات رسانه های استکباری - صهیونیستی به ارزیابی وضعیت اقتصاد ایران و آینده آن می پردازد . این گزارش که به قلم «فریمن» نگارش شده و منبع انتشار آن Alles Schall und Rauch می باشد، واقعیت های قابل تأملی را با نگاهی موشکافانه و دقیق از اقتصاد ایران بیان می دارد.

فریمن در مقدمه گزارش خود با عنوان «جنگ روانی علیه ایران و ریال» با توجه به جنگ روانی غرب علیه جمهوری اسلامی می نویسد:«برخی گزارش های افراطی و حتی کاملاً اشتباه در زمینه رویدادها و درباره کاهش ارزش ریال، پول ملی ایران مطرح شده که من در اینجا می خواهم آنها را تصحیح کنم. به هر حال من اخیراً در ایران بودم و با چشمان خودم شاهد بودم که واقعیت ها در آنجا چگونه است.»

این کارشناس دلایل افزایش قیمت ارز در ایران را عواملی چون بازار سیاه، قاچاق ارز و عملیات روانی با موضوع احتمال تهدید نظامی دانسته و در گزارش خود می نویسد: « در زمان شاه، ایران ۹۰درصد از اجناس و موادغذایی را از خارج وارد می کرد و درآمد نفت را برای آن هزینه می نمود، ولی امروز وضعیت به گونه دیگری است و ایران تقریباً در همه زمینه ها خودکفا شده و کالاهای مورد نیازش را تولید می نماید و فقط بخش اندکی را وارد می نماید . فریمن با اشاره به تبلیغات سنگین علیه ایران مبنی بر بسته بودن مغازه ها، نبود کالا در مغازه ها و نایابی و کمیابی موادغذایی در سوپرمارکت های ایرانی می نویسد: «این ادعاها که هیچ کس حاضر نیست هیچ چیزی حتی یک پاکت سیگار را هم بفروشد، خنده دار و اشتباه است. قیمت موادغذایی نیز افزایش زیادی پیدا نکرده است... وضعیت در داخل ایران کاملاً عادی بوده و همه چیز برای خرید مردم هم وجود دارد، ضمناً این ادعاها که بسیاری از تولیدی ها شش ماه است که تعطیل هستند نیز اشتباه است. من با چشمان خودم بسیاری ساخت و ساز را دیدم که شب و روز در آنها کار صورت می گیرد از جمله اتوبان ها، پل ها، کارخانه ها، آسمانخراش ها یا هتل ها، ضمناً این ادعا که مردم پول های خود را به خارج انتقال می دهند نیز صحت ندارد.»

گزارشگر این نوشتار در بخشی از گزارش خود وضعیت اقتصاد ایران و اقتصاد حوزه یورو را با هم مقایسه کرده و می نویسد: «ایران تا زمانی که نفت و گاز خود را دارد، هیچ وقت دچار بحران اقتصادی نخواهد شد. ایران تقریباً تمام مایحتاج خود را در داخل تولید می کند و آن هم به خاطر اجباری بوده که داشته است... ما بهتر است که نگران کاهش ارزش یورو باشیم زیرا اروپا باید انرژی مورد نیاز خود را از اروپا و با ارز تأمین کند. قیمت ها در جایگاه های ارائه بنزین مرتباً در اروپا افزایش پیدا می کند و این امر نشانه مهمی برای از دست رفتن قدرت خرید است .این کارشناس اروپایی با توجه به بحران اقتصادی در غرب و نارضایتی های روزافزون مردم از شرایط بد اقتصادی خود می نویسد: «ناآرامی ها در کشورهای عضو حوزه یورو نیز وجود دارد زیرا مردم آنها مرتباً فقیرتر می شوند. همین امروز کارگران معدن در یونان به وزارت دفاع این کشور یورش بردند زیرا شش ماه است که دستمزدهای خود را دریافت نکرده اند یعنی اینکه یونان دیگر نمی تواند صورتحساب های خود را بپردازد و ورشکسته است.»

«فریمن» با استناد به آمارهایی از بانک جهانی، به یکسری از شاخص های اسامی وضعیت ایران اشاره کرده تا توانمندی اقتصادی ایران و آینده ایران را بتواند برای مخاطب خود به خوبی ترسیم نماید. او در پایان گزارش خود می نویسد: «در زیر مقایسه ایران با ۱۹۳ کشور دیگر را می توانید مشاهده کنید:

۱- مقام سیزدهم در تولیدات کشاورزی

۲- رتبه یازدهم در زمینه کاربری های اینترنتی

۳- رتبه نهم در زمینه تعداد IPS اینترنت

۴- رتبه دوازدهم در زمینه ارتباطات تلفن

۵- چهاردهم در زمینه تعداد روزنامه ها و نشریات روزانه

۶- هشتم در زمینه روزنامه ها و نشریات فصلی

۷- چهارم در زمینه مازاد تجارت خارجی

۸- دوم در زمینه بهترین عملکرد بازار بورس

۹- پنجم در زمینه اشتغال زنان

۱۰- ششم در زمینه پس اندازها در مقایسه با تولید ناخالص ملی

۱۱- اول در زمینه رشد علمی و تحقیقاتی

۱۲- ششم در زمینه تولید انرژی

۱۳- دوم در زمینه ذخایر گاز

۱۴- سوم در زمینه ذخایر نفت

۱۵- دوم در زمینه قیمت گازوئیل ارزان

۱۶- سوم در زمینه قیمت بنزین ارزان

۱۷- اول در زمینه ارزان ترین پایتخت جهان

۱۸- اول در زمینه قدیمی ترین دولت در جهان

۱۹- اول در زمینه امپراتوری کهن در جهان

۲۰- دوم در زمینه شرکت نفتی در جهان (MIOC)

۲۱- اول در زمینه تعداد اتومبیل های گازسوز

۲۲- دوازدهم در زمینه تولید اتومبیل

۲۳- شانزدهم در زمینه تولید آهن

۲۴- پنجم در زمینه تولید سیما

۲۵- ...

این کارشناس و هزاران کارشناس دیگر با استفاده به واقعیت های اقتصاد ایران، بر این اعتقادند که اقتصاد ایران متفاوت از آن چیزی است که غربی ها به خورد افکار عمومی خوراندند، بنابراین از هم اکنون می توان شکست کامل تحریم کنندگان ایران در رسیدن به اهداف را پیش بینی کرد. رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در دیدار با برگزیدگان قشرها و صنوف مختلف، در استان خراسان جنوبی در همین راستا و با اشاره به تحریم ها و فشارهای اقتصادی غربی ها فرمودند: «هدف واقعی کسانی که این فرمول تبلیغات سیاسی را دنبال می کنند، تسلیم شدن ملت ایران در پای میز مذاکرات است و ما به آنها می گوییم: شما کوچک تر از آن هستید که ملت مبارز، بصیر و آگاه ایران را در مقابل خواسته های خود به زانو درآورید. جوان

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
باسلام باتوجه به حجم ذخایر موجودکشور وانشاا... مدیریت صحیح منابع واتکا براقتصاد مقاومتی درهمه زمینه ها ازدشمن هیچ کاری ساخته نیست.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.