نجات از ×مکافات× اعمال سوء در دنیا ۱۳۹۲/۰۹/۰۴ - ۴۴۵ بازدید

هر عمل بدی دارای دو پیامد است: - مکافات در دنیا، - مجازات در آخرت، اعمال نیک باعث تخفیف ×مجازات× در آخرت میشوند. اما آیا راهی برای نجات از ×مکافات× اعمال سوء در دنیا، وجود دارد؟در پاسخ به مطالب ذیل توجه نمایید:
۱- هر گناهی قابل توبه است و خداوند خود فرموده است : «ان الله یغفر الذنوب جمیعا; خداوند همه گناهان را می آمرزد.
صد بار اگر توبه شکستی باز آ
حتی اگر گناه، مربوط به حقوق مردم باشد، باز هم، با جلب رضایت از ایشان، امکان بخشش خداوند وجود دارد و نباید هیچگاه از رحمت خداوندی ناامید شد. در میان گناهان، قتل یکی از بزرگترین گناهان است. حتی در قتل عمد هم اگر انسان واقعا توبه کند و آنچه را که لازم است تدارک کند، قابل بخشش است.
۲- اکنون سؤال این است: آیا راهی برای نجات از «مکافات» اعمال سوء در دنیا، وجود دارد؟
در پاسخ باید به عرضتان برسانیم که، بستگی به نوع گناهان دارد؛ بعنوان مثال: کسی که مدت ها گرفتار گناه شرابخواری بوده و الآن توبه ای حقیقی کرده است، درست است که خداوند اورا می آمرزد، ولی امکان دارد تا آخر عمر از برخی بیماری های ناشی از شرابخواری رهایی نیابد. و یا اگر شرابخواری در هنگام مستی مرتکب قتل شود و بعد از آن توبه ای حقیقی کند، خداوند توبه ی او را می پذیرد اما ممکن است تبعات گناهش گریبان او را رها نکند (دیه، قصاص و اعدام و...).
درغیراین صورت اگر مثلا کسی چند سال نماز نخوانده و یا گناهان دیگری انجام می داده و الآن حقیقتاً پشیمان شده باشد و نمازهای خود را با رعایت آداب و دستورهایی که آمده است بخواند و نمازهای گذشته ی خود را نیز قضا نماید، خداوند نه تنها او را می بخشد بلکه آثار و تبعات سال های بی نمازی او را نیز برمی دارد.
البته یکی از بهترین راهکارها برای ازبین‌بردن اثرات سوء گناهان، انجام حسنات و کارهای خیر است؛ «ان الحسنات یذهبن السیئات». بعنوان مثال: کسی که حقوق والدین خود را انجام نداده و به آنها بی‌احترامی می‌کرده و با غضب به آنها می‌نگریسته، حال با آنها به احترام رفتار کند و از سر مهر و محبت به چهره‌ی آنها بنگرد و...
امید است که با این کارها خداوند جزای دنیایی را نیز بر گنه‌کار ببخشد.
پیروز و سربلند باشید.
 
 
 

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.