نحوه شهادت امام رضا (ع) ۱۳۹۹/۱۲/۰۹ - ۵۸۳ بازدید

باسلام من یه مزخرفی از مردم میشنوم که خیلی بدم میاد جوابشون رو میدم ولی میخوام دلیل قانع کننده دینی بهشون بدم دهنشون بسته بشه.میگن امام رضا رو با شراب الکلی سمی مسموم کردن باهاشون درگیر میشم درجوابم میگن که اون موقع مگه سرنگ وجودداشت که سم روباهاش بریزن داخل انگور؟


قول قوی در شهادت امام رضا(ع) مسموم شدن به دست مامون است:
شیعیان بطور کلى این نظر را تایید کرده اند. شیخ مفید می نویسد: آن دو - یعنى مامون و امام رضا علیه السلام - با همدیگر انگورى را تناول کردند سپس امام علیه السلام بیمار شد و مامون نیز خود را به بیمارى زد!!!
شیخ مفید در کتاب ارشاد دو روایت مختلف زیر را در مورد نحوه شهادت آن حضرت به دست مامون به شرح زیر نقل می کند:
روایت اول: روزی آن حضرت با مامون طعامی خوردند و حضرت از آن طعام بیمار شد و مامون نیز خود را به تمارض زد. سپس شیخ مفید در تفصیل این جریان غم انگیز آورده است که: محمد بن علی بن حمزه از منصور بن بشیر از عبدالله بن بشیر روایت کرده که گفت: مامون به من دستور داد ناخن‎های خود را بلند کنم و این کار را برای خود عادی نمایم و برای کسی درازی ناخن خود را نشان ندهم، من نیز چنان کردم، سپس مرا خواست و چیزی به من داد که شبیه به تمر هندی بود و به من گفت: این را به دو دست خود بمال، و من چنان کردم سپس برخاسته و مرا به حال خود گذارد و پیش حضرت رضا علیه السلام رفته، گفت: حال شما چگونه است؟ فرمود: امید بهبودی دارم. مامون گفت: من نیز بحمدالله امروز بهترم و کسی از پرستاران و غلامان به خدمت تو آمده‎اند؟ حضرت فرمود: نه. مامون خشمناک شد و به غلامان فریاد زد که چرا به آن حضرت رسیدگی نکرده‎اند. سپس گفت: هم اکنون آب انار بگیر و بخور که برای رفع این بیماری چاره‎ای جز خوردن آن نیست. برادر عبدالله بن بشیر گوید: پس به من گفت: انار برای ما بیاور، و من اناری چند حاضر کردم، مامون گفت با دست خود آن را فشار بده و من فشردم و مامون آب آن را با دست خود به امام رضا علیه السلام خورانید و همان سبب مرگ آن حضرت شد و پس از آن، دو روز بیشتر زنده نماند که از دنیا رفت.
مرحوم مفید در ادامه گزارش خود از اباصلت هروی روایت کرده که گفت: پس از آن که مامون (در آن روز) از نزد آن حضرت بیرون رفت بر آن جناب وارد شدم، حضرت به من فرمود: ای اباصلت اینان کار خود را کردند و زبانش به ذکر خدا گویا بود. روایت دوم: شیخ مفید در روایت دیگر از محمد بن جهم نقل می نماید که گفت: حضرت رضا علیه السلام انگور را زیاد دوست می‎داشت، پس قدری انگور برای آن حضرت تهیه کردند، و در دانه‎های آن سوزن‎های زهرآلود زدند، سپس آن سوزن‎ها را کشیده و آن انگور را به نزد آن بزرگوار آوردند حضرت به همان بیماری که پیش از این گفته شد، مبتلا بود، از آن انگور زهرآلود میل فرمود و سبب شهادتش گردید.[ارشاد، ج۶، ص ۲۹۵.]
به نقل از پایگاه دانشنامه اسلامی

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام مامون امام را اورده بود که قدرت و حکومتش شرعیت داشته باشد وقتی امام علیه مامون اقدامی نکرده بود چه دلیل دارد که امام رضا را بکشد و ابروی دین و حکومت خود را ببرد اگر میخواست همان اول امام را شهید میکرد نه با کلک و ابرو و حیثیت خود را و حکومت خود را متزلزل کند با تشکر
پرسمان
سلام علیکم، بنی العباس و عباسیان با بنی هاشم و اهل بیت رابطه خصمانه داشتند . اما این رابطه در دوران مختلف با شدت و ضعف متفاوت بود .
هارون و مامون عباسی رفتار متفاوت و متناقضی با امام موسی بن جعفر و امام رضا ع داشتند .
مامون با سیاست و کیاست سعی کرد رضایت بنی هاشم و آل ابیطالب و علویان را جذب کند و اعتراضات علویان علیه حکومت را خاموش کند، لذا امام رضا ع را به مرو ( خراسان ) دعوت کرد و به ظاهر پیشنهاد ولایت عهدی به امام داد که در واقع توطئه بود. اما به دلایل مختلف ( عدم رضایت و همراهی امام ، عدم رضایت بزرگان عباسی و... ) قصد شهادت امام را کرد و امام را به شهادت رساند.(چون حضور امام اعمال اورا توجیه نکرد و به اهداف خودش نرسید بلکه بیشتر باعث فرزانگی امام در بین مردم و اطرافیان شد لذا نمی توانست این عظمت امام را ببیند راه را جز در حذف امام ندید.)
امام ع مسمومیت و شهادت خود را به اصحاب و یاران اعلام کرد و مامون را عامل مسمومیت و شهادت خود دانست .
امام توانایی مقابله و بر اندازی علیه مامون را نداشت زیرا در اختیار و محاصره مامون و بنی العباس بود . منابع جهت مطالعه بیشتر :
مسند الإمام الرضا علیه السلام، ج ۲، ۳۷۴.۵)
صدوق - عیون اخبار الرضا(علیه السلام)، ج ۲، ص ۱۸۳.۶)
جعفرمرتضی حسینی، زندگانی سیاسی هشتمین امام، ترجمه: خلیل خلیلیان،‌ تهران،‌ دفتر نشر فرهنگ اسلامی.
محمد جواد فضل الله، تحلیلی از زندگانی امام رضا (ع)، ترجمه محمدصاق عارف، مشهد،‌ آستان قدس رضوی.
رسول جعفریان،‌ حیات فکری و سیاسی امامان شیعه،‌ قم،‌ انصاریان.(بخش مربوط به زندگانی امام رضا (ع).
باقر شریف قرشی، زندگانی امام رضا (ع) ترجمه کتاب «حیات الامام الرضا»

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.