نخستین آیه های وحی ۱۳۸۹/۱۲/۲۵ - ۲۰ بازدید

در مورد اولین آیاتی که بر پیامبرصلی الله علیه وآله نازل شد سه دیدگاه وجود دارد:۱. پنج آیه اول سوره علق، ۲. سوره مدثر، ۳. سوره فاتحةالکتاب. بنا بر شواهد و روایات معتبر، اولین آیات نازل شده پنج آیه ابتدای سوره علق بوده و سوره حمد پنجمین سوره ای است که بر پیامبرصلی الله علیه وآله نازل شد. بنابر قولی این سوره اولین سوره کاملی است که نازل گردید. در مورد آخرین آیات نازل شده نیز اختلافاتی وجود دارد، طبرسی در مجمع البیان در جمع بین اقوال مختلف می نویسد: مفسران می گویند: وقتی آیه A}«إِنَّکَ مَیِّتٌ وَ إِنَّهُمْ مَیِّتُونَ»{A؛ V}زمر (۳۹)، آیه ۳۰.{V بر پیامبرصلی الله علیه وآله نازل شد، فرمود: ای کاش!
در مورد اولین آیاتی که بر پیامبرصلی الله علیه وآله نازل شد سه دیدگاه وجود دارد:۱. پنج آیه اول سوره علق، ۲. سوره مدثر، ۳. سوره فاتحةالکتاب. بنا بر شواهد و روایات معتبر، اولین آیات نازل شده پنج آیه ابتدای سوره علق بوده و سوره حمد پنجمین سوره ای است که بر پیامبرصلی الله علیه وآله نازل شد. بنابر قولی این سوره اولین سوره کاملی است که نازل گردید. در مورد آخرین آیات نازل شده نیز اختلافاتی وجود دارد، طبرسی در مجمع البیان در جمع بین اقوال مختلف می نویسد: مفسران می گویند: وقتی آیه «إِنَّکَ مَیِّتٌ وَ إِنَّهُمْ مَیِّتُونَ»؛ زمر (۳۹)، آیه ۳۰. بر پیامبرصلی الله علیه وآله نازل شد، فرمود: ای کاش! می دانستم این زمان چه وقتی است؟ بعد خداوند متعال سوره های «فتح» و «نصر» را نازل کرد و از آن پس پیامبرصلی الله علیه وآله در بین تکبیر و قرائت سکوت می کرد و می فرمود: «سبحان اللَّه و بحمده استغفرالله و اتوب الیه». مردم به رسول خداصلی الله علیه وآله عرض کردند: چنین ذکری را نمی گفتید؟ فرمود: این ندا و فریاد جان و روان من است و آن حضرت صلی الله علیه وآله پس از نزول این سوره، یک سال در قید حیات بود. وقتی که برای حجةالوداع از مدینه خارج شدند، آیه کلاله نساء (۴)، آیه ۱۷۶. و سپس در حال وقوف در عرفات آیه «الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ»؛ مائده (۵)، آیه ۳. نازل گردید و پس از آن رسول خداصلی الله علیه وآله هشتاد روز در قید حیات بود. بعد به ترتیب آیه ربابقره (۲)، آیه ۲۷۸ - ۲۸۰. در واپسین مرحله «وَ اتَّقُوا یَوْماً تُرْجَعُونَ فِیهِ إِلَی اللَّهِ»؛ همان، آیه ۲۸۱. به عنوان آخرین آیه نازل شد. آخرین سوره ای که بر پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله نازل گردید، سوره توبه است. البته آخرین سوره ای که یکباره و به طور کامل نازل شده، سوره نصر است. ترتیب زمانی نزول آیات نیز به ترتیبی که الان در قرآن وجود دارد، نبوده؛ بلکه به مقتضای حوادث و رویدادهای مختلف گاهی یک آیه یا چند آیه و گاهی نیز یک سوره کامل بر پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله نازل می شد؛ ولی ترتیب و چینش فعلی آیات قرآن کریم به اتفاق همه مسلمین و به دلیل روایات متعدد و اسناد محکمی که وجود دارد به دستور پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله بوده است.ر.ک: حجتی، سید محمد باقر، پژوهشی در تاریخ قرآن.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.