نرسیدن مختار به کربلا ۱۳۹۴/۰۸/۱۶ - ۵۳۵۹ بازدید

مختار به کربلا نرسید تا به امام حسین(ع) کمک کند، آیا این دلیل بی لیاقتی او بوده؟ اگر بوده، مگر چه عملی انجام داده؟

با سلام. مختار از زمان قیام مسلم تا پس از واقعه عاشورا در زندان عبیدالله بن زیاد اسیر بود لذا نتوانست خود را به امام برساند. توضیح بیشتر آن‌که:مختار بن‌ابی‌عُبَیْد ثقفی و شخص دیگری به نام عبدالله بن‌حارث از کسانی بودند که در روز قیام مسلم بن‌عقیل قصد ملحق شدن به او را داشتند. مختار پرچم سبز و عبدالله بن‌حارث پرچم قرمزی را برافراشتند.[1] مختار در آن روز در روستایی به نام خُطَرْنِیَّه بود و هنگام ظهر بود که خبر قیام مسلم به او رسید... او با طرفدارانش [برای یاری مسلم] حرکت کرد و در هنگام غروب به کوفه و منطقه‌ای که باب‌الفیل خوانده می‌شد، رسید و این زمانی بود که قیام مسلم شکست خورده و عبیدالله بن زیاد پرچمی را برای عمرو بن‌حُرَیْث برپا کرده بود تا هر که در کنار آن آید در امان بوده و عبیدالله کاری به او نداشته باشد. مختار نیز با دیدن شکست قیام نزد عمرو بن‌حُرَیْث رفت و به او سلام کرد و در زیر پرچم او نشست تا اینکه صبح شد... مختار را نزد ابن‌زیاد بردند. عبیدالله به او گفت: تو با عدّه‌ای راه افتاده‌ای تا مسلم را یاری کنی؟ مختار گفت: من چنین نکردم بلکه آمدم و زیر پرچم عمرو بن‌حُرَیْث قرار گرفتم. عمرو نیز گفت: او راست می‌گوید. ابن‌زیاد چوبدستی خود را برداشت و با آن به صورت مختار زد به گونه‌ای که چشم او را معیوب کرد و گفت: به خدا قسم اگر شهادت عمرو [ به طرفداری تو] نبود گردنت را می‌زدم سپس دستور داد او را زندانی کردند.[2] او همچنان در زندان بود تا زمانی که امام حسین† به شهادت رسید.[3]‌پی نوشت: -------------------------------[1]. طبری، تاریخ‌‌الامم و الملوک، ج5، ص381.
[2]. ر.ک: طبری، تاریخ‌‌الامم و الملوک، ج5، ص570 ـ 569. ابن‌قُتَیْبة دِیْنَوَری و محمّد بن‌حبیب بغدادی نیز علّت معیوب شدن چشم مختار را برخورد عبیدالله با وی دانسته‌اند. (المعارف، ص324؛ اَلْمُحَبَّر، ص303 – 302).
[3]. طبری، تاریخ‌‌الامم و الملوک، ج5، ص570 ـ 569؛ بَلاذُری، انساب‌الاشراف، ج6، ص377. مختار در زندان نامه‌ای برای زائدة بن‌قدامة نوشت و از او خواست تا به مدینه نزد عبدالله بن‌عمر برود و از او بخواهد که نامه‌ای به یزید بنویسد تا به ابن‌زیاد دستور دهد او را آزاد کند. زائدة نزد عبدالله رفت و نامة‌ مختار را به او داد و صفیه خواهر مختار که همسر عبدالله بود از ماجرا باخبر شد و گریه و زاری کرد. عبدالله بن‌عمر وقتی وضع را چنین دید نامه‌ای به یزید نوشت و از او خواست تا از ابن‌زیاد بخواهد مختار را آزاد کند و یزید نیز چنین کرد و بدین ترتیب مختار از زندان آزاد شد [و مقدّمات قیام خود را فراهم کرد]. (ر.ک: طبری، تاریخ الامم و الملوک، ص572 ـ 571؛ بَلاذُری، انساب‌الاشراف، ج6، ص377).

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
ایا دلیل نرسیدن مختار به امام حسین و یاری او این نود که میخواست امام حسن را دست بسته تحویل معاویه دهد این موضوع در سریال تنهاترین سردار امده است من در تعجبم از کسانی که امام حسن را تنها گذاشتند و او را به اجبار و اکراه به صلح واداشتند و بعد هم حسین (ع)را در کربلا تنها رها کردندو هنوز هم نواده هایشان ادعای مسلمانی دارند
پرسمان
سلام علیکم، آنچه در تاریخ آمده صرفا همین است که مختار از زمان قیام مسلم تا پس از واقعه عاشورا در زندان عبیدالله بن زیاد اسیر بود لذا نتوانست خود را به امام برساند.
از حیث معنوی که توفیق همراهی امام معصوم نصیبش نشد مباحث معرفتی و سیر و سلوکی است که در این مقال نمی‌گنجد.
میهمان
عالی باتشکر
میهمان
عالی
میهمان
سلام ، چرا مختار پسرش را پیش خودش نیاورد که مرام مردی بیاموزد که پسرش میگوید همه عمرم یک طرف همین دو ماه هم یک طرف و سوال دوم چرا مختار که میتواتست مادرش را پیش خودش نگه دازد همسرش را پیش خودش نگذاشت
پرسمان
سلام علیکم، همانطور که میدانید بسیاری از مسائل تاریخی برای ما روشن نیست و در کتب تاریخی ثبت نشده است. سوال شما هم از این دسته است. یعنی در واقع سوال از انگیزه افراد است (وقتی که در تاریخ سخنی از یک واقعه نبوده است، دیگر بحث از انگیزه نیز جای خود دارد) که دست یافتن به آن محال است.
اما از آنجا که فرزند مختار به علم و علم آموزی علاقۀ وافری داشت، نوشته اند که به دنبال همان علاقه خویش رفت و وقتی از ارشادات پدر استفاده کرد و از ماهیت قیام پدر آگاهی یافت، آن سخن را گفت.
در خصوص همسران مختار نیز گزارش های تاریخی تقریباً روشن و یکسان هستند؛ چرا که دو زن او پس از دستگیری به نزد مصعب آورده شدند و یکی از زنان او (عمره) به دستور مصعب کشته شد و ناریه آزاد گردید.
از عاقبت دختران مختار، نائله و حره خبری در منابع در دسترس نیست.
د رمورد مادر مختار هم نیز احتمال دارد که مادر مختار به دست نیروهای مصعب کشته شده باشد چون او نزد مختار بود . اگرچه جایی به صراحت به این مطلب اشاره نکرده است و شاید او پس از مختار زنده مانده است. اما این که چرا همسرانش را پیش خود نگاه نداشت نیز بحث از انگیزه هاست که دقیقاً مشخص نیست. گذشته از این که نیز منظور سوال دقیقاً مشخص نیست، چرا که همسران مختار تا زمانی که توسط سپاه آل زبیر دستگیر شدند در کوفه بودند و از مختار جدا نگردیدند، همانطور که مادر مختار نیز در کنار او بود.
منابع و مطالعه بیشتر:
کتاب «ماهیت قیام مختار»
کتاب « مروج الذهب»، ج۳، ص۱۰۷
کتاب «تاریخ طبری»، ج۴، ص۵۷۴
میهمان
سلام علیکم اگر مختار انسان خوبی بود پس چرا بعد از رسیدن به خلافت حکومت را به امام سجاد(ع) تحویل نداد؟
پرسمان
سلام علیکم، اولا مختار در کوفه انتقام دشمنان اهل بیت را گرفت و امام سجاد (ع) در مدینه زندگی می کردند.
ثانیا قیام مختار به تشکیل یک حکومت با ثبات نرسید تا آنرا به امام تحویل دهد هر روز به نوعی در حال مبارزه و جنگ بود.
ثالثا امام در حال تقیه بودند و برای حفظ کیان امامت و شیعیان به ظاهر هیچ فعالیت سیاسی نداشتند.
رابعا شرایط تشکیل حکومت علوی در آن زمان امکان پذیر نبود.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.