نرمش قهرمانانه و چرخش در دیپلماسی؟ ۱۳۹۲/۷/۹

تحلیل نحوه‌ی بازیگری و کنش‌های سیاسی اخیر دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی که چهره‌ی جدیدی به نوع تعامل بین جمهوری اسلامی ایران و آمریکا بخشیده است در پیوند با مفهوم نرمش قهرمانانه مقدور است. این مفهوم توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع فرماندهان و مسئولان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایراد گردید.
bc8a94a3_12af_4522_ad5d_cde21d72c30b.jpgتحلیل نحوه‌ی بازیگری و کنش‌های سیاسی اخیر دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی که چهره‌ی جدیدی به نوع تعامل بین جمهوری اسلامی ایران و آمریکا بخشیده است در پیوند با مفهوم نرمش قهرمانانه مقدور است. این مفهوم توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع فرماندهان و مسئولان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایراد گردید. در ان دیدار ایشان به طور ضمنی موافقت خود را با اتخاذ چنین تاکتیکی با رعایت اصول و ملاحظاتی اعلام نمودند، مفهومی که معظم له در دیدار رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری نیز درباره آن اینگونه توضیح داده بودند:«البته نرمش و انعطاف و مانور هنرمندانه و قهرمانانه در همه‌ی عرصه‌های سیاسی یک کار مطلوب و مورد قبولی است و لیکن این مانور هنرمندانه نبایستی به معنای عبور از خطوط قرمز یا برگشتن از راهبردهای اساس یا عدم توجه به آرمانها باشد، اینها را باید مراعات کرد. البته هر دولت، هر شخص، هر شخصیتی روش‌هایی دارند، ابتکاراتی دارند این ابتکارات را انجام خواهند داد و پیش خواهند رفت.» (۱۴/۶/۹۲)
مفهومی که نباید به معنای سازش و کوتاه آمدن تلقی شود، بلکه نوعی انعطاف تاکتیکی است که ویژگی‌های زیر را دارد:
۱- بر اساس شناخت و فهم صحیح از دشمن طراحی شده است.
۲- یک تاکتیک و روش است و نباید با راهبرد اشتباه گرفته شود.
۳- نباید از خطوط قرمز و راهبردهای نظام عبور کند.
۴- بر همان اصول سیاست خارجی یعنی عزت، حکمت و مصلحت مبتنی است.
۵- با سازش و کوتاه آمدن متفاوت است و با اقتدار معنی پیدا می‌کند.
از این رو شرایط اجرای آن نیز باید فراهم باشد در شرایطی می‌توان نرمش قهرمانانه را به اجرا گذاشت که:
۱- ساخت درونی قدرت استحکام لازم را داشته باشد.
۲- ماهیت دشمن کاملاً شناخته و اهداف اصلی او بر ملا شده باشد.
۳- ظرفیت، پشتیبانی لازم برای نرمش قهرمانانه در داخل فراهم شده باشد.
۴- نوع رفتارها و تکنیک های صحیح و منطقی لازم از قبل طراحی شده باشد.
۵- فضای احترام متقابل و تعامل از موضع برابر فراهم باشد.
۶- دستاورد و نتیجه‌ی منطقی برای آن قابل پیش بینی باشد.
برآورد وضعیت سیاسی نظام نشانگر این است که موافقت حضرت امام خامنه‌ای با این تاکتیک متکی به زمینه‌ها و شرایط مساعدی است که پشتوانه‌های لازم برای پیشبرد آن را فراهم آورده است. زمینه‌هایی چون:
۱- افزایش سرمایه‌ی اجتماعی نظام با رفع ذهنیت‌های برآمده از فتنه‌ی ۸۸ و اثبات حقانیت نظام
۲- دستیابی به سطح بالای پیشرفت‌های علمی و فناورانه در عرصه‌های مختلف و اثبات کارآمدی نظام
۳- ارتقاء موقعیت منطقه‌ای نظام با تثبیت روند رو به بهبود موقعیت مقاومت و پیامدهای بیداری اسلامی
۴- قرار داشتن دشمنان اصلی نظام در موقعیت شکننده و چالشی
۵- وجود دولتمردانی با روحیه‌ی نرمش و تجربه‌ی کار دیپلماتیک
با توجه به موارد فوق، استحکام در مواضع رییس جمهور کشورمان از یکسو و پذیریش حق کشورمان در استفاده از فناوری هسته‌ای و اطمینانبخش بودن فتوای مقام معظم رهبری و تاکید بر کنار گذاشتن سیاسی براندازی و تغییر نظام جمهوری اسلامی ایران از سوی آقای اوباما و حتی ارتقاء سطح تیم ۱+۵ از نمایندگان این کشورها به وزرای امور خارجه را می‌توان همسو با نرمش قهرمانانه تلقی و در عین حال تاکید آمریکایی‌ها بر اقدامات عملی ایران و تکرار برخی ادعاهای رژیم صهیونیستی را موانع پیش روی این روند جدید به حساب آورد.بنابراین با توجه به ماهیت دشمن و ویژگی واقع‌گرایی او لازم است از هر گونه رفتاری که به اشتباه محاسباتی منتهی شود اجتناب کرد. چرا که حال نوبت آمریکایی‌ها است که با برداشتن تحریم‌های ظالمانه، آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده جمهوری اسلامی ایران، اجتناب از حمایت گروهک تروریستی مثل منافقین و گروهک ریگی و دست براشتن از حمایت غیر منطقی از ادعاهای رژیم صهیونیستی، حسن نیت خود را عملا نشان داده و گام عملی برای جبران خطاهای تاریخی چون کودتای ۲۸ مرداد، حمایت از رژیم پهلوی در برابر انقلاب اسلامی، حمایت از گروهک‌ها و کودتاچیان پس از پیروزی انقلاب، تجاوز نظامی و ورود به صحرای طبس ‌و همراهی و حمایت همه جانبه از صدام جنایتکار علیه کشورمان بردارند.

(نرمش قهرمانانه متفاوت از چرخش در دیپلماسی / رسول سنایی‌راد / بصیرت)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.