نزدیکی و آمیزش در ماه های حرام ۱۳۹۵/۰۶/۳۱ - ۱۸۴۰۵۲ بازدید

از ارتباط و حُسن اعتماد مجدد شما با «مجموعه پرسمان» صمیمانه تشکر می‌کنیم. به طور کلی، آمیزش جنسی و انعقاد نطفه در ماه های حرام از جمله مواردی که آمیزش و جماع در آن حرام یا مکروه بوده و ممکن است تأثیرات بدی روی جنین بگذارد، نیست؛ بنابراین همسران می‌توانند در این ماه ها به این امر مبادرت ورزند.

از ارتباط و حُسن اعتماد مجدد شما با «مجموعه پرسمان» صمیمانه تشکر می‌کنیم. به طور کلی، آمیزش جنسی و انعقاد نطفه در ماه های حرام از جمله مواردی که آمیزش و جماع در آن حرام یا مکروه بوده و ممکن است تأثیرات بدی روی جنین بگذارد، نیست؛ بنابراین همسران می‌توانند در این ماه ها به این امر مبادرت ورزند.
این را بدانید که شارع مقدس از بدو خلقت در تمام مراحل زندگی راهکارهای مناسبی را به عنوان آدابی که رعایت آنها به انسان در رشد و کمال‌شان موثر بوده و کمک می‌کند، تدوین نموده است که بر اساس اهمیت و مصالح و مفاسدی که در آنها وجود دارند، برخی واجب و برخی حرام و برخی مستحب و یا مکروه و یا مباح می‌باشند. مسئله نزدیکی و آمیزش جنسی همسران نیز طبق احکام تکلیفیه صور مختلفی پیدا می‌کند به طوری که در برخی مواقع حرام، در برخی مکروه و در برخی مستحب و در برخی واجب و در بقیه موارد مباح است.
در اسلام، نزدیکی و آمیزش جنسی همسران در برخی مواقع حرام است و آن موقعی است که زن دچار عادت ماهیانه شده و خون حیض یا نفاس از او خارج می شود و یا همسران یا یکی از آنها در حال احرام باشد و یا در روزهایی که همسران روزه هستند. همچنین اگر ارتباط جنسی همسران در برابر انسان‌های دیگر صورت بگیرد و یا سبب مفسده‌ای گردد، به حکم ثانویه ارتباط جنسی جایز نیست.
نزدیکی و آمیزش جنسی همسران در برخی مواقع هم کراهت دارد. از مواقعی که در آن آمیزش جنسی و رابطه زناشویی مکروه است و بهتر است همسران در این مواقع از نزدیکی و ارتباط جنسی اجتناب کنند، عبارتنداز:
۱)آمیزش در شب و روزی که ماه و خورشید گرفته است.
۲)آمیزش هنگام غروب خورشید.
۳)آمیزش هنگام طلوع فجر تا طلوع آفتاب.
۴)آمیزش شب اول ماه قمری به غیر از ماه مبارک رمضان.
۵)آمیزش در شب آخر ماه قمری.
۶)آمیزش بعد از محتلم شدن در خواب بدون این که فرد غسل کرده باشد.
۷)آمیزش در اتاقی که بچه ای در آن وجود داشته باشد حتی اگر در خواب باشد.
۸)نگاه کردن به عورت و فرج همسر به هنگام برقراری آمیزش جنسی.
۹)آمیزش به صورت عریان کامل.
۱۰)آمیزش در زیر آسمان.
۱۱)آمیزش رو به قبله و پشت به قبله.
۱۲)آمیزش هنگامی که شکم پر است.
۱۳)آمیزش در جایی که کودکی در آن قرار دارد که به آنها نگاه کند یا سر و صدای آنها را بشنود، هر چند به خاطر کمی سن چیزی متوجه نشود.
۱۴)آمیزش در فاصله بین اذان و اقامه نماز که مخصوص اعمال عبادی است.
۱۵)آمیزش بدون وضو یا غسل.
۱۶)آمیزش در شب عید قربان.
۱۷)آمیزش در شب عید فطر.
۱۸)آمیزش در هنگام قمر در عقرب.
در ادامه به طور خلاصه به سفارش‌ها و اعمالی که سبب مؤمن و صالح شدن فرزند می‌گردد و سلامت عقلی و جسمی وی را به همراه دارد، اشاره می‌کنیم و برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعة منابعی که در پایان معرفی می‌شود، توصیه می‌گردد.

آمادگی قبل از بارداری
- در صورت امکان، مرد چهل روز (یا به مقدار توانش) روزه بگیرد و تطهیر شود.
اعمال قبل از آمیزش
- زن و مرد با وضو باشند.
- قبل از آمیزش ««بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ» و «أَعُوذُ بِاللَّهِ السَّمِیعِ الْعَلِیمِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیم» گفته شود.
- روی زوجین هنگام برقراری رابطه زناشویی پوشیده باشد.
- سر حال بودن زن و مرد، در باهوش شدن و سلامت کودک بسیار تاثیر گذار است از این روی، از آمیزش در حین خستگی اجتناب شود.

دعاهای پیش از آمیزش
بهتر است زوجین پیش از آمیزش دو رکعت نماز بخوانند و بعد از نماز با حالت تضرع و خشوع دستها را به دعا بلند کنند و این دعاها را زمزمه کنند:
- «اللَّهُمَّ ارْزُقْنِی وَلَداً وَ اجْعَلْهُ تَقِیّاً زَکِیّاً لَیْسَ فِی خَلْقِهِ زِیَادَةٌ وَ لَا نُقْصَانٌ وَ اجْعَلْ عَاقِبَتَهُ إِلَى خَیْر»
- «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ الَّذِی لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ بَدِیعُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ اللَّهُمَّ إِنْ قَضَیْتَ مِنِّی فِی هَذِهِ اللَّیْلَةِ خَلِیقَةً فَلَا تَجْعَلْ لِلشَّیْطَانِ فِیهِ نَصِیباً وَ لَا شِرْکاً وَ لَا حَظّاً وَ اجْعَلْهُ عَبْداً صَالِحاً خَالِصاً مُخْلَصاً مُصَفّىً وَ ذُرِّیَّتَهُ جَلَّ ثَنَاؤُک »
- «اللَّهُمَّ إِنْ قَضَیْتَ مِنِّی الْیَوْمَ خَلَفاً فَاجْعَلْهُ لَکَ خَالِصاً وَ لَا تَجْعَلْ لِلشَّیْطَانِ فِیهِ شِرْکاً وَ لَا حَظّاً وَ لَا نَصِیباً وَ اجْعَلْهُ [زَکِیّاً وَ لَا تَجْعَلْ ] فِی خَلْقِهِ نَقْصاً وَ لَا زِیَادَةً وَ اجْعَلْهُ إِلَى خَیْرِ عَاقِبَة»
- مرد بگوید: «بِکَلِمَاتِ اللَّهِ اسْتَحْلَلْتُ فَرْجَهَا وَ فِی أَمَانَةِ اللَّهِ أَخَذْتُهَا، اللَّهُمَّ إِنْ قَضَیْتَ لِی فِی رَحِمِهَا شَیْئاً، فَاجْعَلْهُ بَارّاً تَقِیّاً، وَ اجْعَلْهُ مُسْلِماً سَوِیّاً، وَ لَا تَجْعَلْ فِیهِ شِرْکاً لِلشَّیْطَانِ» - «بِسْمِ اللَّهِ وَ بِاللَّهِ، اللَّهُمَّ جَنِّبْنِی الشَّیْطَانَ وَ جَنِّبِ الشَّیْطَانَ مَا رَزَقْتَنِی» (۲)

اعمال هنگام آمیزش
۱. در هنگام آمیزش و رابطه زناشویی تعجیل نشود، بلکه بهتر است مرد با همسرش ملاعبه و بازی کند تا او کاملاً آماده این کار شود.
۲. آمیزش بهتر است در شب های دوشنبه، سه شنبه، پنج شنبه یا جمعه باشد.
۳. آمیزش بهتر است در اول شب نباشد، بلکه ساعاتی بعد از خوردن شام و در آخر شب باشد زیرا وقتی که معده پر است نزدیکی آسیب‌هایی را به دنبال دارد.
امام رضا (علیه‌السلام) در این خصوص می‌فرماید: «وَ لا تَقرَبِ النِّساءِ فی أَوَّلِ اللَّیلِ، لا شِتاءً، وَ لا صَیفاً؛ وَ ذلِکَ أَنَّ المَعِدَةَ وَ العُروقَ تَکونُ مُمتَلِئَةً وَ هوَ غَیرُ مَحمودٍ، یُتَخَوَّفُ مِنهُ القولَنجُ وَ الفالِجُ وَ اللَّقوَةُ والنِّقرِسُ وَ الحَصاةُ وَ التَّقطیرُ وَ الفَتقُ وَ ضُعفُ البَصَرِ وَ الدَّماغِ. فَإِذا أُریدَ ذلِکَ فَلیَکُن فی آخِرِ اللَّیلِ؛ فَإِنَّهُ أَصَحُّ لِلبَدَنِ وَ أَرجَى لِلوَلَدِ وَ أَذکى لِلعَقلِ فِی الوَلَدِ الّذی یُقضى بَینَهُما» (۳)؛ «در اول شب چه در تابستان و چه در زمستان از آمیزش با زنان باید اجتناب کرد، زیرا در اول شب معده و عروق پر است و آمیزش ناپسند و موجب قولنج، فلج، رعشه، نقرس، سنگ درون، چکیدن بول، فتق و ضعف بینایی می‌شود. در آخر شب، آمیزش با زن براى بدن و سلامتى مفید تر است و امید بیشتری می‌رود که شخص داراى فرزند شود و عقل فرزند و فرزندزادگان را پاکیزه تر می‌گرداند.»
۴. از مواقعی که در آن آمیزش جنسی و رابطه زناشویی مکروه است، اجتناب گردد.
در طول هر ماه قمری بعضی اوقات شبانه روز به قمر (ماه) در عقرب معروف است که در بعضی تقویم‌های نجومی این اوقات را دقیقاً مشخص کرده اند. در این اوقات، بهتر است از آمیزش و رابطه زناشویی خودداری شود چرا که طبق بعضی از روایات ائمه اطهار (علیهم‌السلام) احتمال فلج شدن یا ناقص الخلقه متولد شدن کودک در آن زیاد است.
در غیر این مواردی که ذکر گردد در سایر مواقع، آمیزش و رابطه زناشویی با همسر اشکالی ندارد.
نکته مهم:
آنچه در مورد مستحبات و مکروهات آمیزش از کتب روایی و ادعیه بیان شده است و اثراتی که بر آن مترتب می‌شود، علت تامه محسوب نمی‌شود؛ چرا که عوامل تأثیرگذار دیگری هم در این خصوص وجود دارد؛ بنابراین اگر کسی با انجام این امور، آن تأثیرات را در فرزندش ندید هرگز نباید اعتقاد فرد نسبت به توصیه‌هایی که از معصومین صادر شده است، کم شود.
در پایان، مطالعه کتاب‌های زیر را برای فرزندآوری مفید می‌دانیم:
۱.پورابراهیم گلرودباری، ستار، آیا فرزند صالح می‌خواهید؟، قزوین: آریاز، ۱۳۹۱.
۲.پورابراهیم گلرودباری، ستار، اگر فرزند صالح می‌خواهید، قم: لاهیجی، خرد آذین، ۱۳۸۹.
۳.جلالی، نعیمه سادات، در جستجوی گل بهشتی: اعمال دوران بارداری، قم: حدیث نینوا، ۱۳۸۷.
۴.دیانت، علیرضا، گلی از بهشت، یا، فرزند صالح، تهران: امید مهر، ۱۳۸۸.
۵.صادق کوهستانی، عطیه، راز داشتن فرزند صالح "فرزند صالح گلی از گلهای بهشت"، قم: نسیم حیات، ۱۳۸۹.
۶.صفائیان، آزیتا، چگونه می‌توان فرزندی سالم و صالح با جنسیت دلخواه داشت: تغذیه و مراقبتهای دوران بارداری و زایمان به انضمام توصیه‌هایی از ائمه اطهار (ع)، مشهد: بنفشه، ۱۳۸۶.
۷.قاسمی، محمدعلی، بهشت زندگی: راه و روش داشتن فرزند صالح و سالم، قم: حضور، ۱۳۸۷.
۸.میخبر، سیما و جمعی از خواهران حوزه علمیه، ریحانه بهشتی، یا، فرزند صالح: برنامه اخلاقی، عبادی، پزشکی و تغذیه قبل از بارداری تا پایان شیردهی، قم: نور الزهرا، ۱۳۹۱.
۹.یگانگی، سارا، کودک بهشتی، یا، فرزند صالح، مشهد: نورالکتاب، ۱۳۸۷.
همواره موفق و کامروا باشید.

پی‌نوشت‌ها:
۱. طبرسى، حسن بن فضل، مکارم الأخلاق ، قم : شریف رضى ، ۱۴۱۲ق، ص۲۱۱.
۲. نورى، حسین بن محمد تقى، مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل ، قم : مؤسسة آل البیت علیهم السلام ، ۱۴۰۸ق، ج۱۴، ص۲۲۹ و ۲۳۰.
۳. شبّر، عبدالله، طب الأئمة علیهم السلام، بیروت: دار الإرشاد، ۱۴۲۸ق، ص۲۷۱؛ مجلسى، محمد باقر بن محمد‌تقى، بحارالأنوار، بیروت : دار إحیاء التراث العربی، ۱۴۰۳ق، ج۵۹، ص۳۲۷

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
باسلام.نزدیکی برای باردای دربعدظهرهامشکل نداره.چون شوهرم شب کاره وصبح هاخستس
پرسمان
سلام علیکم، آمیزش جنسی همسران در بعدازظهرها جز مکروهات آمیزش نیست؛ مگر اینکه با مواقعی که آمیزش جنسی در آن مکروه هست تداخل کند؛ مثلاً آن روز در ایام قمر در عقرب قرار گیرد و یا مقارن با خسوف و کسوف باشد و یا اینکه مقارن با هنگام عصر و یا غروب خورشید گردد که مکروه است. البته آمیزش جنسی در عصر روز جمعه سفارش شده و مستجب است.
میهمان
سلام ببخشیدبرای باردارشدن شب اول ماه ربیع الاول چه بایدکرد
پرسمان
سلام علیکم، براساس برخی روایات آمیزش جنسی در شب اول ماه های قمری به جز شب اول ماه رمضان، وسط ماه و آخر ماه قمری مکروه است، البته تردیدی در این نیست که می‌توان با توکل بر خداوند، دادن صدقه از تأثیرات بد آمیزش جنسی و انعقاد نطفه در این موارد جلوگیری کرد.
باید توجه داشت، روایات در زمینه مستحبات و مکروهات آمیزش همسران بسیار است و گاهی لحن برخی از آنها شدیدتر و بسیار تند است و مشکلات و نقایص جسمانی و روانی متعددی را برای جنین ذکر می‌کنند، همه این تحذیرات برای این نیست که فرزندان واقعاً این‌گو‌نه می‌شوند؛ بلکه برای این است که همسران دقت بیشتری به خرج دهند و با زمینه‌سازی مطلوب و رعایت آداب اسلامی و نکات بهداشتی بکوشند تا فرزندان سالم و صالحی در دامن‌شان رشد یابد. ضمن این که مشکلات و مسائلی که در خصوص عدم رعایت آداب نزدیکی بیان شده است هیچگاه علت تامه نیست و لذا رعایت کردن آنها بهتر است؛ چون اگر همگانی هم نباشد امکان دارد لااقل موجب اختلال در سلامتی جسمی و یا روحی برخی کودکان و نطفه‌ها گردد و شارع مقدس برای پیشگیری از یک ضرر و نقص احتمالی به والدین گوشزد نموده است که برخی امور را هنگام آمیزش جنسی و انعقاد نطفه رعایت کنند. همان گونه که در ازدواج‌های فامیلی نقص و اختلال در همه پدید نمی‌آید؛ بلکه در برخی اتفاق می‌افتد. مانند کسانی که در معرض گرما و یا سرما قرار می‌گیرند، ولی سرماخوردگی و گرمازدگی‌شان قطعی نیست؛ بلکه محتمل است و لذا ممکن است عده‌ای گرفتار سرماخوردگی گردند و عده‌ای هم جان سالم به در ببرند، اما برای پیشگیری از سرماخوردگی بر همه لازم است شرایط سلامتی را رعایت نماید.
به هر حال، اگر کسی به نکات آمیزشی اسلام عمل نکرد و برخی مکروهات را مرتکب شود و یا در مواقعی که آمیزش جنسی با همسر در آن حرام است، آمیزش نماید، الزاماً به این معنا نیست که فرزند وی دچار مشکلی خواهد شد؛ همان طور که عرض شد این مسئله علت تامه محسوب نمی‌شود، اما احتمال آسیب وجود دارد که همان طور که عرض شد با دعا و صدقه می توان از تأثیرات بد آمیزش جنسی و انعقاد نطفه در این موارد جلوگیری کرد.
میهمان
میخواستم بدونم باردار شدن تو ماه صفر حرامه .یا اینکه مشکلی نداره البته وسط ماه صفر
پرسمان
سلام علیکم، به طور کلی، انجام آمیزش جنسی با همسر در ماه های محرم و صفر و ایام شهادت و سوگواری اهلبیت (علیهم السلام) حرمت شرعی ندارد و گناه نیست و باعث بروز مشکلی برای همسران نخواهد شد و در سعادت و خوشبختی زندگی تأثیری ندارد، بلکه اگر برخی از مردم این کار را نمی کنند این یک نوع احترام به پیشوایان دینی محسوب می شود، شما نیز اگر ضرورتی ندارد بهتر است در روزهای خاص همچون روز شهادت عاشورا و تاسوعا و نیز روز شهادت دیگر معصومان از این کار خودداری کنید ولی بقیه روزهای ماه محرم و صفر که روز شهادت و روز غم و ماتم نیست، ایرادی ندارد.
میهمان
سلام خسته نباشید من و همسرم در ماه اول قمری یعنی ذیقعده نزدیکی داشتیم و سه شنبه شب بود و الان همسرم باردار هست میخوام بدونم بچم مشکلی نداره بدنیا بیاد ممنون
پرسمان
سلام علیکم، با عرض سلام؛پرسشگر گرامی ابتدا باید سعی شود تا آمیزش در این ایام صورت نگیرد. ولی اگر آمیزشی در این ایام صورت گیرد، به این معنا نیست که هر که این کار را کرد، صد در صد فرزندش معیوب می گردد، بلکه روایاتی که در این باره وارد شده نوعی هشدار باش است و می فرماید که در این کار اقتضا و زمینه برای آن هست، و لذا این کار به صورت قطعی و تخلف ناپذیر سبب مشکل در فرزند نمی شود.
علاوه بر این با توجه به این که صدقه رفع بلا می کند، با صدقه دادن و دعا بسیاری از آثار سوء بر طرف می شود. و لذا انسان می تواند با صدقه و دعا جلوی بسیاری از پیشامدهای ناگوار را در صورتی که زوجین ،از روی غفلت بعضی از امور را رعایت نکردند،بگیرد. پس در این‌گونه موارد نمی‌‌توان صددرصد حکم کرد که حتماً آن آثار و پیامدهای ناگوار به وجود می‌‌آید؛ زیرا در برخی روایات دیگر آمده، دعا، صدقه و ... می‌‌توانند از پیامدهای بد و ناگواری که عکس العمل اعمال و کارهای ما هستند، حتی اموری که قضا و قدر الهی به آن تعلق گرفته جلوگیری نمایند. موفق باشید.
میهمان

با سلام آیا آمیزش به قصد بچه دار شدن در شب آخر ماه فقط حرام است یا منظور در طول روز هم هست؟ مثلا اگر آمیزش در بعدازظهر انجام بشه باز هم همون کراهت رو داره؟
پرسمان
سلام علیکم، قبل از هر چیز باید بدانید که منظور از شب آخر ماه قمری از اذان مغرب (غروب خورشید) روز ماقبل آخر ماه قبلی(اگر ماه ۲۹ روزه باشد روز ۲۸ و اگر ماه ۳۰ روزه باشد روز ۲۹) تا اذان صبح روز آخر هر ماه قمری است.
البته باید توجه داشت یکی از موارد دیگری که نزدیکی و آمیزش جنسی در آن مکروه هست آمیزش در شب های «محاق» (دو شب آخر ماه قمری) بسیار مذموم بوده و فرزندان تولید شده در این اوقات ممکن است احمق و کودن شوند که بهتر است آمیزش برای انعقاد نطفه در این دو شب نیز صورت نگیرد.
آنچه در روایات درباره کراهت نزدیکی و آمیزس جنسی همسران در شب آخر ماه قمری و شب های محاق ذکر شده مربوط به شب می باشد و شامل روز نمی گردد.
میهمان
سلام من مردم و ۵۴ سالمه همسرم هیکلی داره تا می بینمش وسوسه میشم و دلم میخاد هرشب نزدیکی کنم بگم من در جوانی چندسال ازش دور بودم کمبود دارم وخیلی شهوتیم هفته سه یا چهار بار ارتباط جنسی دارم باش کممه چکارکنم اونم خیلی بی میله ممنونم از سایت خودتون
پرسمان
سلام علیکم، با عرض سلام به شما پرسشگر گرامی؛ کاملا طبیعی است که بین زن و مرد و یا بین زنها و مردها در میزان توانایی و میل جنسی تفاوت وجود داشته باشد که عوامل متعددی هم دارد و نباید این موضوع باعث مقایسه، دلسردی یا انحراف زوجین شود. آنچه که روشن است اینست که بعد از گذشت مدتی از ابتدای ازدواج، آنچه بیشتر از تعداد رابطه جنسی برای زن و شوهر اهمیت دارد کیفیت رابطه است. اگر زوجین مهارت لازم در ارضای نیاز جنسی و عاطفی را به خوبی دارا باشند احساس خوبی در این زمینه خواهند داشت و از کمتر شدن تعداد ارتباط گله نخواهند داشت. اقدامی که در این مورد می‌توانید انجام دهید و احتمال دارد مفید باشد این است اولا خودتان کمتر از غذاهای گرم ( (عسل و زنجبیل، جوانه گندم، موز و شیر موز، ماهی به همراه پیازچه، به طور کلی گوشت تازه حیوانات نر، سیب، انجیر و...) استفاده کنید تا تحریک کمتری را تجربه کنید، پس شما از نظر تغذیه می توانید تا حدودی با رعایت نکات ذیل تحریک جنسی خود را کاهش دهید. دوم تلاش کنید همسرتان از اینجور غذاها بیشتر استفاده کنند. پس شما از نظر تغذیه می توانید تا حدودی تحریک جنسی خود را کاهش دهید. ورزش و کارهای فکری در کاهش امیال شهوانی بسیار مؤثرند. بر همین اساس است که پزشکان متخصص به اشخاص پر شهوت توصیه می کنند به ورزش ، سیاحت ، سوارکاری و خواندن کتابهای تاریخی بپردازند تا تخیلات شهوانی شان کاهش یابد. موفق باشید.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.