نسل سادات و فرزندان فاطمه س ۱۴۰۰/۰۱/۲۶ - ۱۸۶ بازدید

سلام فرمودید که ؛
متاسفانه یکی از تفکرات جاهلانه و خرافی که در بسیاری از اقوام و ملل وجود دارد این مطلب است که نسل یک مرد از طریق پسر ادامه می یابد.
حالا سوال من این هست ، پس چرا وقتی به اجداد پیامبر ها نگاه میکنید ، مثلا میگید محمد بن عبداله بن عبدالمطلب یا مثلا میگید از نسل حضرت ابراهیم ولی نمیگید از نسل زن حضرت ابراهیم مثلا چرا امام سجاد که مادرش ایرانی بوده، اسم اجداد ایرانیش نمیارن ولی وصلش میکنن به حضرت محمد یا امام زمان که مادرش رومی بوده اسم اجداد رومی امام رو نمیگن اما از طرف پدر تا اخرش رو اسم میبرن،یعنی کلا معیار شناخت حتی توی کتب اسلامی ما از پدر هست ولی از نسل مادری خبری نیست ،اما بعد از پیامبر میان میگن که نسل از مادر هم هست،پس چرا از حضرت خدیجه حساب نمیکنن،خواهشمندم جواب شفافی به من بدید،ممنون

نمی شود قضاوت خود از تاریخ و وقایع و حوادث تاریخی را جاهلانه و خرافی دانست .در خصوص مادر ائمه بجای خود در تاریخ صحبت شده و برای اهل تحقیق مشخص است. مثلا عیسی‌بن مریم، حضرت مسیح(ع) به مادرش معروف است.در تمام امت ها و ملت ها اقوام و افراد به قبایل و بزرگان تیره و تبار و قبیله شناخته می شدند، و این در جوامع جزو فرهنگ آن جامعه محسوب می‌شود.عمدتا همیشه مردان، نقش اساسی داشتند و زنان نقش‌های ثانوی و خانه داری را به عهده می‌گرفتند . لذا زنان در جامعه شناخته شده نبودند و مردان در عرصه های عمومی حضور داشتند و شناخته شده بودند . امروز نیز پسران به نام پدران و فامیل پدری شناخته می شوند .
اما در باره پیامبر اسلام ص به دو دلیل فرزندان پیامبر از دختر او شناخته می شوند .
1- از پیامبر پسری باقی نماند و در نگاه عرب جاهلی او معروف به ابتر ( مقطوع النسل و ... ) شناخته شد و خداوند در پاسخ به دشمنان پیامبر به او کوثر و فاطمه را عطا کرد . انا اعطیناک الکوثر ....
2- فضایل فاطمه س ، صرفا به دختر پیامبر بودن نیست. بلکه او فضایل و کرامات بسیاری داشت که از جمله آنها کوثر و خیرکثیر بود که در تفسیر خیرکثیر، مادر ائمه س و ام الائمه بودن است و امروزه بیشترین نسل سادات حسنی و حسینی و موسوی به فاطمه و علی ع ختم می‌شوند. حضرت زهرا(س) منشا و سرآغاز شجره طیبه امامان معصوم است.
3- در باره فرزندان و شوهران و ازدواج های حضرت خدیجه نیزاختلاف است . برخی معتقدند حضرت خدیجه س قبل از پیامبر ازدواج کرد و دختران دیگری ( سه دختر ) غیر از فاطمه س داشت . برای مشخص بودن سادات ، فرزندان علی ع و فاطمه( دختر خدیجه و پیامبر) سادات محسوب می شوند. هرچند سرمنشا سادات از هاشم معروف به سید البطحا شروع می‌شود.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.