نشانه هاى عالمان وارسته ۱۳۹۱/۲/۶

و از براى فقه و عقل - یعنى آنان که غایت تحصیل آن ها فقه در دین و ادارک حقایق است - نیز آثار و علائمى است که عمده ی آن ها را بیان فرمودند.
و از براى فقه و عقل - یعنى آنان که غایت تحصیل آن ها فقه در دین و ادارک حقایق است - نیز آثار و علائمى است که عمده ی آن ها را بیان فرمودند.
یکى آن که : به واسطه ی علم، در قلب آن ها حزن و اندوه و انکسار وارد شود و ناچار این انکسار و حزن براى امور زائله دنیّه ی دنیویّه نیست ، بلکه از خوف مرجع و ترس از قصور (در) وظایف عبودیت است و این انکسار و حزن علاوه بر آن که خود قلب را نورانى مى کند و صفا مى دهد، مبداء اصلاح نفس و منشاء قیام به وظایف عبودیت و بندگى مى شود. و نور علم، آرام از دل صاحبش ببرد و دل او را به حق و دار کرامت آشنا کند، و از مناجات حق تعالى لذّت ها برد و شب ها را به بیدارى گذراند و قیام به وظیفه ی بندگى کند. چنان چه فرماید : (( قد تحنک فى برنسه ، و قام اللّیل فى حندسه )) ؛ که جمله ی اوّل چنین نماید که کنایه از لزوم عبادت باشد و ازعلائم این عالم ربّانى آن است که با آن که کاملاً قیام به عبودیت کند باز ترس ناک باشد و نور علم او را هدایت کند به این که هر چه قیام به وظایف کنى باز قاصر و مقصرّى و از عهده ی شکر نعمت و حقیقت عبادت برنیایى . پس قلبش مملو از خشیت و خوف شود، و حق درباره ی آن ها فرموده است : « إِنَّمَا یَخْشَى اللَّهَ مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاء » ( سوره ی فاطر، آیه ی ۲۸ )
نور علم ، خشیت و حزن آور و صاحب آن با آن که اقبال به شان خود در صلاح نفس دارد، از خوف مرجع آرام نگیرد و اصلاح خود را از خدا طلب کند و از اشتغال به غیر حق بیم ناک باشد و از اهل زمان خود گریزان باشد، و بیم آن داشته باشد که مبادا آن ها او را از طریق الى الله و سفر به عالم آخرت باز دارند، و دنیا و لذائد آن را به او جلوه دهند. پس حق تعالى چنین شخصى را تأیید فرماید و ارکان وجودش را محکم نماید و امان به او در روز رستاخیز عنایت فرماید. ( امام خمینی رحمه الله ، چهل حدیث ، ص ۳۲۳ و ۳۲۴ )

برگرفته از پایگاه : پاسخگو
برخی از عبارات و کلمات این نوشتار با ادبیات ساده و روان تری نوشته شده است و با متن اصلی اندکی تفاوت دارد .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.