نشست سران جنبش عدم تعهد و فرصت‌های پیش رو ۱۳۹۱/۶/۱۱

تهران در شهریورماه، میزبان شانزدهمین نشست سران جنبش عدم تعهد (NAM) خواهد بود که علاوه بر سران، کارشناسان این کشورها نیز حضور خواهند داشت.
تهران در شهریورماه، میزبان شانزدهمین نشست سران جنبش عدم تعهد (NAM) خواهد بود که علاوه بر سران، کارشناسان این کشورها نیز حضور خواهند داشت.

جنبش عدم تعهد که از سال ۱۹۶۱ میلادی، رسمیت یافت، تلاش برای ایجاد همگرایی میان کشورهایی به حساب می‌آید که در دوران جنگ سرد و نظام دوقطبی، به دنبال حفظ استقلال و گریز از وابستگی به قطب‌های قدرت جهانی به‌ویژه ائتلاف و یا تعهد به پیمانهای نظامی و سیاسی بودند.پیشگامان این جنبش رؤسای کشورهای برجسته و مهمی چون جواهر «لعل نهرو»، «جمال عبدالناصر» و «سوکارنو» بودند که بعد از استقلال هند، تحت‌تأثیر جهان‌بینی و دیدگاه‌های سیاسی «مهاتما گاندی» نیز قرار داشتند. به‌تدریج ۱۱۸ کشور به عضویت این جنبش درآمده و حتی فروپاشی شوروی سابق و خروج از نظام دوقطبی نیز نتوانست به فلسفه وجودی این جنبش پایان دهد و هم‌اکنون این جنبش با بیش از ۷۰ سال عمر، عمدتاً منافع و مصالح کشورهای در حال توسعه را نمایندگی می‌کنند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و همخوانی سیاست نه شرقی، نه غربی بااهداف این جنبش، جمهوری اسلامی نیز وارد این جنبش گردید و هم‌اکنون با عضویت در پروئیکای جنبش یعنی دوره‌ نه ساله‌، سه سال قبل از ریاست، ریاست و سه سال بعد از آن در آستانه‌ ریاست این جنبش قرار دارد و ریاست جنبش در نشست تهران از مصر به جمهوری اسلامی ایران منتقل خواهد شد.برگزاری نشست سران جنبش که با حضور حدود هشت هزار نفر از رؤسا، وزراء، نمایندگان کارشناسان کشورهای عضو و گروه‌های مختلف رسانه‌ای و خبرنگاران در تهران شرایط ویژه‌ای پدید آورده و تعطیلی پنج روزه از هفتم تا یازدهم شهریور و لغو بخشی از پروازهای داخلی را به همراه خواهد داشت، فرصتی برای دستیابی به اهداف و منافعی برای کشور عزیزمان است که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

۱- شکست خط تحریم و انزوای جمهوری اسلامی ایران و آشکار شدن دروغ بزرگ دشمنان کشورمان که چند کشور مخالف با پیشرفت‌های علمی و فناورانه کشورمان را اکثر کشورها جلوه داده و همراهی چند کشور به‌عنوان سیاهی کشور را برای واقع‌نمایی این ادعای بزرگ جلوه می‌دهند.

۲- پدید آمدن زمینه‌ای برای آشنایی با واقعیت‌ها توانمندی‌ها و پیشرفت‌های جمهوری اسلامی و اصلاح تصویر غلط و کاذب بر آمده ازجنگ رسانه‌ای و نرم دشمن که حضور حدود ۲ هزار خبرنگار می‌تواند زمینه‌ای برای انعکاس این واقعیت‌ها به جهان خارج نیز باشد.

۳- فراهم شدن شرایط ارتقای مناسبات و روابط سیاسی ـ اقتصادی با کشورهای عضو که حضور صدها تیم کارشناسی، تجاری و فنی همراه سران در کشورمان زمینه‌ساز آن است.

۴- بهره‌برداری برای دفاع از حقوق مساوی کشورها و طرح مسایل اساسی برآمده از نقض حق حاکمیت دولت‌ها و ملت‌ها که نماد آشکار آن مداخله در کشور سوریه و همچنین سرکوب ملت‌های بحرین و یمن در شرایط فعلی است.

به‌نظر می‌رسد همانگونه که گروه نم در سطح آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با حمایت از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران و صدور بیانیه‌های چند گانه توانسته در برابر اقدامات غیرقانونی و زورگویانه آمریکا و متحدان غربی‌اش، موانعی ایجاد کند، هم اکنون هم برگزاری نشست تهران از یکسو و جایگاه و نقش برجسته استراتژیک و ژئو پلیتیک جمهوری اسلامی و داشتن حرف نو و جسارت طرح آن از سوی دیگر می‌تواند زمینه‌ساز دفاع از حق حاکمیت و استقلال دولت و ملت‌ها در شرایط هرج‌ومرج‌گونه فعلی و بی‌نظمی در جهان امروز و مقابله با نظام سلطه و نظم تک‌قطبی باشد.


نشست سران جنبش عدم تعهد و فرصت‌های پیش رو/رسول سنایی‌راد/بصیرت/۹۱/۰۵/۲۵

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.