نقد کتاب "پشت پرده های انقلاب"؟ ۱۳۹۱/۱۲/۱۶ - ۵۹۹ بازدید

دانشجوی محترم ابتدا از اینکه این مرکز را به منظور دریافت پاسخ سوالات خویش انتخاب می نمایید از شما تشکر می کنیم. مشخص است که شما فردی حقیقت یاب هستید که فارغ از امواج شبهه پراکنی هایی که هر روزه در تلاش برای غرق کردن افکار و اذهان نسل جدید به تکاپو می پردازند، و در جستجوی حقیقت، با این مرکز مکاتبه نموده اید که باید به خاطر داشتن چنین روحیه ای به شما تبریک بگوییم.

دانشجوی محترم ابتدا از اینکه این مرکز را به منظور دریافت پاسخ سوالات خویش انتخاب می نمایید از شما تشکر می کنیم. مشخص است که شما فردی حقیقت یاب هستید که فارغ از امواج شبهه پراکنی هایی که هر روزه در تلاش برای غرق کردن افکار و اذهان نسل جدید به تکاپو می پردازند، و در جستجوی حقیقت، با این مرکز مکاتبه نموده اید که باید به خاطر داشتن چنین روحیه ای به شما تبریک بگوییم.


همانگونه که شما نیز گفته اید مدتی است کتابی با عنوان «پشت پرده های انقلاب» انتشار یافته است که در آن از زبان و بیان فردی که ادعا می شود یکی از محافظان امام خمینی ره و حتی فرمانده محافظان می باشد به خیال خام خود به افشاگری درباره رازها و پشت پرده های انقلاب اسلامی ، افراد صاحب نام انقلاب و به ویژه تحولات رخ داده در جریان انقلاب اسلامی پرداخته شده است . البته برای کسانی که از تحوّلات انقلاب اسلامی اطلاع و آگاهی لازم را دارند و از نزدیک شاهد بسیاری از جریانات مرتبط با انقلاب اسلامی بوده اند به ویژه نسل اول و دوم انقلاب ، این کتاب و کتاب های مشابه که در سال های اخیر چندان هم کم نبوده اند صرفا در حد یک رمان خیالی از تحولاتی که به صورت اتفاقی تشابه اسمی با انقلاب اسلامی و افراد صاحب نام آن دارد ، مطرح باشد و نسبت هایی که این کتاب در صدد القای آن می باشد به اندازه ای سخفیف است که به نظر نمی رسد که حتی خود اپوزیسیون هم اگر ذره ای انصاف داشته باشد آن را باور نماید .


جالب اینجاست که طشت رسوایی این کتاب از همان آغاز از بام بر زمین می افتد ؛ آنجایی که نه یک کتاب بلکه دو کتاب ولی با یک هدف در این راستا به چاپ می رسد که البته اگر این دو کتاب مستقل از هم بودند ایرادی نداشت ولی مساله اینجاست که به اعتراف خود نویسنده کتاب دوم ، کتاب اول اقتباسی است از مطالبی که وی برای ویراستاری نقل کرده است و وی با اضافه کردن مطالب دیگری از نزد خود ، به نام فردی دیگر به چاپ رسانده است که خود این مطلب اعتبار کتاب اول را بدون هیچ گونه بررسی متنی دیگری به زیر سوال می برد و اعتبار کتاب دوم را هم در هاله ای از ابهام می برد .


اما فارغ از این نکته ، چند نکته دیگر در مورد این کتاب وجود دارد که در مجموع آن را نه یک کتاب تاریخی یا مستند بلکه صرفا تا حد یک رمان تخیلی تنزل می دهد :


۱ – نخستین نکته در باره این کتاب این است که اساسا فردی با عنوان «جعفر شفیع زاده» و یا حتی «حسین بروجردی» وجود خارجی ندارند تا اینکه به عنوان محافظ مخصوص امام خمینی ره و یا هر عنوان دیگری مطرح باشند و هیچ عکسی از چنین فردی که باید قاعدتا فرد بسیار مهمی بوده باشد و حداقل در یک تصویر در کنار حضرت امام دیده شده باشد وجود ندارد و تنها تصویری که در این زمینه مطرح شده است تصویری است که از نویسنده کتاب نخست ، که به نام جعفر شفیع زاده منتشر شده است در روی جلد کتاب درج شده است که آن هم به تصریح نویسنده کتاب دوم ، تصویری است که وی به ویراستار کتاب اول داده است و در اصل تصویری است که توسط یک عکاس فرانسوی از حضرت امام خمینی ره گرفته شده است و فردی که معلوم نیست چه کسی می باشد را به عنوان شفیع زاده معرفی کرده است و حال آنکه اگر این تصویر واقعیت داشت قاعدتا باید دهها تصویر دیگر در این زمینه وجود داشت . به ویژه تصاویری که توسط عکاسان داخلی انتشار یافته است و خوشبختانه امروزه در قالب چندین جلد کتاب منتشر شده است . ضمن اینکه اگر چنین فردی وجود خارجی داشت به دلیل اهمیت جایگاهی که از آن برخوردار بود و نیز اهمیت بالای اطلاعاتی که داشت قطعا خبر فرار وی ، بازتاب فراوانی در رسانه ها داشت و حتی اگر فرار وی مخفیانه صورت می گرفت تاکنون وی مورد توجه دهها سرویس اطلاعاتی مختلف غربی قرار می گرفت و قطعا دهها فیلم و سریال و مستند با استفاده از نقل خاطرات وی ساخته می شد . چنانکه غربی ها مدتی پیش با استفاده از خاطرات افرادی که تنها یک رابطه خانوادگی با برخی شخصیت های مهم نظام داشتند و حتی علیرغم این مساله از نزدیک این شخصیت نظام را هم ندیده بودند مستندی تهیه کرده بودند که بی توجهی این سرویس ها به چنین فردی و چنین مطالبی نشاندهنده این است که اساسا چنین فردی نمی تواند وجود داشته باشد .


به هر حال این دو فرد که به عنوان نویسندگان دو کتاب با عنوان «پشت پرده انقلاب» معرفی شده اند افرادی مجهول الهویه هستند که در هیچ منبعی نامی از آنها به میان نمی آید و حال آنکه کلیه کسانی که به نوعی در انقلاب اسلامی در کنار حضرت امام خمینی بودند ، حتی کسانی که کار های خدماتی را انجام می دادند نام و عنوانشان مشخص است و با این توصیف چگونه می توان باور کرد کسی که با افراد صاحب نام مرتبط با انقلاب اعم از راست و چپ و لیبرال و مذهبی همکاری نزدیک داشته و حتی برخی از تحولات مهم انقلاب اسلامی را یا برنامه ریزی های خود می داند و یا به نوعی نقشی برای خود در آن عنوان می کند ، هیچ نامی در تاریخ و به ویژه نقل خاطرات یاران انقلاب و حتی دشمنان انقلاب و کسانی که به صف ضد انقلاب پیوسته اند از خود بر جای نگذاشته باشد و ناگهان با انتشار یک کتاب در خارج از کشور نام وی ایجاد شده باشد و البته پس از انتشار کتاب نیز ، نام وی به فراموشی سپرده شود و بار دیگر هیچ تصویری از وی در هیچ رسانه ای انتشار نیابد و حتی بیوگرافی از زندگی و مشخصات وی غیر از چند سطر محدودی که در کتاب دوم آمده است و حتی اشاره به نام پدر وی نکرده است ، در فضای مجازی وجود نداشته باشد . این در حالی است که کلیه کسانی که به نوعی در جریانات مربوط به انقلاب اسلامی نقش آفرین بوده اند به ویژه محافظان امام خمینی ره مشخص هستند . جالب اینجاست که گفته می شود این افراد محافظان امام خمینی ره در پاریس و تهران بوده اند و حال آنکه محافظان اصلی امام خمینی ره در پاریس فرانسوی بوده و با تایید امام خمینی ره توسط پلیس این کشور انتخاب شده بودند که یکی از آنها پس از انقلاب اسلامی و مشاهده پیوند عمیق مردم و امام مسلمان شده و در ایران ساکن شده است و اعضای ایرانی حفاظت که البته عنوان حفاظت نداشتند نیز مشخص بودند و متشکل از انقلابیونی بودند که در پاریس در کنار امام خمینی ره بودند . در ایران نیز ضمن اینکه هرگز بخشی با عنوان واحد مخصوص انقلاب اسلامی و یا عناوینی که گاه در بخش های مختلف کتاب از آنها یاد شده و مسئولیت آنها را با این افراد اعلام می کند وجود خارجی نداشته اند ، اسامی محافظان امام خمینی ره به همراه تصاویر آنها موجود بوده و برخی از آنها خاطرات خود را از این ایام در دست انتشار دارند و در مصاحبه های متعدد نیز بیان کرده اند که علیرغم اشاره به دهها عنوان حتی یک بار هیچ اسمی با عنوان این دو نام ، حتی به عنوان فردی که در کنار امام خمینی به عنوان پاسدار ساده بوده باشد مطرح نشده است .


۲ – سرتاسر مطالب هر دو کتاب پر است از مطالب سخیف بر علیه رهبران انقلاب و به اصطلاح خود وی ، پشت پرده انقلاب و حال آنکه کلیه تحولات انقلاب و نیز منش رهبران انقلاب و زندگی های آنان به اندازه ای برای مردم آشکار می باشد که هیچ کسی نمی تواند چنین مطالب سخیفی را باور نماید . از طرفی به نظر می رسد که خط فکر کلی این کتاب ، القای اتهاماتی است که سالهاست سلطنت طلبان در تحلیل های خود نسبت به انقلاب اسلامی در صدد اثبات آنها می باشندولی همواره با تناقضاتی مواجه می شوند . به عنوان مثال برخی از سلطنت طلبان ، تلاش می کنند تا انقلاب اسلامی ایران را نه یک انقلاب مستقل ضد آمریکایی بلکه یک انقلاب طراحی شده توسط آمریکایی ها قلمداد نمایند ولی از آن سوی ، همه شواهد حاکی از این است که آمریکا تا لحظه آخر دست از حمایت و پشتیبانی از نظام سلطنت بر نداشت کما اینکه برنامه ریزی برای انجام کودتای نافرجام ژنرال هایزر یکی از این نمونه ها بود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز این کشور از هیچ اقدامی در جهت فروپاشی نظام جمهوری اسلامی ایران و حتی تجزیه کشور ما خودداری نکرده است . به همین دلیل سلطنت طلبان هرگز نمی توانستند ادعای خود را در این زمینه به اثبات برسانند . اما در این کتاب تلاش شده است تا چنین القا شود که آمریکایی ها باعث فروپاشی نظام شاهنشاهی شدند و حتی ماجرای بزرگی همچون رژه تاریخی همافران نیروی هوایی در ۱۹ بهمن ۵۷ نیز به آنان نسبت داده می شود و یا در بخش دیگری از کتاب ، اتفاقاتی همچون آتش زدن سینما رکس آبادان توسط رژیم شاه که امروزه در دخالت داشتن رژیم شاه در آن هیچ شک و شبهه ای وجود ندارد به انقلابیون مسلمان نسبت داده شده است و دهها اتفاق دیگر که در همه آنها تلاش شده است تا کلیه تحلیل هایی که سلطنت طلبان از روند تحولات انقلاب اسلامی داشته اند مستند سازی و اثبات شود . نکته جالب توجه تر در هر دو کتاب این است که نویسنده هر دو کتاب افرادی غیر مذهبی و بزرگ شده در خانواده هایی که با روحانیت رابطه خوبی ندارند معرفی می شوند که ناگهان به اندازه ای تحول پیدا می کنند که به قول خودشان در صف نخست یاران انقلابی مسلمان قرار می گیرند .


۳ – سالیان سال است که تلاش های فراوانی صورت گرفته است تا چهره ای بسیار زشت و مشوش از انقلاب اسلامی و تحولاتی که در آن رخ داده است به جهانیان ارائه شود . این تلاش ها از همان زمانی که هنوز انقلاب اسلامی به پیروزی نرسیده بود آغاز شده و چهره ای خشن و نامعقول از نظامی که به جای نظام شاهنشاهی بایستی بر سر کار می آمد ترسیم می شد ، اما مردم فهیم و بصیر ما هرگز این القائات را باور نکرده و با حضور خود در صحنه باعث پیروزی این انقلاب اسلامی شدند . این تلاش ها به دنبال پیروزی انقلاب اسلامی و احتمال سرایت این انقلاب به کشورهای دیگر صد چندان شد به گونه ای که دشمنان نظام حتی تلاش کردند تا با ساختن جریاناتی همچون القاعده ، که بدیلی کاریکاتوری از جریان اسلام گرایی محسوب می شد اقدامات نامعقول و خشونت بار این گروه را به کلیه جریانات اسلام گرا از جمله انقلاب اسلامی نسبت دهند . در سال های اخیر نیز که امواج بیداری اسلامی در حال گسترش می باشد و ترس دشمنان از الگو گرفتن تحولات رخ داده در منطقه از الگوی انقلاب اسلامی در حال افزایش است تلاش های بی شماری برای معکوس جلوه دادن تصاویر انقلاب اسلامی ایران در حال انجام است تا در نهایت انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب ناموفق که فاقد قابلیت الگوبرداری می باشد به مردم منطقه و جهان معرفی شود . در همین راستا در سال های گذشته کتاب های متعددی منتشر شده است که از زبان افراد مجهول الهویه (جالب است که اکثر این افراد ، محافظان شخصی رهبران نظام معرفی می شوند) تلاش شده است تا نسبت هایی به انقلاب اسلامی ایران و رهبران آن داده شود که با واقعت ها فرسنگ ها فاصله دارد که تلاش های محسن مخملباف از فعالان فتنه ۸۸ در نگارش نامه ای چند ده صفحه ای با موضوع رازهای زندگی مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای و از زبان یکی از افراد اطلاعاتی فراری به خارج از کشور و از محافظان سابق رهبری ، در نوع خود یکی از این اقدامات بود که در آن چنان مطالب سخیفی به رهبری انقلاب نسبت داده شده بود که حتی دشمنان نظام نیز هرگز حاضر نشدند که به منظور اثبات دیدگاه های مغرضانه خویش نسبت به رهبری از مطالب آن استفاده کنند و بالاتر اینکه حتی برخی دوستان خود مخملباف در جمع ضد انقلاب به صراحت از پاکدستی رهبر انقلاب و مبرا بودن وی از این اتهامات دفاع نمودند و مقایسه ایشان با دیکتاتور مصر را درست ندانستند که در این زمینه نقدی تهیه شده است که در سایت اندیشه سیاسی ، قابل دسترسی می باشد . به هر حال نگارش متن هایی از این قبیل سابقه ای طولانی دارد و در عمده آنها از زبان افرادی (که عمدتا تلاش می شود تا از نزدیکان رهبران انقلاب معرفی گردند) که معمولا هم مجهول الهویه هستند مطالب سخیفی نسبت به انقلاب اسلامی نسبت داده می شود که گاه اصطلاحا به اندازه ای شور می شود که داد آشپز را هم در می آورد و ما معتقدیم که علت دوباره نویسی کتاب «پشت پرده های انقلاب» -که به اعتراف نویسنده کتاب دوم ، اصل کتاب اول نیز از آن وی می باشد – این بوده است که مطالب نسبت داده شده در کتاب اول به اندازه ای سخیف و غیر قابل باور و البته پر از اشتباه به ویژه از نظر تحولات تاریخی بود که به منظور قابل باور بودن آن و تصحیح برخی اشتباهات تاریخی ، مجبور به نگارش کتاب دومی شده اند که در قالبی به روز تر در صدد دست یابی به اهداف خود هستند و حال آنکه حتی کتاب دوم نیز از همان سخافت کلام برخوردار است که کتاب اول از آن برخوردار بود و حتی بازتاب کتاب ها نیز با آنچه در کتاب ذکر شده است سازگاری ندارد . به ویژه اینکه با توجه به جنایت هایی در این کتاب به جمهوری اسلامی ایران نسبت داده می شود و اقداماتی که حتی در خارج از کشور به این نظام منتسب می شود ، در صورت صحت ، بایستی همان زمانی که این فرد مدعی ، از کشور خارج شده بود توسط نظام سر به نیست می شد و حال آنکه این فرد علیرغم داشتن انواع بهانه ها برای نابود شدن از سوی نظامی که مدعی هستند قدرت انجام هر گونه جنایتی در خارج از کشور را دارد ، سالهاست آزادانه در خارج از کشور می چرخد و هر از چند گاهی همچون برخی فیلم ها که دارای نسخه های جدیدتر هستند مثل مرد عنکبوتی ۱ و ۲ و ... نسخه جدیدی از کتابش را ارائه می دهد . به هر حال از نظر ما مطالب این کتاب ، خود شاهد بطلان آن می باشد و باور کردن مطالب آن همچون باور کردن داستان های تخیلی می باشد .


ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.