نقش اجنه در ظهور امام زمان ۱۳۹۸/۱۱/۰۹ - ۵۶ بازدید

نقش جن ها در زمان ظهور امام زمان چیست؟ ایا ممکن است به کمک مومنان یا کافران بروند؟ لطفا کامل و مفصل توضیح دهید

حوزه ولایت اهل بیت(ع)، تمامی عالم امکان - از عالم مجردات محض تا عالم ماده صرف - را در بر گرفته است. از این رو است که هر یک از صاحبان عصمت کبری و نیز پیامبران پنجگانه اولوالعزم، نه تنها بر عالم انسانی که بر تمامی عوالم، ولایت داشته‌اند و تمامی موجودات تکویناً در خدمت ایشان بوده‌اند. گذشته از این اما، هیچ یک از اینان به فرشتگان و جنیان و دیگر موجودات غیرانسانی اجازه شرکت در جهاد و یا دفاع را نمی‌داده‌اند؛ چه بنا بر سنت الهی برای آزمایش انسان‌ها تنها اینان می‌بایست در جنگ‌ها حاضر می‌شده‌اند تا دو صف یاران حق و باطل به خوبی نمایان شود. در این میان جنگ بدر - که بنا بر نص صریح قرآن کریم، آوردگاه مبارزه فرشتگان با کفار بود، و در آن فرشتگان مستقیماً مأذون به یاری پیامبر اکرم(ص) بودند - موردی استثنایی است. حضرت حجت(عج) اما، از این قاعده مستثنی هستند، چه در زمان ایشان، هم فرشتگان و هم جنیان به یاری اسلام خواهند شتافت و از سوی ایشان اجازه می‌یابند که به جهاد با مخالفان بپردازند. این در حالی است که می‌دانیم در واقعه جانسوز کربلا نیز، حضرت سیدالشهداء(ع) به هیچ یک از یاران غیرانسانی‌اشان اجازه شرکت در جنگ را ندادند؛ هر چند بنا بر آنچه منقول است،‌فرشتگان و جنیان به یاری ایشان در آن واقعه هولناک شتافته بودند. در واقع رسالت حضرت مهدی (عج) یک رسالت جهانی می باشد. و نسبت به همه اقوام و نژادها یک نگاه کریمانه داشته تا همه را به راه هدایت و رستگاری دعوت کند و از طرف دیگر، همة موجودات عالم اعم از انسان و اجنه و یا مخلوقات دیگر باید تابع حضرت باشند. زیرا، رسالت تشریعی پایان یافته و پیامبری دیگری مبعوث نخواهد شد. و تنها واسطه ای میان خالق و مخلوق و حجت الهی در عالم هستی حضرت صاحب العصر مهدی موعود (عج) است که بر همگان ولایت همه جانبه دارد.
طائفة اجنه همانند انسان ها مؤمن و غیر مؤمن دارند. و مؤمنین از اجنه در طول تاریخ با انبیاء الهی و اولیاء آن همکاری داشته و در بسیاری از موارد به کمک و یاری آنها شتافته اند. که از آن میان، چندین هزار نفر از طائفه اجنه به نام «جعفر جنی» در روز عاشورا به یاری امام حسین ـ علیه السلام ـ شتافتند، اما حضرت قبول نکردند. همة آنها در زمین انتظار قیام قائم آل محمد ـ صلی الله علیه و آله ـ را دارند. تا اینکه آن حضرت ظهور نموده و با آن حضرت بپیوندند. کامل الزیارات، قم، دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۹۵ هـ . ق، ص۱۲۰
حضرت علی –علیه السلام- می فرماید: «... خداوند حضرت مهدی (عج) را با فرشتگان، جن و شیعیان مخلص یاری می کند» بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۵۶.
امام باقر ـ علیه السلام ـ نیز می فرماید: یاران خالص قائم آل محمد ـ صلی الله علیه و آله ـ ۳۱۳ نفر مؤمن که از آن میان ۵۰ نفر از آنها زن می باشند. و از انسان های نیرومند در حدود ۱۰ هزار نفر،‌ و از میان فرشتگان ۴۶ هزار و از میان اجنه ۴۶ هزار برای یاری کردن او (حضرت مهدی (عج)) بوده و از هیچ نوع فدارکاری روی گردان نخواهند بود. یوم الخلاص، ، چاپ چهارم، ۱۳۸۱، ج۱، ص۷۷.
بنابراین، همانگونه که انسانهای مومن در انتظار حضرت مهدی (عج) موعود هستند تا از جمال پر نور آن حضرت (عج) بهره مند گردند، فرشتگان الهی و اجنه نیز منتظر آن حضرت می باشند. تا اینکه به یاری آن حضرت بشتابند.


ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.