نقش جامعه در تربیت فرزندان ۱۳۹۱/۱۲/۰۵ - ۲۰۷۷ بازدید

نقش جامعه بر تربیت فرزندان چیست؟

با سلام و عرض ارادت خدمت شما پرسشگر گرامی از اینکه با ما در ارتباط هستید، خرسندیم و امیدواریم که این ارتباط تداوم داشته باشد. برای پاسخ دهی به سوال شما در ابتدا، لازم است واژه تربیت را تعریف کنیم: تربیت یک نوع روش رساندن انسان از حالتی به حالت دیگر است و در واقع، تربیت یک هنر و مدیریت انسانی است که فرد را برای پذیرش یک سری صفات اخلاقی، دینی و عقلانی آماده می سازد. پس در تربیت، مرّبی یک مهندس حرفه ای است که ساختمان روحی و روانی فرد را بر اساس نقشه از قبل طراحی شده به تدریج می سازد. درباره تعریف جامعه باید بگویم، تاکنون تعریف واحدی از جامعه صورت نگرفته است، ولی با توجه به تعاریفی که در این زمینه وجود دارد، می توان گفت: جامعه به وسیع ترین معنا به کل مناسبات اجتماعی میان آدمیان دلالت دارد و هر انبوهه ای از آدمیان را از هر دو جنس و همه سنین که در یک گروه بادوام دارای نهادها و فرهنگ کم و بیش اختصاصی خود گردهم آمده باشند، می توان جامعه نامید. اکنون که با تعاریف جامعه و تربیت آشنا شدیم با ذکر نکاتی به بررسی سوال شما می پردازیم:
جامعه از جهات گوناگونی بر تربیت فرد تاثیر می گذارد که مهم ترین آن را می توان در موارد زیر خلاصه کرد: ۱) تاثیر بر رشد و شکوفایی استعدادهای اخلاقی ۲) شکل و جهت دهی به رفتار۳) الگو دهی۴) آموزش۵) انتقال ارزش های اخلاقی ۶) انتقال آداب و رسوم، قوانین اجتماعی.
۱) تاثیر بر رشد و شکوفایی استعدادها
عوامل و فاکتورهای جامعه همچون ، مدرسه و وسائل ارتباط جمعی در تسهیل یا ایجاد مانع بر سر راه شکوفایی این بعد، نقش به سزایی دارد.رشد بهنجار یا نا بهنجار عاطفی-هیجانی به شدت تحت تاثیر محیط اجتماعی، خانواده، همتایان و وسائل ارتباط جمعی است. در ضمن رشد اجتماعی تحت تاثیر این عوامل قرار دارد. همچنین شخصیت فرد و رشد نقش جنسی اساسا در خانواده و سپس به وسیله مدرسه و وسایل ارتباط جمعی جهت داده می شود.
۲) شکل و جهت دهی به رفتار
رفتار فرد، بویژه رفتارهای اجتماعی وی در تعامل اجتماعی با همالان، افراد جامعه و نیز تحت تاثیر الگوهای رفتاری ارائه شده توسط وسائل ارتباط جمعی شکل می گیرد و جهت می یابد.
۳) الگو دهی
عوامل تشکیل دهنده جامعه همچون همتایان، مدرسه، و وسائل ارتباط جمعی همچنین ارائه الگوهایی در زمینه های اخلاق، یاد گیری، رفتار ... در رشد جنبه های مختلف شخصیت و رفتار انسان ها سهیم می شوند.
۴) آموزش
خانواده به عنوان اولین محیط اجتماعی برای فرد محسوب می شود و طفل، دانش آغازین خود را از این محیط کسب می کند. مدرسه و وسائل ارتباط جمعی در رتبه بعد وظیفه ارائه اطلاعات به شخص را بر عهده دارند.
۵) انتقال ارزش های اخلاقی
ارزش ها و باید و نباید های اخلاقی یکی دیگر از مسائلی است که کودک به موازات رشد شناختی خود، از محیط جامعه دریافت و درون سازی می کند.
۶) انتقال آداب و رسوم، ارزشها و قوانین اجتماعی
آنچه در یک فرهنگ به صورت ارزش و آداب و رسوم پذیرفته شده و قوانینی که برای اداره نظام جوامع بر اساس مصلحت اندیشی ها و فرهنگ آنها وضع می شود، مسائلی است که از طریق محیط اجتماعی به فرد انتقال پیدا می کند. فرد وقتی در جامعه ای قرار می گیرد سعی می کند که در شکل لباس پوشیدن و آداب معاشرت بر طبق آداب جامعه خود عمل کند، چراکه زمانی که با افراد جامعه ای زندگی می کند، می خواهد از مردم ان جامعه از نظر مادی و معنوی بهرمند شود و این بهرمندی منوط به نوعی رابطه عاطفی است و لااقل ناشی از این نیاز است که دیگران نسبت به او عاطفه منفی نداشته باشند.
باز با ما سخن بگوئید.
منبع: روان شناسی رشد با نگرش به منابع اسلامی، دفتر همکاری حوزه و دانشگاه

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.