نقش فضای مجازی درمعاشرت-فضای مجازی ومعاشرت- فضای مجازی وصله رحم- ۱۳۹۶/۰۸/۰۷ - ۲۳۵ بازدید

فضای مجازی چه نقشی در معاشرتهای فامیلی دارد؟

با عرض سلام خدمت پرسشگر محترم
ضمن تشکر از ارتباط جنابعالی با این مرکز، درابتداخدمت شما عرض نماییم که وابستگی به فضای مجازی، میزان گفتگو و معاشرت در دنیای واقعی را می کاهد و در گذر زمان فرد آسیب خواهد دید. متاسفانه امروز فرهنگ دید و بازدید و اجتماعات فامیلی و خانوادگی جای خود را به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی داده است، وابستگی افراد به فضای مجازی باعث کاهش میزان گفتگو و معاشرت آنها در دنیای واقعی خواهد شد که این روند به مرور زمان آسیب های روحی و روانی برای فرد به دنبال خواهد داشت.
درهمین زمینه یک جامعه شناس با بیان اینکه فرهنگ دید و بازدید و اجتماعات فامیلی جای خود را به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی داده است تاکید کرد: وابستگی به فضای مجازی، میزان گفتگو و معاشرت در دنیای واقعی را می کاهد و در گذر زمان فرد آسیب خواهد دید.
امیرمحمد حسینی، جامعه شناس درخصوص تاثیر فضای مجازی بر صله رحم به ویژه در مناسبت های خاصی مثل نوروز درفروردین۹۶گفت: پراکندگی خانواده های سنتی، گسترش شهرنشینی، مشغله شهرهای بزرگ و افزایش آپارتمان نشینی از جمله عواملی است که باعث شده تا خانواده ها کمتر فرصت تعامل با یکدیگر را داشته باشند.
وی با بیان اینکه توسعه شهرنشینی و به دنبال آن تغییر سبک زندگی متناسب با شهرنشینی، پیوندهای خانوادگی را کاهش داده است، تصریح کرد: در کنار همه عوامل موثر بر کمرنگ شدن پیوندهای خانوادگی به ویژه در کلان شهرها، فضای مجازی نیز بر سرعت گسست این پیوندهای ارزشمند افزوده است.
مناسبت های ملی و مذهبی فرصت خوبی است تا روابط میان خانواده ها را تقویت کرد، دید و بازدید و صله ارحام یکی از رسوم مهم و ویژه نوروز به عنوان یک جشن ملی است.
وی با اشاره به تاثیر فضای مجازی بر دید و بازدیدهای نوروزی و صله ارحام گفت: دید و بازدیدهای نوروزی طی سال های اخیر و با ورود فضای مجازی به زندگی فردی و اجتماعی افراد رنگ و بوی دیگری گرفته است.
وی با اینکه اثر فضای مجازی در دید و بازدیدهای نوروزی امسال کاملا مشهود بود،گفت: در اجتماعات فامیلی و دید و بازدیدهای نوروزی و خانوادگی، تعداد کودکان تبلت به دست که به جای بازی با همسالان خود سرگرم بازی های رایانه ای بودند، نوجوانان و جوانان حتی والدینی که سرگرم گوشی های هوشمند بودند افزایش یافته است.
امروز در اجتماعات فامیلی، برقراری ارتباط کلامی میان اعضای خانواده و دوستان، جای خود را به تبادل پیام ها و تصاویر، بازی های رایانه ای از طریق فضای مجازی داده است،امروز در جمع های خانوادگی می بینیم، اعضای خانواده در کنار هم نشسته اند و به جای اینکه از فرصت موجود برای گفتگو و تعامل استفاده کنند، در قالب شبکه های اجتماعی و گروه ها برای یکدیگر پیام و تصویر ارسال می کنند.
به تغییر خزنده سبک زندگی فردی و اجتماعی خانواده ها تحت تاثیر تکنولوژی که فضای مجازی یکی از مظاهر آن به شمار می آید، متاسفانه سبک زندگی خانواده ها به طور آرام و نامحسوس در حال تغییر است و این تغییرات را می توان در مدل رفتاری و تعاملات میان خانواده ها و به ویژه در اجتماعات فامیلی مشاهده کرد.
روند تغییر خزنده سبک زندگی تحت تاثیر شبکه های اجتماعی در آینده ای نزدیک، تبعات و پیامدهای منفی و گاه غیرقابل جبرانی خواهد داشت، مسئولان و برنامه ریزان در نهادهای آموزشی و مراکز آموزش عالی باید برای کاهش تاثیرات مخرب فضای مجازی بر تعاملات انسانی و خانواده برنامه ها و طرح هایی احصا و عملیاتی کنند.
وی با اشاره بهنقش حوزه های علمیه و مراکز دینی و پژوهشی در آسیب شناسی سبک زندگی مجازی، تصریح کرد: باید از ظرفیت ها و پتانسیل موجود در بخش مذهبی و فرهنگی جامعه استفاده کنیم تا جامعه را نسبت به پیامدهای فضای مجازی آگاه کنیم.
به اعتقاد وی، ادامه روند کنونی تغییرات آرام و شبکه ای سبک زندگی بر نهاد خانواده، تعاملات انسانی و خانوادگی، ارزش های اخلاقی و فرهنگی بسیار مخرب خواهد بود.
جامعه شناس با اشاره به پیامدهای مثبت صله رحم گفت: ایجاد طراوت و شادابی، همیاری، آگاهی از وضعیت دوستان و آشنایان، کاهش آسیب های روحی و روانی، تقویت روابط میان اعضای خانواده ها از جمله دستاوردهای ثبت صله رحم است.
متاسفانه امروز فرهنگ دید و بازدید و اجتماعات فامیلی و خانوادگی جای خود را به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی داده است، وابستگی افراد به فضای مجازی باعث کاهش میزان گفتگو و معاشرت آنها در دنیای واقعی خواهد شد که این روند به مرور زمان آسیب های روحی و روانی برای فرد به دنبال خواهد داشت.
منبع: https://www.tasnimnews.com/fa/news/۱۳۹۶/۰۱/۱۶/۱۳۷۱۳۸۸/فرهنگ-صله-رحم-در-دام-فضای-مجازی
فرهنگ صله رحم در دام شبکه‌های اجتماعی گرفتار شده است
یک متخصص روانشناس با تاکید بر اینکه نباید فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی را جایگزین صله رحم کرد، گفت: فرهنگ صله رحم در دام شبکه‌ها اجتماعی و مجازی گرفتار شده است.
دکتر جاوید ثمودی در رابطه با آسیب های موجود در گرایش بیش از حد به شبکه‌های اجتماعی درخرداد۹۴ گفت: یکی از آثار منفی شبکه‌های اجتماعی وجود هیجانات کاذب است این هیجانات به شدت افراد را وابسته می کند. هیجانات کاذب و وابستگی افراد به فضای مجازی و شبکه های اجتماعی موجب می شود که میزان گفت و گو و معاشرت کاهش شدید پیدا کند به طوری که حتی در مهمانی ها و صله رحم نیز افراد گاه به جای گفت و گو ترجیح می دهند در شبکه های اجتماعی غرق باشند.
شبکه‌های اجتماعی آسیب‌های زیادی به همراه دارد و مشکلات زیادی در گرایش به این شبکه ها در کمین خانواده ها می باشد و نباید از آسیب های روحی و روانی که تاثیر منفی در سلامت دارد غافل ماند.
شبکه‌های اجتماعی می تواند اعتیاد آور باشد چرا که دنیای نهفته در شبکه های اجتماعی با توجه به هیجانات کاذب به شدت فریب دهنده است و در تکرار روزمره به راحتی می توان به این شبکه‌ها معتاد شد.
وقتی به اصطلاح افراد غرق در دنیای مجازی و شبکه‌های اجتماعی می شوند و تحت تاثیر هیجانات قرار می گیرند دیگر دنیای واقعی و معاشرت با افراد برایشان کسل آور و خسته کننده می شود.
این متخصص روانشناسی گفت: صله رحم و معاشرت به دلیل تخلیه روحی و ایجاد نشاط موجب سلامتی افراد و طول عمر می شود اما وقتی ما هیجانات کاذب را جایگزین معاشرت کنیم و دیگر از معاشرت ها لذتی نبریم در واقع خود را در حضار افسردگی حبس می کنیم.
با این که شبکه های مجازی هیجانات زیادی به همراه دارد اما آمار افسردگی در جامعه بالا می رود زیرا این هیجانات کوتاه مدت است و عمیقاً نمی تواند پاسخی برای نیازهای عاطفی ما باشد.
از سوی دیگر گرایش به شبکه های اجتماعی و وابسته شدن به گوشی های همراه و لپ تاپ های شخصی پیوندهای عاطفی را تحت تاثیر قرار می دهد و افراد را از حال یکدیگر غافل می نماید.
وی اعتیاد به شبکه های اجتماعی را خطری جدی برای بنیان خانواده دانست و بی خبری از وضعیت فرزندان و طلاق های عاطفی و بی تفاوتی نسبت به اطرافیان از آثار منفی حضور شبکه‌های مجازی در زندگی روزمره ماست.
نوجوانان و جوانان باید تجربه های اجتماعی را در قالب معاشرت ها به دست بیاورند اما متاسفانه این شبکه های مخرب فرصت کسب تجربیات در این عرصه می گیرد و افراد را آسیب پذیر می کند.
اختلالات روانی و اختلالات جنسی و افسردگی و افزایش ناهنجاری‌های روحی از جمله دستاوردهای مهم سیطره فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی در زندگی روزمره است.( http://www.isna.ir/news/۹۴۰۳۰۲۰۰۶۴۴/فرهنگ-صله-رحم-در-دام-شبکه-های-اجتماعی-گرفتار-شده-است)
تاثیر شبکه های اجتماعی و فضای مجازی بر روابط اعضای خانواده
با ورود وسایل و تکنولوژی های جدید به خانه ها والدین و فرزندان ساعت های متمادی در کنار یکدیگر می نشینند بدون آن که حرفی برای گفتن داشته باشند.
پژوهش خبری صدا و سیما: افزایش استفاده از اینترنت و به ویژه شبکه­های اجتماعی موبایلی این روزها به رغم استفاده های مفیدی که دارد، در کنار اشتغال به کار طولانی والدین و تغییر نگرش والدین به تربیت فرزندان، موجبات دوری اعضای خانواده از یکدیگر را فراهم ساخته است به گونه ای که به رغم نزدیکی فیزیکی و در زیر یک سقف بودن در داخل خانواده، گاه فاصله عاطفی و معنوی زیادی را از یکدیگر تجربه می کنند و افراد خانواده کمترین مراودات و گفتگوی همدلانه را با هم دارند. این موضوع آسیب هایی را نیز در خانواده ها به وجود آورده که در کنار سایر عوامل مخرب در روابط خانوادگی، موجبات سست شدن بنیاد خانواده ها و طلاق عاطفی زوجین و کمرنگ شدن صمیمیت میان اعضای خانواده و همچنین گسترش شکاف نسلی را فراهم کرده است. کارشناسان علت بسیاری از خشونت‌های خانگی را نبود ارتباط و تعامل صحیح و گفتگوی همدلانه در بستر خانواده ذکر کرده اند. با توجه به این موارد به نظر می رسد تلاش برای به حداقل رساندن تهدیدهای شبکه های مجازی در کاهش سلامت و پایداری نهاد خانواده، ضرورتی انکارناپذیر است. و این مهم میسر نخواهد شد مگر از طریق توسعه روابط پایدار و صمیمیت و همدلی میان اعضای خانواده در بستر گفتگوهای صمیمی میان اعضای خانواده. در ادامه با نگاهی به اثرات شبکه های اجتماعی و فضای مجازی بر روابط اعضای خانواده از منظر کارشناسان در پی پاسخ به این سوال هستیم که خانواده های ایرانی امروزه چقدر با هم گفتگو می کنند؟ چه عواملی موجب کاهش گفتگو در خانواده است؟ گفتگو در خانواده چه اهمیتی دارد و چه آسیب هایی از فقدان گفتگو در این نهاد اجتماعی متوجه خانواده و جامعه می شود؟ چگونه می توان این موانع را برطرف کرد؟
تاثیر شبکه های اجتماعی و فضای مجازی بر روابط اعضای خانواده از نگاه کارشناسان
با ورود وسایل و تکنولوژی های جدید به خانه ها والدین و فرزندان ساعت های متمادی در کنار یکدیگر می نشینند بدون آن که حرفی برای گفتن داشته باشند. دیگر کمتر خانواده هایی را می توان یافت که اعضای آن دور هم بنشینند و درباره موضوعات مختلف خانوادگی با هم گفتگو کنند و نظرات همدیگر را در باره موضوعات مختلف جویا شوند.
۱-سید حسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران: استفاده بیش از حد از شبکه های اجتماعی در محیط خانواده با کاهش سطح ارتباطات عاطفی،‌ میزان گفتگو در خانواده را حتی از ۱۵ دقیقه در روز هم کمتر کرده است. ضمن اینکه استفاده نادرست از این امکانات باعث از بین رفتن بسیاری از حریم ها در خانواده ها شده و حتی در مواردی منجر به بروز اختلافات تا سرحد طلاق و جدایی نیز شده است. ارتباط گرفتن هر یک از زوجین با افراد غریبه و حتی افرادی از جنس مخالف در دوستان و آشنایان منجر به کاهش سطح اعتماد در بین آنها می شود و با کاهش سطح اعتماد در خانواده، آرامش خدشه دار می شود و در نهایت نهاد خانواده آسیب جدی میبیند.
۲-حمید طهماسبی استاد جامعه شناسی: در حال حاضر ۱۲ میلیون کاربر ایرانی زیر ۱۸سال در تلگرام فعالیت دارند در حالیکه در جامعه ما هنوز استفاده از موبایل و اینترنت و دیگر شبکه های اجتماعی به خوبی فرهنگ سازی نشده است. امروزه سهم گفتگوی زوجین با یکدیگر و با فرزندان بسیار کم شده است. زن و شوهر احتیاج دارند با هم صبحت کنند و همینطور با فرزندان خود در مورد مسایل روزمره گفت و گو داشته باشند ولی استفاده از شبکه های مجازی منجر شده است که فززندان در عالمی دیگر سرگردان و رها شوند. کاربری کنترل نشده فضای مجازی موجب می شود نوجوانان، منزوی و دچار افت اخلاقی و پرخاشگری شوند و دیگر پدر و مادر را به عنوان دوست و رفیق خود ندانند و همچنین تمایل به جنس مخالف داشته باشند.
۳- روح الله مومن نسب کارشناس فضای مجازی: شبکه های مجازی ابزار جنگ نرم دشمن هستندکه هدف آن نابودی خانواده هاست. شبکه تلگرام را صهیونیستهای روس تبار ساکن آلمان ایجاد کردهاند و آن را اداره می کنند و بدتر از همه اینکه ۲/ ۸۱ درصد کاربران این شبکه، ایرانی هستند. در چین کسانی که روزانه بیش از یک ساعت در روز از اینترنت استفاده میکنند معتاد اینترنت محسوب میشوند و باید به مراکز ترک اعتیاد مراجعه کنند و این در حالی است که بر اساس دادههای وزارت ورزش و جوانان، به طور میانگین جوانان کشور روزانه ۹ ساعت به گوشیهای موبایل مشغول هستند. از عوارض و جنبه ­های زیانبار استفاده مدیریت نشده از فضای مجازی آن است که تنوع طلبی عاطفی و جنسی در جامعه شیوع پیدا کرده که آسیب های روانی و اجتماعی زیادی دارد. طلاق عاطفی نیز به شدت در حال افزایش است به طوری که ۶۸ درصد طلاق های ثبت شده در میان ۱۴۰ کشور جهان، به علت ارتباط یکی از زوجین با جنس مخالف از طریق شبکه های مجازی است .
۴- دکتر مجید ابهری استاد دانشگاه و رئیس هیئت مدیره بنیاد صیانت از نهاد خانواده، وابسته به قوه قضائیه: نتایج آخرین پژوهش بنیاد صیانت از نهاد خانواده قوه قضائیه که دربازه زمانی اردیبهشت سال ۹۴ تا اردیبهشت ۹۵، بر اساس داده های پرونده های منجر به طلاق در دادگاه های خانواده ۵ استان (شامل تهران، مشهد، اصفهان، شیراز و گیلان) صورت گرفته نشان می دهد که ۱۷درصد از طلاق ها به ویژه در سه سال اول زندگی مشترک ناشی از نفوذ و گسترش شبکه های اجتماعی بوده است. انتخاب نامناسب و همسرگزینی ناموزون، علت اصلی اختلاقات زناشویی است و ضعف مهارت های زندگی در برقراری تفاهم و همدلی دومین عامل بروز اختلافات است. نداشتن تفاهم و ضعف در برقراری ارتباط عاطفی، ناشی از تغییر سبک زندگی باعث شده تا با ورود شبکه های اجتماعی به ویژه نرم افزارهای تلفن همراه شاهد ناهنجاری های ناشی از نبود فرهنگ سازی مناسب در برخورد با این پدیده باشیم.
۵- گلایل اردلان، رئیس اداره سلامت نوجوانان و جوانان وزارت بهداشت: طبق تحقیقات وزارت بهداشت با وجود آنکه فاصله گرفتن بین نوجوان و والدین می تواند زمینه ساز رفتارهای پرخطر باشد، آمارها نشان می دهد ۵۹ درصد دختران جامعه ما و ۴۰ درصد پسرها با خانواده احساس راحتی نمی کنند.
۶- میترا احمدی روانشناس: متأسفانه خانواده‌های امروزی مشکلات زیادی دارند و نوع ارتباط با بچه‌ها را به هیچ عنوان نمی‌دانند. نسل آینده ما بچه‌هایی هستند که یا به دلیل توجه زیاد استقلال ندارند یا به دلیل بی‌توجهی مفرط غرق در انزوا و آسیب هستند. از منظر آسیب‌شناسی نیز بچه‌هایی که خانواده‌ای صمیمی ندارند به دلیل الهام گرفتن از جمع‌های ناباب دوستی، وارد دنیای جرم می‌شوند. انگشت شمارند بچه‌هایی که خانواده‌ای خوب و مناسب دارند و در شمار افراد آسیب‌زا به حساب می‌آیند. نبود این صمیمیت در دختران و پسران نیز نمود متفاوتی دارد، این مشکل پسران را جذب گروه‌های دوستی و دختران را جذب دوستی‌های خیابانی می‌کند.
۷-زهرا همتی، معاون اجتماعی بهزیستی ایلام: شبکه های اجتماعی موجب شده پدر و مادر و فرزندان مدت زیادی از وقت شان را کنار هم اما دور از هم باشند. تداوم این روش به مرور تمایل اعضا خانواده برای گفت وگو را کاهش می دهد. از طرفی سرگرمی پدر و مادرهای امروزی و بچه ها نسبت به قبل بیشتر شده که این امر حرف های مشترک آنها را کاهش و در نتیجه رغبت شان را برای گفت وگوهای خانوادگی کم کرده است. امروزه شکل رابطه ها نیز تغییر کرده و تلفن و پیامک چه نوشتاری و چه تصویری جایگزین دیدارها شده است خانواده ها دیگر این خلا را احساس نمی کنند که ساعتی مشترک را برای دور هم جمع شوند و با یکدیگر در خصوص مسایل مختلف گفت وگو کنند. پدر و مادرها باید الگوی مناسبی در گفت وگو باشند و خود را مقید به زمان و برنامه مشخصی برای گفت وگو در منزل دانسته و با فرزندان پیرامون مسائل مختلف روز و غیره صحبت کنند. تقویت ارتباط عاطفی بین اعضا مختلف خانواده برای تقویت مهارت گفت وگو اهمیت دارد. والدین در این زمینه باید مطالعه لازم را داشته و با نیازهای روانی فرزندان آشنا بوده و با گفت وگو و حرف زدن به دنیای آنها نزدیک شوند .
کلام آخر
این روزها با گسترش ارتباطات در فضای مجازی، روابط بین اعضای خانواده به سردی می گراید. سردی روابط خانوادگی را می توان به سبب داشتن تجربیات زیستی متفاوت بین اعضای خانواده دانست. دیگر والدین و فرزندان کمتر در فضاهای مشترک فیزیکی و عاطفی و اطلاعاتی و تفریحی واقعی، خاطرات مشترکی را با هم تجربه می کنند. این کاهش اشتراکات عاطفی و فکری و اطلاعاتی به تفاوت در منظر و دیدگاه آنها دامن میزند و در نتیجه هر کدام از این دو، زندگی را از دید خود تفسیر و چه بسا مسیری متفاوت طی میکند. ایجاد سوء تفاهم و سرد شدن روابط زوجین، ‌طلاق و افزایش آن نیز از نتایج و تبعات منفی شبکه‌های مجازی است.
نیاز به ارتباط، گفتگو، تعامل و تبادل اطلاعات یکی از نیازهای اساسی نوع بشر است. گفت وگو مهم ترین مهارت در تحکیم بنیان و ایجاد فضای گرم درخانواده ها و فرصتی است تا افراد علایق، صمیمیت و کدورت های خود را ابراز و فاصله بین یکدیگر را کاهش دهند. خانوادهای مستحکم است که اعضای آن گفت وگو با هم را دوست داشته باشند و از همنشینی با هم لذت ببرند. در چنین خانواده هایی اعضا کمترین تنش را در فضای خانه با هم داشته و در نهایت فرزندان موفقی تربیت می کنند.
اما در سایه تحولات اجتماعی در جامعه در حال گذار ما به دلایل متعدد از جمله اشتغال والدین به امور خارج از منزل،‌ حضور کمتر افراد خانواده در کنار یکدیگر،‌ و این که وقت کمتری می توانند برای تعامل رو در رو با یکدیگر بگذارند، مسیرهای جبران این نیاز به سمت مجازی شدن پیش میرود. سیستم‌های جدید ارتباطی (شبکه‌های مجازی) آسانتر، ارزان‌تر و در دسترس‌تر است و به همین دلیل، استفاده از این فناوری‌های نوین برای کاربران جذاب‌تر است و کمبود ارتباطات میان فردی در جامعه به راحتی از طریق این سیستم جبران می‌شود.
خانواده ها باید ضرورت گفت وگوی با کیفیت را در خانه بیش از پیش جدی بگیرند. پدر و مادرها باید الگوی مناسبی در گفت وگو باشند و خود را مقید به زمان و برنامه مشخصی برای گفت وگو در منزل دانسته و با فرزندان درباره مسائل مختلف روز و غیره صحبت کنند.
گفتگوهای صمیمانه یکی از مهم ترین و موثرترین شیوه های افزایش صمیمیت بین اعضای خانواده است. اما این کار نیازمند تقویت مهارت های گفتگو و توجه به کیفیت گفتگو دارد.
راهکارهای افزایش کیفیت و کمیت گفتگو در میان اعضای خانواده
-حفظ استقلال و تمایز اعضای خانواده از هم، با مدیریت انعطاف پذیرانه تمایزها و در عین حال اجتناب از پیامدهای نامطلوب آن، ‌مانند انزوا و تنهایی کامل
- مدیریت نیازها و توجه به نیازهای عاطفی و احساسی اعضای خانواده در هنگام گفتگوها
والدین در این زمینه باید مطالعه لازم را داشته و با نیازهای روانی یکدیگر و نیز فرزندان آشنا باشند و با گفت وگو و حرف زدن به دنیای آنها نزدیک شوند.
-مدیریت زمان استفاده از وسایل ارتباطی الکترونیکی از طریق آموزش فرهنگ صحیح استفاده از امکانات جدید به فرزندان و ایجاد تفاهم در زمان استفاده از این ابزارها در خانواده و اختصاص دادن زمانی برای گفتگوهای دورهمی در باره مسائل مختلف در ساعات مشخصی از روز
-استفاده از فرصت حضور در فضاهای تفریحی در خارج از خانه برای برقراری گفتگوهای صمیمانه و چهره به چهره با یکدیگر
- استفاده از فضای مجازی برای تعامل با شبکه خویشاوندان و تشکیل گروه های خانوادگی ایمن و تشویق فرزندان برای حضور در این گروهها به عنوان مقدمه ای برای گسترش ارتباطات صمیمانه با سایر بستگان در فضای واقعی
-استفاده از فرصت بازی و تفریحات سالم در خانواده برای تعامل بیشتر و گفتگوهای صمیمانه در خلال بازی ها
-برای برقراری یک گفتگوی بادوام شرط نخست آموزش شنیدن و گوش دادن مشفقانه و توجه به صحبت های طرف مقابل است.
-استفاده از شیوه داستان گویی و بکارگیری لطایف و ضربالمثل ها برای انتقال پیام در گفتگوهای دوستانه
- کرامت بخشی و حرمت دادن به اعضای خانواده و پرهیز از سخنان ملامتگر و تحکم آمیز و آمرانه که طرف مقابل را به واکنش های منفی و ترک گفتگو می کشاند.
- استفاده از فرصت گفتگو ی صمیمانه در زمان غذا خوردن و دورهمی سر سفره.
-توجه و اهمیت دادن به احساسات طرف مقابل و ایجاد شوق و امید به برقراری ارتباط در اعضای خانواده.
- فرزندان و سایر اعضای خانواده را طرف مشورت قرار دادن و از آنها در موضوعات مهم نظر و راهکار خواستن.
منبع: http://www.iribnews.ir/fa/news/۱۱۸۷۸۸۱/تاثیر-شبکه­-های-اجتماعی-و-فضای-مجازی-بر-روابط-اعضای-خانواده­

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.