نقش گواهی چهل نفر در بخشش گناهان ۱۴۰۰/۰۳/۲۶ - ۸۰۴ بازدید

سلام
اگر کسی بمیرد ونزدیک ۱۰۰۰ نفر بگن خدابیامرزش. آیا از گناهانش کم می شود؟

دوست گرامی. در روایت دارد که اگر چهل مومن به نیکی کسی که از دنیا رفته گواهی دهند خدای متعال گناهان او را می بخشد و رستگار خواهد شد.
در روایات متعددی این مطلب بیان شده که به چند مورد اشاره می شود :
1. عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ علیه السلام أَنَّهُ قَالَ إِذَا مَاتَ الْمُؤْمِنُ فَحَضَرَ جَنَازَتَهُ أَرْبَعُونَ رَجُلًا مِنَ الْمُؤْمِنِینَ وَ قَالُوا اللَّهُمَّ إِنَّا لَا نَعْلَمُ مِنْهُ إِلَّا خَیْراً وَ أَنْتَ أَعْلَمُ بِهِ مِنَّا قَالَ اللَّهُ تَبَارَکَ وَ تَعَالَى قَدْ أَجَزْتُ شَهَادَاتِکُمْ وَ غَفَرْتُ لَهُ مَا عَلِمْتُ مِمَّا لَا تَعْلَمُونَ
از امام صادق علیه السلام نقل شده که فرمود : اگر 40 مرد مومن بر جنازه مومنی حاضر شوند و بگویند : «خدایا ما از او جز خیر نمی دانیم و تو از ما به او اگاهتری »، خداوند متعال می فرماید : شهادت آنها را نافذ دانستم و چیزی را که از این میت نی دانید بر او بخشیدم .
من لایحضره الفقیه ج 1 ص 165 باب الصلاة على المیت
2. عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ علیه السلام أَنَّهُ قَالَ إِذَا صَلَّى عَلَى الْمُؤْمِنِ أَرْبَعُونَ رَجُلًا وَ اجْتَهَدُوا فِی الدُّعَاءِ لَهُ اسْتُجِیبَ لَهُ .
امام باقر علیه السلام فرمود : اگر 40 مومن بر جنازه مومنی نماز گزارده و در دعای برای او کوشش کنند دعایشان به اجابت می رسد .
مستدرک الوسائل 2 246 1- باب استحباب إیذان الناس و خصوصا
َ 3. سَمِعْتُ رَسُولَ اللَّهِ صلی الله علیه و آله یَقُولُ لَا یُصَلِّی عَلَى رَجُلٍ أَرْبَعُونَ رَجُلًا فَیَشْفَعُونَ فِیهِ إِلَّا غَفَرَ اللَّهُ لَهُ
از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل شده که فرمود : اگر 40 نفر بر میتی نماز بگزارند و در مورد او شفاعت کنند خداوند او را می بخشد .
مستدرک الوسائل 2 292 34- باب نوادر ما یتعلق بأبواب صلاة

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.