نماز شب در قرآن ۱۳۸۹/۱۰/۱۶ - ۷۰۲ بازدید

آیا براى خواندن نماز شب در قرآن دستورى وجود دارد؟

از آیات قرآن استفاده مى شود که نماز شب از مستحباتى است که سخت مورد تأکید قرار گرفته است خداوند متعال در سوره اسرا براى رسیدن انسان ها به مقام محمود توصیه به نماز شب نموده و فرموده است: «و مِن الّیل فتهجّد به نافلة لّک عسى أن یبعثک ربّک مقاما مّحمودا». اسراء )17(، آیه 79.؛ ( و پاسى از شب را (-(ازخواب برخیزو )-)قرآن (-(و نماز )-)بخوان! این یک وظیفه اضافى براى توست؛ امید است که پروردگارت تو را به مقامى در خور ستایش برانگیزد!»
در سوره مزمل نیزاز پیامبر(صلى الله علیه وآله) دعوت به خواندن نماز شب نموده و بیان داشته: «یأیها المزّمّل. قم الّیل إلاّ قلیلا. نّصفه أو انقص منه قلیلا. أوزد علیه و رتّل القرءان ترتیلا». مزمل )73(، آیه 41.؛ (اى جامه به خود پیچیده! شب را جز کمى، بپاخیز! نیمى از شب را، یا کمى از آن کم کن، یا بر نصف آن بیفزا و قرآن را با دقت و تأمل بخوان. »
در سوره سجده نیز خداوند متعال در تمجید از کسانى که نماز شب به پادارند فرموده است: «تتجافى جنوبهم عن المضاجع یدعون ربهم خوفا و طمعا و مما رزقناهم ینفقون، فلا تعلم نفس ما اخفى لهم من قره اعین جزاء بما کانوا یعملون». سجده )32(، آیه 16 و 17.؛ (پهلوهاى آنها از بستر خواب فاصله مى گیرد (از خواب بر مى خیزند) و پروردگارشان را از روى بیم و امید مى خوانند و از آنچه به آنان داده ایم انفاق مى کنند. هیچ کس نمى داند که به پاداش عملشان چه چشم روشنى ها براى آنان پنهان و ذخیره شده است». اگر در فضیلت شب زنده دارى و نماز شب چیزى جز همین یک آیه نبود براى اهل ایمان کافى بود که همه روز را به انتظار آمدن شب و خلوت با دوست باشند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.