نماز ظهر عاشورا ۱۳۹۳/۹/۲۳ - ۳۲ بازدید

نماز عمود خیمه دین V}میزان الحکمة، ج ۵، ص ۳۶۸، ح ۱۰۲۴۳.{V و استوارترین رشته پیوند میان بنده و مولا است. مؤمن با نماز شناخته مى گردد و با نردبان آن تا عرش خدا بالا مى رود و قدم بر بساط قرب مى گذارد.V}همان، ح ۱۰۲۳۸.{V
نماز راه اُنس با خدا و روشنى بخش چشمان پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم است.V}همان، ص ۳۶۷، ح ۱۰۲۳۵.{V نماز اولین و آخرین سفارش پیامبران(ع) است.V}همان، ح ۱۰۲۳۴.{V نماز بازدارنده از آلودگى و زشتى V}عنکبوت(۲۹): آیه ۴۵.{V است و حتى بى روح ترین و ناقص ترین نماز، سدى میان انسان و گناهان است.V}میزان الحکمة، ج ۵، ص ۳۷۱ ح ۵-۱۰۲۵۴.{V
نماز عمود خیمه دین میزان الحکمة، ج ۵، ص ۳۶۸، ح ۱۰۲۴۳. و استوارترین رشته پیوند میان بنده و مولا است. مؤمن با نماز شناخته مى گردد و با نردبان آن تا عرش خدا بالا مى رود و قدم بر بساط قرب مى گذارد.همان، ح ۱۰۲۳۸.
نماز راه اُنس با خدا و روشنى بخش چشمان پیامبرصلى الله علیه وآله وسلم است.همان، ص ۳۶۷، ح ۱۰۲۳۵. نماز اولین و آخرین سفارش پیامبران(ع) است.همان، ح ۱۰۲۳۴. نماز بازدارنده از آلودگى و زشتى عنکبوت(۲۹): آیه ۴۵. است و حتى بى روح ترین و ناقص ترین نماز، سدى میان انسان و گناهان است.میزان الحکمة، ج ۵، ص ۳۷۱ ح ۵-۱۰۲۵۴.
«معاویه بن وهب» از یاران حضرت صادق(ع) از ایشان مى پرسد: برترین چیزى که بندگان را به خدا نزدیک مى سازد و محبوب ترین کار در نزد خداوند چیست؟ حضرت فرمود: «ما اعلم شیئا بعد المعرفة افضل من هذه الصلاة»؛ «بعد از شناخت خداوند، چیزى را با فضیلت تر از نماز نمى دانم».همان، ص ۳۶۹، ح ۱۰۲۴۵.
اگر نهضت جاوید حسین بن على(ع) براى اقامه حق و زنده کردن دین خدا و رها ساختن آن از چنگال خرافات و هواپرستان ستمگر است و عمود دین خدا، نماز است؛ چرا نباید نگهبان دین و شریعت محمدى صلى الله علیه وآله وسلم عمود دین را در عرصه خونین کربلا و در برابر هجوم بى امان و ناجوانمردانه دشمن با خواندن نماز عشق، محکم و استوار سازد؟ «ابو ثمامه صیداوى» - که در محبت مولایش حسین(ع) سر از پا نمى شناسد - در ظهر عاشورا، در میان حلقه تنگ محاصره دشمن، خدمت امام(ع) مى رسد و فرا رسیدن وقت نماز ظهر را به یاد امام(ع) مى آورد و آرزو مى کند بعد از خواندن نماز به امامت مولایش، به دیدار معبودش بشتابد. امام حسین(ع) در پاسخ او مى فرماید: «نماز را به یاد من آوردى، خداوند تو را از نمازگزاران قرار دهد».بحارالانوار، ج ۴۵، ص ۲۱.
حسین بن على(ع) و تنى از یارانش در برابر تیرهایى که از سوى دشمن مى آمد، نماز ظهر را به جا آورد وعده اى از یارانش به هنگام نماز به خاک و خون افتادند و بر بال شهادت به دیدار دوست شتافتند.
صحنه عبادت، مناجات و تلاوت قرآن امام(ع) و خاندان و یاران بزرگوارش در شب عاشورا، زیباترین نمایش بندگى است. ابا عبدالله(ع) درس عشق ورزى به نماز و راز و نیاز با معبود را از پدر بزرگوارش فراگرفته است. ابن عباس در گرماگرم جنگ صفین، آن حضرت(ع) را دید که سر را به سوى آسمان بلند کرده و در انتظار چیزى است. پرسید: یا امیرالمؤمنین؛ آیا نگران چیزى هستید؟ فرمود: آرى، منتظر رسیدن وقت نماز مى باشم. ابن عباس گفت: در این وقت حساس نمى توانیم دست از جنگ برداریم و مشغول نماز گردیم.
امیر مؤمنان(ع) فرمود: «انما قاتلنا هم على الصلوة»؛ «ما براى نماز با آنها مى جنگیم».
به راستى وقتى رهبران و پیشوایان ما در صحنه خون و جهاد، این چنین ارزش و جایگاه نماز را پاس مى دارند و نماز را به تمام معنا در آن شرایط سخت و طاقت فرسا، این گونه به پا مى دارند، آیا سستى و سهل انگارى نسبت به نماز براى ما - که به دور از آن صحنه هاى دشوار و در دامن آسایش هستیم - روا است؟ آیا منطقى و قابل قبول است که نسبت به آن پاکان و برگزیدگان، اظهار عشق و محبت کنیم و خود را پیرو و مطیع آنان بدانیم، آن گاه نمازى را که سرلوحه اعمال آنان است و جنگ و جهاد و فداکارى ایشان براى زنده نگه داشتن و برپا داشتن آن است، جایگاه واقعى خود را در زندگى ما نداشته باشد؟!
از خود بپرسیم در نماز و دعا و تلاوت کتاب خدا، چه رمز و رازى و چه لذّتى نهفته است که امام حسین(ع) با وجود اینکه حسرت یک آه را بر دل دشمن گذاشت و شعار «هیهات مناالذلة» او - که در تابلو عشق با خطى خونین بر سینه آسمان نصب شده و به همه جهانیان درس جنبش و آزادگى و پایدارى مى دهد - در عصر تاسوعا که لشکر نفاق به طرف خیام امام(ع) روى آوردند و آماده حمله و جنگ بودند، برادر دلاورش عباس(ع) را به نزد آنان فرستاد و به او فرمود: اگر مى توانى تا فردا جنگ را به تأخیر بینداز و سپس فرمود: «لعلنا نصلى لربنا و ندعوه و نستغفره، فهو یعلم انى کنت احب الصلاة له وتلاوة کتابه و کثرة الدعاء والاستغفار»؛ «شاید امشب براى پروردگارمان نماز به جا آوریم و به درگاه او دعا نموده و طلب بخشش کنیم. خدا مى داند که من نماز براى او و خواندن کتابش و زیادى دعا و استغفار را دوست مى دارم».بحارالانوار، ج ۴۴، ص ۳۹۲.
نماز و دعا و راز و نیاز با خداوند، از چه عزتى سرشار است که سالار شهیدان(ع) به خاطر آن، از دشمن براى به تأخیر انداختن جنگ درخواست مى کند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
با تشگر از دیدگاه شما
میهمان
بسمه تعالی
در پاسخ این شبهه مطالبی چند وجود دارند:

اولا" نماز واجب دینی است و اهتمام به آن نشانه ایمان و سهل انگاری در آن موجب وهن اعتقاد به شرع مقدس است.امام حسین علیه السلام چون مظهر کامل دین و امام امت است باید درجه اعلای اعتقاد را به منصه ظهور برساند.
فضیلت نماز اول وقت با جماعت بیشمار است.

ثانیا" جنگی که امام به آن مجبور شده برسر همین اعتقادات و اصالت آن است وگرنه اسلام یزیدی هم مرسوم بود.(انما خرجت لاصلاح امت جدی...)

ثالثا" خواهی نخواهی هم امام و هم یارانشان کشته می شدند


رابعا" یزید و لشکریان عبیدالله ابن زیاد امام و یارانش را خارج شده از دین نشان می دادند و کسی باورش نمی شد که امام حسین علیه السلام مسلمان باشد چه برسد به اینکه نماز بخواند.

....

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.