نماز مستحبی بجای نماز قضا ۱۳۸۹/۱۰/۱۶ - ۱۱ بازدید

در برخى کتاب ها به نقل از پیامبر(صلى الله علیه وآله) و حضرت على(علیه السلام) نوع خاصى از نمازهاى مستحبى را ذکر کرده اند و گفته اند این گونه نمازها جبران کننده تمامى نمازهاى قضاى انسان مى باشد و حتى موجب ادا شدن نماز قضاى والدین نیز مى گردد. سوال من این است که آیا چنین چیزى صحت دارد یا خیر؟
از نظر حکم شرعى و فتواى فقهاى اسلام نماز قضا تنها با خواندن و به جا آوردنش از ذمه انسان ساقط مى گردد و هیچ راه و وسیله دیگرى براى اسقاط این تکلیف وجود ندارد و روایات صحیح فراوانى بر این امر دلالت دارد.اگر روایتى بر خلاف این حکم مسلم و قطعى وجود داشته باشد در تعارض با این روایات متعدد و صحیح است و در برابر آنها نمى تواند ایستادگى کند و به اصطلاح علماى علم اصول ساقط مى گردد و قابل اعتنا و توجه نیست که در این گونه موارد باید روایت مخالف را کنار گذاشت و یا به گونه اى که با اصول و ملاک هاى شناخته شده دینى هماهنگ باشد توجیه کرد.بنابراین اگر روایت مذکور از نظر سند هم مشکلى نداشته باشد به دلیل وجود روایات قطعى مبنى بر قضا نمودن نماز فوت شده، قابل اعتناباشد و نماز مذکور جبران نمازهاى قضا شده را نمى کند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.