نماز وسطی ۱۳۹۶/۱۱/۰۳ - ۸۰۰ بازدید

منظور از مواظبت بر نماز وسطی چیست؟ ظاهرا نماز وسطی نماز عصر (دو تا قبلش دو تا بعدش) است چون دقیقا بین پنج نماز قرار گرفته . اما گویا برخی گفته اند نماز ظهر است چرا ؟!

در مورد نماز«وسطی» دیدگاههای مختلفی ابراز شده، بعضی آنرا نماز ظهر، و بعضی نماز عصر، و بعضی نماز مغرب و بعضی نماز عشا و بعضی نماز صبح و بعضی نماز جمعه، و... دانسته اند. ولی با قرائن مختلفی که در دست است روشن است که منظور همان نماز ظهر است زیرا علاوه بر اینکه در وسط روز انجام می شود، و شأن نزول آیه نیز گواهی می دهد، روایات متعدد از ائمه(ع) نیز بر این مطلب تأکید دارند.تأکید روی نماز به خاطر این بوده که بر اثر گرمی هوای نیمروز تابستان، یا گرفتاریهای شدید کسب وکار، نسبت به آن کمتر اهمیت می دادند، لذا آیه نازل شد و بر اهمیت و لزوم محافظت از آن تأکید نمود. ( ر. ک: تفسیر نمونه،ج2ص206 )در میان نمازهاى مستحب و واجبى که خوانده مى شود، نماز ظهر و عصر، یعنى نمازى که در میانه روز خوانده مى شود از اهمیت ویژه اى برخوردار است؛ زیرا در آیات قرآن کریم و همچنین روایات اسلامى مورد تأکید خاصى قرار گرفته است. در قرآن کریم مى خوانیم : « حافظوا على الصلوات و الصلوة الوسطى و قوموا للّه قانتین ؛ در انجام همه ى نمازها و (به خصوص) نماز وسطى (ظهر) کوشا باشید و از روى خضوع و اطاعت براى خدا به پا خیزید.» اقوال در اینکه نماز وسطى کدام نماز است مختلف است؛ ولى در اغلب تفاسیر شیعه آمده است که مطابق روایات اهل بیت(ع) مراد نماز ظهر است. مرحوم لاهیجى در تفسیر شریفش آورده است که مراد از نماز وسطى، نماز ظهر است و این مطلب در روایات بسیارى از اهل بیت(ع) مکرر وارد شده است. به طور مثال در کتاب کافى از امام صادق(ع) نقل شده است که ایشان فرمود: نماز وسطى همان نماز ظهر است. نماز ظهر اولین نمازى است که پیامبر(ص) آن را خوانده است. آنچه گفته شد دال بر اهمیت نماز ظهر است؛ ولى در عین حال زمان اداء این فریضه به گونه اى است که بسیارى از مردم در آن زمان مشغول کار و معامله و پرداختن به امور معیشتى هستند و یا خسته و گرسنه اند و کمتر از این نماز در ابتداى وقت خود استقبال مى نمایند. در بسیارى از تفاسیر و از جمله در تفسیر المیزان آمده است که حتى در زمان رسول خدا(ص) صف نماز ظهر گاهى به یک صف کاهش مى یافت و هنگام ظهر مسجد پیامبر(ص) خلوت تر از سایر اوقات بوده است. البته اکنون هم این وضعیت در بسیارى از مساجد زمان ما ادامه دارد و متأسفانه قدر و اهمیت نماز ظهر در ابتداى وقت اداى آن براى اغلب مردم مجهول است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.