نماز پیامبر(ص)-تشهد پیامیر(ص)-سلام نماز ۱۳۸۸/۰۳/۰۹ - ۶۶۹ بازدید

آیا پیامبر اکرم(ص) در نماز خویش، شهادت به رسالت خویش می داده است؟ آیا پیامبر اکرم(ص) در نماز خویش، سلام به خویش می داده است؟ با چه عبارتی؟ لطفا پاسخ را مستند به روایات بیان کنید.

در پاسخ به چند نکته توجه نمایید : شهادت به رسالت رسول خدا -ص- جزیی مسلم از نماز در نزد همه مسلمانان است و در تشهد و سلام نمازگفتن آن واجب است و ترک عمدی آن مبطل نماز است .
۲- از امور مسلم آن است که نماز ما همان نماز رسول خدا -ص- است و اگر در مورد برخی جزییات و یا مقدمات آن مثل وضوء اختلافی وجود داشته باشد در این مورد اختلافی وجود ندارد .
۳- پیامبر بزرگ اسلام در وقت آموزش نماز به مردم به آنها فرمود : صلوا کما رایتمونی اصلی ؛ همان طوری که من نماز می خوانم نماز بخوانید . بنا براین شهادت به رسالت از آموزش های عملی خود پیامبر -ص- است .
۴-عبارت پیامبر -ص- در مورد شهادت به رسالت همان عبارتی است که ما در نماز می گوییم بدون هیج تفاوتی و اصولا گفتن این عبارت در نماز از آموزه ها و تعالیم خود ایشان است .
۵- در روایاتی که امامان معصوم مانند حضرت صادق-ع- نماز رسول خدا -ص-را باری ما بیان کرده اند همین عبارت در مورد شهادت به کار رفته است و آنها از خاندان پیامبر -ص- و آشنا ترین فرد به سنت و روش و اعمال و عبادات جد اطهر خویش بود ه اند .
۶- برای آگاهی از این مطلب باید به روایاتی که در کتاب وسائل الشیعه در بخش تشهد و سلام آمده است مراجعه نمایید . به عنوان نمونه یک روایت در این مورد بیان می شود :
عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ مُسْلِمٍ قَالَ قُلْتُ لِأَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع التَّشَهُّدُ فِی الصَّلَاةِ قَالَ مَرَّتَیْنِ قَالَ قُلْتُ وَ کَیْفَ مَرَّتَیْنِ قَالَ إِذَا اسْتَوَیْتَ جَالِساً فَقُلْ أَشْهَدُ أَنْ لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لَا شَرِیکَ لَهُ وَ أَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ …..
راوی از حضرت صادق –ع- در مورد تشهد نماز می پرسد و ایشان در پاسخ می فرماید : دو بار است ودر وقت نشستن به این شکل باید گفته شود : اشهد ان لا اله الا الله .......
وسائل الشیعة ج ۶ ۳۹۷ ۴ باب وجوب الشهادتین فی التشهد ..... ص : ۳۹۶

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.