نماز- چیستی و چرایی (دفتر ۴۳ پرسش ها و پاسخ ها) ۱۳۹۵/۶/۲۰ - ۵۳ بازدید

مقدمه
آن چه پیش رو دارید، بخشى از پرسش هاى مربوط به «نماز» است که توسّط محقق ارجمند حجه الاسلام سیّد حسن موسوى پاسخ دهى و بازپژوهى شده است.
بر آنیم با توفیق خداوند، به تدریج ادامه این مجموعه را تقدیم شما خوبان کنیم. پیشنهادها و انتقادهاى سازنده شما، راهنماى ما در ارائه شایسته و پربارِ مجموعه هایى از این دست خواهد بود.

بخش اول | بخش دوم | بخش سوم


43-Namaz.jpg
سرشناسه : موسوى، سیدحسن، ۱۳۵۵ـ، گردآورنده
عنوان و نام پدیدآور : نماز (چیستى و چرایى) / سیدحسن موسوى ؛ تنظیم و نظارت نهاد نمایندگى مقام معظم رهبرى در دانشگاه ها، معاونت مطالعات راهبردى ـ اداره مشاوره و پاسخ.
مشخصات نشر : قم: نهاد نمایندگى مقام معظم رهبرى در دانشگاه ها، دفتر نشر معارف، ۱۳۹۰.
مشخصات ظاهرى : ۲۴۸ ص.
فروست : پرسش ها و پاسخ هاى دانشجویى؛ دفتر ۴۳ (اخلاق و عرفان؛ ۲).
شابک : ۰۰۰/۶۵ ریال: ۹-۳۶۶-۵۳۱-۹۶۴-۹۷۸
وضعیت فهرست نویسى: فیپا.
یادداشت : کتابنامه. یادداشت : نمایه.
موضوع : نماز -- پرسش ها و پاسخ ها موضوع : نماز -- جنبه هاى قرآنى
شناسه افزوده : نهاد نمایندگى مقام معظم رهبرى در دانشگاه ها. معاونت مطالعات راهبردى. اداره مشاوره و پاسخ.
شناسه افزوده : نهاد نمایندگى مقام معظم رهبرى در دانشگاه ها. دفتر نشر معارف.
رده بندى کنگره: ۱۳۹۰ ـ ۸ن۸۶م/۷۴/۱۴۷BP
رده بندى دیویى: ۳۵۳۰۷۶/۲۹۷
شماره کتابشناسى ملى: ۲۵۲۱۱۷۱

مقدمه
«پرسش گرى» از آغاز آفرینش انسان، رخ نمایى کرده ؛ بر بال سبز خود، فرشتگان را فرانشانده، بر برگ زرد خود، شیطان را فرونشانده و در این میان، مقام آدمیت را نشان داده است. آفتاب کوفه چه زیبا فرموده است:
«مَن اَحسَنَ السؤال عَلِمَ» و «من عَلِمَ اَحسَنَ السؤال».

هم سؤال از علم خیزد هم جواب
همچنانکه خار و گُل از خاک و آب

آرى! هر که سؤال هایش آسمانى است، دانش و بینش پاسخش خواهد بود. پویایى و پایایى «جامعه» و «فرهنگ»، در گرو پرسش هاى حقیقت طلبانه و پاسخ هاى خِردورزانه است. بدون تردید سؤال و پرسش گرى، وسیله اى براى رسیدن به آگاهى ها و باورها است، ولى توجه به چند نکته، داراى اهمیت است.
نخست اینکه پرسش گر به دنبال حقیقت و یادگیرى باشد و پاسخ گو در آن موضوع داراى تخصص و صاحب ایده و فکر باشد. دیگر اینکه گمان نرود این پاسخ، کامل ترین و آخرین است، بلکه براى یک پرسش، ممکن است چندین پاسخ درست وجود داشته باشد. چه بسا تحقیق ها و پاسخ هاى قوى دیگرى نیز وجود داشته باشد که با همفکرى اساتید، دانشجویان و پژوهشگران گران قدر، نیل به آنها ممکن خواهد بود.
اداره مشاوره و پاسخ معاونت مطالعات راهبردى نهاد، محفل انسى فراهم آورده است، تا «ابر رحمتِ» پرسش ها را بر «زمین اجابت» پاسخ گو باشد و نهال سبز دانش را بارور سازد. ما اگر بتوانیم سنگ صبور جوانان اندیشمند و بالنده ایران اسلامى باشیم، به خود خواهیم بالید.
شایان ذکر است در راستاى ترویج فرهنگ دینى، اداره مشاوره و پاسخ نهاد نمایندگى مقام معظم رهبرى در دانشگاه ها، تاکنون بیش از دویست هزار پرسش دانشجویى را در موضوعات مختلف اندیشه دینى، مشاوره، احکام و... پاسخ داده است.
این اداره داراى گروه هاى علمى و تخصصى، به شرح زیر است:

ـ قرآن و حدیث؛
ـ احکام؛
ـ فلسفه، کلام و دین پژوهى؛
ـ حقوق و فلسفه احکام؛
ـ اخلاق و عرفان؛
ـ تربیتى و روان شناسى؛
ـ اندیشه سیاسى؛
ـ فرهنگى و اجتماعى؛
ـ تاریخ و سیره.

آن چه پیش رو دارید، بخشى از پرسش هاى مربوط به «نماز» است که توسّط محقق ارجمند حجه الاسلام سیّد حسن موسوى پاسخ دهى و بازپژوهى شده است.
بر آنیم با توفیق خداوند، به تدریج ادامه این مجموعه را تقدیم شما خوبان کنیم. پیشنهادها و انتقادهاى سازنده شما، راهنماى ما در ارائه شایسته و پربارِ مجموعه هایى از این دست خواهد بود.
در پایان از تلاش هاى مخلصانه همکاران اداره مشاوره و پاسخ، و مدیر گروه «اخلاق و عرفان» حجه الاسلام سیّد مصطفى علم خواه و آقاى علیرضا مختارپور که زحمت ویراستارى و بازنگرى را متقبّل شدند و حجه الاسلام والمسلمین صالح قنادى(زیدعزّه) که در بازخوانى و آماده سازى این اثر تلاش کرده اند، تشکّر و قدردانى مى شود. دوام توفیقات این عزیزان را در جهت خدمت بیشتر به مکتب اهل بیت علیهم السلام و ارتقاء فرهنگ دینى جامعه - به ویژه دانشگاهیان - از خداوند متعال مسئلت داریم.

اللّه ولى التوفیق
معاونت مطالعات راهبردى نهاد

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.