نوسانات سلوکی ۱۴۰۰/۰۸/۲۰

با توجه به آنچه گفتید، چگونه تشخیص دهیم در کدام دسته هستیم؟ چگونه در یک دسته قرار میگریم؟ آیا میتوان از یکی از این دسته های سلوک، به دسته بعدی رفت؟ اگر بله، پس چگونه میتوان از پایین آمدن به دسته قبلی جلوگیری کرد؟ ممنون از شما.

دوست گرامی. ابتداءا افراد در سلوک شرعی هستند و باید موضوع عمل به واجبات و ترک گناه را در دستور کار خود قرار دهند و این یک سلوک ظاهری است و هنوی شخص وارد عالم درون و صفات نشده است. امام وقتی این سلوک کامل شد و شخص وظایف شرعی خود را به درستی انجام داد کم کم متوجه عالم درون می شود و اصطلاحا اهل طریقت می شود در این مرحله تزکیه نفس و تخلیه از صفات رذیله و تخلق به صفات کمال و فضایل اخلاقی و صفات الهی در دستور است و در مرحله سوم وقتی به تزکیه کامل رسید وارد سلوک عرفانی و حقیقت می شود که بالاترین مرحله سلوک است و سالک را به توحید و شهود حقیقت می رساند.
در مورد خودشناسی هر کسی باید خودش تشخیص دهد که در کدام مرحله سیر می کند و این کار با مشاوره با علما و اهل فن و اساتید هم مفید خواهد بود.
نکته بعدی این است که وقتی کسی دچار کثرت گرایی می شود از مرحله سوم به مراحل نازل سقوط می کند و وقتی گرفتار رذایل اخلاقی می شود نیز از مرحله طریقت به شریعت سقوط می کند و وقتی گناه می کند از مرحله اول نیز ساقط می شود و به گونه ای می شود که از سلوک کاملا خارج می گردد. و به عکس می تواند با ترک گناه و ترک رذایل بالا بروید و تا سرحت توحید و شهود حقیقت بالا رود.
البته نوسان داشتن در سلوک هم طبیعی است و گاهی انسان نزول و صعود دارد ولی در این صعود و نزول ها باید کاری کند که کم کم در صعود به ثبات برسد و با مراقبه از سقوط ها جلوگیری نماید. موفق باشید.
موفق باشید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.