نیاز جنسی -عدم شرایط ازدواج -کنترل شهوت ۱۳۹۰/۱۱/۳ - ۸۱۳ بازدید

فرض کنید من یه جوان مجرد و بیکار هستم که از نظر مالی پشتوانه ای هم ندارم پس نمی توانم ازدواج کنم! منو با یه جواب منطقی قانع و راهنمایی کنید که چگونه با این دنیای پر زرق و برق چگونه مرتکب گناه نشم؟

از اینکه دوباره با ما ارتباط برقرار کردید بسیار خوشحالیم و امیدواریم که راهنمای خوبی در رابطه با این موضوع برای شما باشیم.
دوست عزیز شرایط شما را کاملا درک می نماییم و می دانیم در این روزگار و با این شرایط شاید ازدواج نمودن به سادگی صورت نگیرد. اما این را نیز بدانید که بسیاری توانسته اند با برطرف نمودن موانع، مسیر پر فراز و نشیب ازدواج را پشت سر گذاشته و بر مشکلات و سختیهای آن پیروز شوند. اگر با دقت بیشتری به اطراف خود نگاه کنید حتما کسانی را خواهید یافت که با داشتن شرایطی سخت تر از شرایط شما، توانسته اند بر مشکلات ازدواج فائق آیند. نمی خواهیم با این گونه مطالب از مسئولیت خود در قبال شما شانه خالی کنیم اما مطمئنا هر فردی که ازدواج می نماید برای خود موانعی داشته که توانسته با درایت آنها را برطرف نماید. و این نشان از آن دارد که می توان بر مشکلات زندگی و ازدواج غلبه کرد که البته با قدری تجربه و مشورت زودتر می توان به مقصود رسید.
اگر انسان راه پاسخگویی به نیاز جنسی را مانند سایر نیازهای خود می دانست هیچگاه در پاسخگویی به آن دچار مشکل نمی شد. بدن ما اگر دچار خستگی شود، می دانیم که نیاز آن با استراحت و خواب برطرف می شود. اگر گرسنه شدیم، می دانیم از کجا و چگونه باید غذا تهیه کرد. اگر بیمار شدیم، می دانیم که برای درمان کدام پزشک بهتر است. حاضریم برای تهیه غذای سالم، رفتن به پیش پزشک ماهر و مهیّا کردن محیط برای خوابی آرام، وقت و هزینه بسیار صرف کنیم اما حاضر نیستیم برای پاسخگویی به نیاز جنسی خود، قدری وقت و هزینه صرف کنیم تا راه صحیح پاسخگویی به آن را بیابیم. برای کنترل غریزه جنسی، همیشه به دنبال کوتاهترین راه (ازدواج) می باشیم، در حالی که همیشه کوتاهترین راه، بهترین راه نیست.!
مثلا برای یک دانشجو که اشتغال به تحصیل دارد و به دنبال کسب مراتب بالای علمی است، ازدواج باعث می شود وقت کمتری صرف علم آموزی کند و به ناچار موظف است مقداری از اوقات خود را (که معمولا بخش زیادی را نیز به خود اختصاص می دهد) که می توانست به تحصیل مشغول باشد، صرف خانواده و مقدمات و مؤخرات ازدواج کند. بنابراین برای چنین شخصی کنترل غریزه جنسی از راهی غیر از ازدواج، هم با صرفه تر و هم شاید آسان تر و مفیدتر باشد. دوست عزیز، ما مخالف با ازدواج نیستیم، و به ثمرات و برکات ازدواج نیز کاملا واقفیم، اما این را باید بدانید که ازدواج تنها راه کنترل غریزه جنسی نیست، مخصوصا برای کسانی که فعلا شرایط ازدواج کردن را ندارند و می توان از راهی غیر از ازدواج، که آن را نیز خداوند برای انسان قرار داده است غریزه جنسی را کنترل کرد تا شرایط ازدواج فراهم آید.
همانطور که می دانید از نظر فقهی ازدواج امری مستحب است و این عدم وجوب، خود نشان از آن دارد که می توان غریزه جنسی را با غیر از ازدواج نیز کنترل کرد چرا که اگر تنها راه کنترل غریزه جنسی ازدواج بود، خداوند باید آن را برای انسان واجب می نمود. اما می بینیم تنها زمانی ازدواج بر انسان واجب می شود که خطر ارتکاب گناه وجود داشته باشد. برای اینکه بتوان غریزه جنسی را با غیر ازدواج کنترل نمود و مرتکب گناه نشد، نیاز به مهارتها و آگاهیهایی داریم که باید به آنها مسلط شد.
«کنترل غریزه جنسی»
خداوند علی اعلی برای کسانی مانند شما که فعلا شرایط ازدواج را ندارند، راهکاری ارائه می دهد که با بکار بستن آن هم می توان از گناه دوری جست و هم زمینه ازدواج را برای خود فراهم نمود. در سوره نور آیه ۲۳ می خوانیم: ( و لیستعفف الذین لا یجدون نکاحا حتی یغنیهم الله من فضله - یعنی کسانی که امکان ازدواج برایشان فراهم نیست باید عفت پیشه کنند تا زمانی که خداوند از فضل خود به آنها کمک کند و مشکلاتشان برطرف شود.
عفت پیشگی مقدماتی دارد که چنانچه کاملا رعایت شود، هم به راحتی می توانید غریزه جنسی را از انحراف حفظ کرده و هم لذت بندگی را درک کنید. مقدماتی چون:
۱- تنظیم خواب:
بیشتر انحرافات به خصوص در زمینه مسایل جنسی از فکرهای ناسالم و خیال‌پردازی‌هایی که جوانان قبل از خواب رفتن دارند، ناشی می‌شود. اگر جوان قبل از آن که به خواب برود، فکرش به خودش و یک سری مسایل و موضوعات مربوط به دوره جوانی، معطوف گردد، کم کم به انحرافات کشیده خواهد شد. بنابراین، یکی از روش‌های پیشگیری از انحرافات این است که برنامه خواب به صورت دقیق تنظیم شود و تا زمانی که خواب بر شما غالب نشده به رختخواب نروید. وقتی به رختخواب بروید که کاملاً خسته و آماده خواب هستید. لازمه این کار این است که در طول روز مشغول فعالیت‌های مهم بوده و به اندازة کافی کار کرده باشید. طبیعی است اگر جوان با خستگی به رختخواب نرود، به ناچار مدت زمانی را در بستر بیدار خواهد ماند تا به تدریج به خواب رود و چون افکار و اندیشه‌های شهوانی و تحریک‌آمیز معمولاً در این مواقع به سراغ جوان می‌آیند، تنظیم ساعات خواب برای جوان، ضرورت خاصی می‌یابد.
۲- استفاده درست و مطلوب از اوقات فراغت:
حتماً برای اوقات بیکاری و فراغتتان برنامه ای داشته باشید. خیلی از گناهانی که انسان مرتکب می شود به علت بیکاری و نداشتن برنامه است. اگر برای تمام زمان های فراغتتان برنامه ریزی کنید خیلی راحت تر می توانید با فشارهای غریزه جنسی کنار بیایید. شرکت در فعالیت های فرهنگی، هنری، سیاسی، ورزشی و ... می تواند به شما کمک زیادی بکند.
۳- اعتدال در خوردن:
پرخورى و و خوردن برخی غذاها (خوردنی های پرانرژی مثل خرما، فلفل، پیاز، سوسیس و کالباس و ...) شهوت آدمی را تحریک می کند. در حدیثى پیامبر گرامى اسلام (ص) پس از آن که جوانان را به ازدواج ترغیب مى کنند، مى فرمایند: (هر کس قدرت بر ازدواج ندارد، روزه بگیرد زیرا روزه نیروى غریزه او را تضعیف مى کند. مستدرک الوسائل، ج ۲، ص ۵۳۱). اگر می توانید هفته ای یک یا دو روز روزه بگیرید( البته به شرطی که برایتان ضرر نداشته باشد) و اگر نمی توانید میزان غذایتان را کمتر وفاصله بین وعده های غذایی تان را بیشتر نمایید.
۴- تلاوت قرآن:
بى شک انس با قرآن، تلاوت، تدبر و تفکر در مضامین آن و پند گرفتن از آیات نورانی آن بسیار راهگشا است. سعی کنید در طول روز بیشتر از این کتاب ارزشمند بهره مند شوید. چرا که انس با خداوند باعث می شود تا انسان از آرامش بیشتری برخوردار شود و تلاوت قرآن یکی از روشهای انس با خداوند می باشد.
۵- پرورش تقوا و معنویت در وجود خویش:
همه آنچه بیان شد، به نحوی می‌تواند در پیشگیری از انحرافات اخلاقی و طغیان شهوت و غریزه جنسی نقش داشته باشند، اما آن چه بیش از همه ضروری است و به صورت زیربنایی در شخصیت و رفتار جوان مؤثر است پرورش معنویت و تقویت ایمان و تقوای الهی است. ما در عصری زندگی می‌کنیم که جهان به شدت در مادیات فرو رفته و یک سره غرق در جاذبه‌های نفسانی و امور شهوانی گردیده است. در شرایط کنونی، خلأ عظیم و هولناکی از اخلاق و معنویت پدید آمده و تمامی مشکلات انسان‌ها نیز از همین جا ناشی شده است. اگر با تقویت ایمان و نیروی اراده، باورها و اعتقادات جوان تقویت گردد، بدون شک بخشی از مشلکات وی به ویژه در زمینة مسایل اخلاقی و شهوت و غریزه جنسی درمان می‌شود. اگر جوان از ته دل باور نمود که تمام اعمال و رفتار او را خدا می‌بیند و بر اساس عملکرد افراد به آن‌ها پاداش می‌دهد و اساساً سعادت و خوشبختی انسان به دست خودش می‌باشد، در این صورت احتمال اینکه مرتکب گناه نشود بسیار زیاد است.‌ یقین داشته باشید، تا زمانی که نیروی ایمان و تقوا در وجود انسان بارور و تقویت نگردد، هیچ ضمانتی از شهوت و انحرافات اخلاقی وجود ندارد. به خصوص در وضعیت کنونی که عوامل تحریک کننده بسیار زیاد است. بنابراین قبل از هر چیزی سعی کنید نیروی ایمان و تقوا را در وجود خویش بارور کنید.
نکته خیلی مهمی که در باب تقویت معنویت، باید رعایت کنید،این است که به نمازهایتان اهمیت خاصی دهید، ودر هیچ شرایطی آن را ترک نکنید، خصوصا نماز اول وقت، چرا که نماز، ضامن کنترل انسان از گناه است و نیرویی که می تواند، انسان را در برابر قوه شهوت و غضب حفظ کند نماز است، همانطور که خداوند متعال در قرآن به این نکته اشاره دارد که: (اَقمِ الصلوةِ اِنَّ الصّلوةَ تنهى عَن الفحشاءِ والمنکرِ - نماز را بپا دار، که همانا نماز انسان را از پستى و پلیدى باز مى دارد، عنکبوت: ۴۵).
طبق بعضی از تفاسیر فحشاء اشاره به قوه شهوت است و منکر اشاره به قوه غضب دارد، بنابراین نماز این قدرت را دارد که انسان را در برابر شهوت مقاوم کند، به شرط اینکه با حضور قلب باشد.
۶- استفاده از روش تحمیل به نفس(روش خویشتن داری):
یکی ازعوامل موفقیت، در هر کاری برخورداری از توانِ «انتظار کشیدن» دانسته شده، افرادی که توان انتظار کشیدن را ندارند و نمی توانند صبر کنند کسانی هستند که هم لذتهای آنی و فوری را طلب می کنند وبه آینده نمی اندیشند، وهم خواسته هایشان باید فورا ارضا شود. در حالی که زند گی موفق نیازمند صبر و گذشت از لذتهای آنی، برای رسیدن به لذتهای آتی است.
توانِ انتظار کشیدن و قدرت بازداری از خواسته، همان چیزی است که در اسلام، تحت عنوان «تقوا» شناخته می شود؛ این یک قاعده فراگیر است و تمام جنبه های زندگی را در برمی گیرد،که یکی ازآنها «غریزه جنسی» است. آنچه در این بحث مهم است ،روش های مؤثر در بالا بردن توانِ انتظار کشیدن و تحقق خویشتنداری جنسی است و برای رسیدن به خویشتنداری جنسی، وبالا بردن توانِ انتظار کشیدن، دو مهارت را باید به کار برد .
مهارت اول: کاهش تماس؛
مراد از کاهش تماس، به حداقل رساندن تماس های بی دلیل وغیر موجه با اشیاء یا افرادی است، که شما بیشتر توسط آنها دچار آسیب می شوید وزمینه های فساد جنسی را در شما تقویت می کنند. مثلاً برای مدتها شما با خود این تصمیم را بگیرید، زمانی که دوستان با حرفهای ناجور، باعث تحریک شهوت می شوند، اعتنا به حرفهایشان نکنید و مشغول به کارتان شوید، و یا محل را برای مدتی ترک کنید و ذکر« لا اله الاالله» و ذکر «لاحول ولا قوه الابالله العلی العظیم» را تکرار کنید تا وسوسه های شیطانی را از خود دور کنید، که این تصمیم، خویشتنداری، همچنین اراده را در شما تقویت خواهد کرد.
مهارت دوم : پرهیز از عوامل تحریک کننده غریزه جنسی؛
مهارت اول - کاهش تماس - مربوط به خصوص خود عاملی است که غریزه جنسی شما را مستقیم وبیشتر تحریک وتقویت می کند. اما مهارت دوم - پرهیز از عوامل تحریک کننده غریزه جنسی - مربوط به هر عاملی است که غریزه جنسی شما را مستقیم یا غیرمستقیم تقویت می کند، و ما به چند عامل اصلی که باید پرهیز شود، اشاره مکنیم.
ـ پرهیز از فکر و ترسیم صحنه هاى محرک در ذهن و خیال: امام صادق(ع) می فرماید: عیسى به اصحاب خود گفت:... موسى به شما دستور داد که زنا نکنید و من به شما دستور مى دهم که فکر زنا هم در سر نپرورانید تا چه رسد به این که زنا کنید، زیرا کسى که خیال زنا کند مانند کسى است که در خانه اى نقش و نگار شده، دود و آتش به پا کند. چنین کارى گرچه خانه را نمى سوزاند ولى زینت و صفاى آن را مکدر کرده و فاسد مى کند.( وسائل الشیعه، ج ۱۴، ص ۲۴۰). فکر و خیال بسیاری از مواقع فرد را به سمت گناه می کشاند. برای این کار توصیه می شود همیشه موضوعات مورد علاقه ای برای فکر کردن آماده داشته باشید. موضوعاتی علمی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، ورزشی و ... . هرگاه افکار و وسوسه های شیطانی به ذهن و خیالتان هجوم آوردند، از موضوعات جایگزین استفاده نمایید.
- پرهیز از نگاه های حرام(چشم چرانی): معمولا چشم چرانی عامل تقویت و تحریک غریزه جنسی می شود، که زمینه انحراف جنسی را ایجاد می کند. در روایتی امام صادق (ع) فرمودند: (نگاه به نامحرم تیری مسموم از تیرهای شیطان است (که برروح وقلب انسان می نشیند وآن را زهرآلود می کند) وچه بسا نگاهی کوتاه که حسرتی طولانی برجا می گذارد. الکافی ج۵، ص۵۵۹). همچنین فرمودند: (نگاه حرام به نامحرم، تخم شهوت را در قلب می کارد. من لایحضره الفقیه،ج۴،ص۱۸).
- پرهیز از دوستان منحرف و ناباب: اثرپذیری انسان از دوست، به قدری بالا است که امیرالمومنین (ع) فرمودند: (با انسان شرور و بدکار همنشینی نکن، چرا که شخصیت تو شرارت های او را می رباید، (از او اثر می پذیری) بدون آنکه خودت بفهمی. ابن ابی الحدید، شرح نهج البلاغه، ج۲۰؛ ص۲۷۲).
- پرهیز از محیط‌های آلوده و ناسالم: یکی از علل و عوامل انحرافات جنسی و به طور کل، انحرافات اخلاقی، محیط آلوده و محرک‌های شهوانی است. محیط از طریق وارد نمودن عناصر محرک، منجر به طغیان غریزة جنسی در جوان می‌شود. مسایلی از قبیل بدحجابی، روابط ناسالم و آزاد دختر و پسر، برخی از سریال‌های تلویزیونی و فیلم‌های خارجی و هم چنین استفاده نادرست از اینترنت و یا ماهواره در تحریک شهوت و غریزه جنسی جوان مؤثر است. اگر واقعاً می‌‌خواهید از جوانی‌تان به خوبی استفاده کنید و در راه درست و سالم گام بردارید، سعی کنید از محیط‌های آلوده فاصله بگیرید و خودتان را در معرض تحریک کننده های جنسی قرار ندهید. این کار اگر چه سخت است ولی با برنامه ریزی و تمرین می توانید این راهکار را عملی کنید.
- پرهیز از بیکاری و نداشتن برنامه برای اوقات فراغت: سعی کنید اوقات فراغت و بیکاری خود را به حداقل برسانید و با برنامه ریزی از اوقات خود بیشتر استفاده کنید.
- پرهیز از دوستی با جنس مخالف: یکی از مواردی که حتما باید در اولویت قرار دهید، پرهیز از ارتباط با جنس مخالف می باشد. اگر دانشجو می باشید و یا شرایط کاریتان به گونه ایست که با جنس مخالف سر و کار دارید، سعی کنید ارتباطاتتان را به حداقل، و صرفا کاری برسانید. و اینگونه ارتباطات کاری را حتی تماما در ملأعام و حضور دیگران انجام دهید.
- پرهیز از تنبلی و روی آوردن به ورزش ساده ولی مداوم: ورزش باعث می شود مقداری از انرژی شما تخلیه شود و همچنین از بدنی سالم و پر نشاط برخوردار باشید.
- اجتناب شدید از گوش دادن به آوازها و موسیقى هاى تحریک کننده و مبتذل و همچنین دوری جستن از سخنان و پیامکها ی تحریک آمیز.
- پرهیز از انزوا وتنهائی: سعی کنید بیشتر در جمع حضور داشته باشید و از تنهایی مخصوصا در اوقات فراغت و هنگام خواب بپرهیزید.
با رعایت نکات بالا و تمسک جستن به عفاف خود را از انحراف و گناه دور کنید و با رعایت تقوا مسیر ازدواج را برای خود هموار نمایید. (من یتّق الله یجعل له مخرجا – کسی که تقوای الهی پیشه کند خداوند راه نجاتی برای او فراهم می کند. طلاق آیه ۲).
در آخر از خداوند می خواهیم که به برکت، کریمه اهل بیت حضرت معصومه(س) شرایط ازدواج با همسر مناسب و لایق را هر چه سریعتر فراهم کند و ما هم حتما در حرم کریمه اهل بیت برای شما دعا خواهیم کرد. شما نیز از توسل به ائمه (ع) غافل نشوید و در برنامه روزانه خود دقایقی را به زیارت، توسل و استمداد از این انوار پاک و مقدس اختصاص دهید.
مطالعه این کتابها نیز مفید است:
۱- هفت روش پیشگری از انحراف جنسی؛ نوشته هادی حسینخانی – انتشارات موسسه آموزشی پژهشی امام خمینی.
۲- جوان،هیجان وخویشتنداری؛ نوشته گروه نویسندگان حدیث زندگی- موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث
۳- آرامش در پرتو نیایش نوشته علی احمد پناهی - انتشارات موسسه آموزشی پژهشی امام خمینی.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.