نگاهی به توان نظامی سوریه و حزب‌الله؛ از جنگنده‌های غنیمیتی که کابوس اسرائیل شدند تا ۹ برابر شدن موشک‌های کاتیوشا ۱۳۹۲/۶/۶ - ۹۵ بازدید

به نظر می رسد، با توجه به تهدیدات گسترده غرب و در راس آنها آمریکا در قبال سوریه، بحران این کشور در حال ورود به مرحله جدیدی است که اگرچه بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران بر این باورند، با توجه به توان و قدرت نظامی سوریه هیچ گاه عملی نخواهند شد و در حد سخن و گفته باقی می ماند،با این حال مناسب دیده شده،باتوجه به فضای حاکم و شرایط پیش آمده نگاهی به ساختار نظامی ارتش سوریه داشته باشیم تا در صورت تجاوز غرب به سوریه شناخت بهتری از رویارویی های آینده داشته باشیم.
394852_251.jpgبه نظر می رسد، با توجه به تهدیدات گسترده غرب و در راس آنها آمریکا در قبال سوریه، بحران این کشور در حال ورود به مرحله جدیدی است که اگرچه بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران بر این باورند، با توجه به توان و قدرت نظامی سوریه هیچ گاه عملی نخواهند شد و در حد سخن و گفته باقی می ماند،با این حال مناسب دیده شده،باتوجه به فضای حاکم و شرایط پیش آمده نگاهی به ساختار نظامی ارتش سوریه داشته باشیم تا در صورت تجاوز غرب به سوریه شناخت بهتری از رویارویی های آینده داشته باشیم.

البته در این مطلب نگاهی نیز به توانمندی های نظامی حزب الله نیز شده است، اگرچه اطلاعات زیادی به دلیل محرمانه بودن آنها وجود ندارد، اما به همین اندک اطلاعات نیز اکتفا شد، چون حزب الله تاکید کرده است، در قبال هرگونه تجاوز نظامی به سوریه دست بسته نخواهد بود و موضع نظاره گر را به خود نخواهد گرفت.

سوریه

نیروهای مسلح سوریه (القوات المسلحة العربیة السوریة) شامل نیروی زمینی، نیروی دریایی، نیروی هوایی، پدافند هوایی و نیروهای شبه نظامی است. مطابق قانون اساسی، رئیس جمهور سوریه، فرمانده کل قوا محسوب می شود.

مساحت سوریه، ۱۸۵۱۸۰ کیلومتر مربع است و جمعیت آن در سال ۲۰۱۲ حدود ۲۲ میلیون و ۵۳۰ هزار نفر برآورد می شود. سوریه با دارا بودن ۳۰۴۰۰۰ نفر پرسنل فعال نظامی و ۳۴۲۵۰۰ نفر نیروی ذخیره، از لحاظ تعداد پرسنل نظامی در رده سیزدهم جهان و از نظر توان نظامی در رتبه ۳۵ دنیا قرار دارد.

نیروی زمینی بزرگ ترین بخش از نیروهای مسلح سوریه محسوب می شود که شامل ۲۲۰ هزار نفر نیروی فعال و ۲۸۰ هزار نفر نیروی ذخیره است. نیروی زمینی سوریه دارای ۴۹۵۰ دستگاه تانک ( شامل ۱۱۵۰ دستگاه ذخیره)، ۱۱۲۷ دستگاه خودروی زرهی آبی - خاکی، ۲۹۵۰ دستگاه خودروی رزمی پیاده نظام، ۱۸۶۰ نفربر زرهی، ۲۱۳۰ عراده توپ خودکششی، ۱۶۷۵ توپ ضدهوایی، ۱۱۳۶ عراده توپ خودکششی ( شامل ۴۸۵ هویتزر و ۶۵۰ توپ ضد هوایی)، ۶۸۹۰ لانچر موشک هدایت شونده ضدتانک، بیش از ۵۰۰ سامانه راکت انداز چندلول و ۴۲۳۵ لانچر موشک سطح به هواست. ارتش سوریه به انواع مختلف سلاح های ضدتانک از قبیل AT - ۱۴ (کورنت)، میلان و RPG - ۲۹ مجهز است. در زرادخانه سوریه، موشک های بالستیکی از قبیل فراگ ۷، انواع اسکاد، زلزال ۲ و شهاب ۲ نیز یافت می شود.

پدافند هوایی سوریه، از لحاظ تسلیحات یکی از قوی ترین واحدهای پدافند زمین پایه در سطح خاورمیانه به شمار می رود که علاوه بر سامانه های پدافند توپخانه ای، انواع سامانه های زمین به هوای سام (از قبیل S - ۳۰۰P)، تور –ام - ۱، بوک – ام - ۱ و پنتسر را در اختیار دارد.

نیروی هوایی سوریه، دارای ۶۰ هزار نفر پرسنل (شامل ۲۰ هزار نفر نیروی ذخیره) است. با توجه به سطوح بالای رازداری در ارتش سوریه، آمار دقیقی از تعداد هواپیماها و بالگردهای آن موجود نیست، اما با جمع بندی آمارهای مختلف، تعداد پرنده های بال ثابت نیروی هوایی سوریه بین ۴۵۸ تا ۷۵۲ فروند و تعداد بالگردهای آن بین ۱۷۶ تا ۲۱۴ فروند تخمین زده می شود.

نیروی دریایی سوریه با داشتن ۴۰۰۰ نفر پرسنل فعال و ۲۵۰۰ نفر ذخیره، کوچکترین نیرو در جمع قوای مسلح سوریه به شمار می رود که تحت فرماندهی محلی ارتش در بندر لاذقیه قرار دارد. ناوگان دریایی سوریه در بنادر بانیاس، لاذقیه، مینات البیضا و طرطوس مستقر است. این ناوگان شامل دو فروند زیردریایی کلاس رومئو (در حال حاضر غیرفعال)، ۲ فروند ناو محافظ، ۳۰ قایق موشک انداز، ۱۴ فروند شناور گشتی و تعدادی شناور دیگر است

نیروی هوایی سوریه

پس از جنگ جهانی دوم و با کاهش قدرت کشورهای انگلیس و فرانسه آنها نیروهای خود را از بخش هایی از خاورمیانه و از جمله سوریه خارج کردند. با خارج شدن نیروهای بیگانه و پس از فارغ التحصیل شدن اولین سری خلبانان آموزش دیده در مدرسه پرواز (در انگلستان) در سال ۱۹۴۸ نیروی هوایی این کشور تاسیس شد.

نماد نیروی هوایی سوریه شباهت زیادی با نماد نیروی هوایی مصر دارد. عمده تفاوت این دو وجود دو ستاره سبز رنگ ( ستاره های حزب بعث) بر روی دایره سفید رنگ نماد نیروی هوایی سوریه است که از روی ستاره های پرچم این کشور گرفته شده است.

در سال ۱۹۵۰ دو کشور سوریه و مصر در صدد برآمدند تا در هم ادغام شده و جمهوری متحد عربی (United Arab Republic) را پایه ریزی کنند. در نتیجه این تصمیم نیروی هوایی سوریه شروع به رشد کرد. این نیرو با استخدام پرسنل بیشتر و به خدمت در آوردن هواپیماهای بیشتر توان خود را افزایش داد. با این حال حافظ اسد (رییس جمهور وقت سوریه) تنها به این قرارداد اکتفا نکرد و روابط تنگاتنگی با کشورهای عضو پیمان ورشو برقرار کرد. هدف از این اقدام نزدیک تر شدن هر چه بیشتر به اتحاد جماهیر شوروی (سابق) بود. پس از این اقدام سیل تسلیحات روسی به سوریه سرازیر شد که نیروی هوایی این کشور نیز از آن بی بهره نماند.

علی رغم دریافت این امکانات، نیروی هوایی سوریه هیچ وقت در مقابل نیروی هوایی اسراییل خوش اقبال نبود (چه از لحاظ مهارت خلبانان و چه از لحاظ توانمندی).

در جنگ ۶ روزه، نیروی هوایی سوریه بارها از نیروی هوایی اسراییل شکست خورد و در نهایت نیز دو سوم نیروی خود را از دست داد و مجبور شد از بعضی از پایگاه های خود عقب نشینی کند. شکست نیروی هوایی سوریه بعدها زمینه ساز شکست نیروی زمینی این کشور شد و جنگ به نفع اسراییل به پایان رسید.

در جنگ یوم کپور نیروی های مصری و سوری در ابتدا به موفقیت هایی رسیدند، ولی مجددا نیروی هوایی اسراییل توانست بر نیروی هوایی سوریه غلبه کند و نتیجه جنگ مجددا به نفع اسراییل رقم خورد. پس از پایان این جنگ نیروی هوایی این کشور همچنان از تسلیحات روسی استفاده می کرد، در حالی که نیروی هوایی مصر از تجهیزات روسی ناامید شده و به تجهیزات غربی روی آورد.

در جریان جنگ یوم کیپور، نیروی هوایی پاکستان ۱۶ نفر از خلبانان خود را به سوریه و مصر فرستاد تا در این جنگ از آنها پشتیبانی کند. ولی این خلبانان زمانی رسیدند که مصر قرارداد آتش بس را امضا کرده بود. با این حال سوریه همچنان به جنگ ادامه می داد. ۸ تن از خلبانان پاکستانی پروازهای جنگی خود را با هواپیماهای Mig - ۲۱ آغاز کردند. اولین موفقیت خلبانان پاکستانی توسط خلبان ستار علوی (Sattar Alvi) به دست آمد. وی موفق شد در یک نبرد هوایی یکی از میراژهای اسراییلی را نابود کند. به خاطر این اقدام، دولت سوریه از او تقدیر به عمل آورد.

خلبانان عراقی در جریان جنگ یوم کپور موفق شدند تعدادی F - ۴ Phantom اسراییلی را نابود کنند. هیچ یک از خلبانان پاکستانی در این جنگ کشته نشدند و هیچ هواپیمایی را از دست ندادند. با این حال این خلبانان موفق ترین خلبانان نیروی هوایی سوریه نبودند و خلبانان آلبانیایی و چکسلواکیایی و بلغاری که در خدمت نیروی هوایی سوریه بودند، موفق شدند تعداد بیشتری هواپیمای اسراییلی را ساقط کنند.

خلبانان پاکستانی و آلبانیایی و چکسلواکیایی و بلغاری تا سال ۱۹۷۶ در نیروی هوایی سوریه باقی ماندند و به تربیت خلبانان سوری و آموختن هنر رزم در هوا به آنان مشغول بودند.
این آموزش ها به همراه خرید تجهیزات جدید باعث شد تا نیروی هوایی سوریه در جنگ لبنان (۱۹۸۰) موفق تر عمل کند: ۸۷ هواپیمای از دست رفته در مقابل نابودی ۶۴ فروند هواپیمای اسراییلی.

نیروی هوایی سوریه بعد از جنگ لبنان نیز به تجهیز خود به وسیله تجهیزات شرقی ادامه داد. پس از این جنگ اطلاعات کمی در مورد این نیرو منتشر شده و حتی در مورد تعداد بعضی از مدل ها هم تردید وجود دارد، اما بعضی از اطلاعات منتشر شده نشان می دهد که نیروی هوایی این کشور تعدادی MiG -۲۹ و Su - ۲۴ خریداری کرده است. همچنین گزارش هایی وجود دارد که از تمایل دمشق به خرید Su - ۲۷ حکایت دارد. آخرین و شاید مهمترین خرید این نیرو نیز سفارش ۸ فروند رهگیر Mig - ۳۱ است.

یک فروند Mig-۲۳ نیروی هوایی سوریه که توسط اسراییل به غنیمت گرفته شده است.

پایگاه های هوایی نظامی سوریه

۱- Abu ad Duhor
۲- Afis
۳- Al Qusayr
۴- An Nasiriya
۵-As Suwayda
۶-Dumayr
۷- Hamah
۸- Jirah
۹- Khalkhalah
۱۰- Marj As Sultan
۱۱- Marj Ruhayyil
۱۲- Minakh
۱۳- Qabr as Sitt
۱۴- Saiqal
۱۵- Shayrat
۱۶- Tiyas


دارایی های نیروی هوایی سوریه

جنگنده ها :

Mikoyan-Gurevich MiG-۲۹ : مجموعا ۵۶ فروند (مدل B: چهل و دو فروند و مدل SMT : چهارده فروند)

Mikoyan-Gurevich MiG-۲۳ : ۱۷۳ فروند

Mikoyan-Gurevich MiG-۲۵ : ۳۷ فروند

Mikoyan-Gurevich MiG-۲۱: ۱۴۲ فروند

هواپیماهای پشتیبانی زمینی :

Sukhoi Su-۲۴ ۲۰ فروند

Sukhoi Su-۲۲
۵۰ فروند

هواپیماهای آموزشی :

Aero L-۳۹ Albatros : ۲۳ فروند

MBB ۲۲۳ Flamingo: ۳۵ فروند

MFI-۱۷ Mushshak : ۶ فروند


هواپیماهای ترابری و VIP:

Antonov An-۲۶: ۴ فروند

Ilyushin IL-۷۶ : ۴ فروند

Dassault Falcon ۲۰ : ۲ فروند

Dassault Falcon ۹۰۰: ۱ فروند

Tupolev Tu-۱۳۴: ۴ فروند

Yakovlev Yak-۴۰ : ۶ فروند

بالگردهای هجومی :

Mil Mi-۲۴ : ۴۶ فروند

Aérospatiale SA-۳۴۱ Gazelle: ۴۲ فروند

Mil Mi-۲ : ۲۰ فروند


بالگردهای ترابری:

Mil Mi-۸: ۵۵ فروند

Mil Mi-۱۷: ۴۵ فروند

موشک ها:

هوا به هوا:

Vympel AA-۲ Atoll
Bisnovat AA-۶ Acrid (از خدمت خارج شده است)
Vympel AA-۷ Apex
Molniya AA-۸ Aphid
Vympel AA-۹ Amos (برای MIG-۳۱ های سفارش داده شده است)
Vympel AA-۱۰ Alamo

هوا به زمین:

Zvezda AS-۷ Kerry
Zvezda AS-۱۰ Karen
Raduga AS-۱۱ Kilter
Zvezda AS-۱۲ Kegler
Molniya AS-۱۴ Kedge
Euromissile HOT

زمین به هوا (SAM) :

Lavochkin SA-۲ Guideline : ۲۷۵ لانچر

Isayev SA-۳ Goa : ۱۴۳ لانچر

Almaz SA-۵ Gammon: ۴۸ لانچر

SA-۷ Grail : ۲۰۰ لانچر

SA-۸ Gecko : ۶۰ لانچر

حزب الله

بدون تردید آگاهی از توانمندی های نظامی حزب الله کار بسیار مشکلی است، به دلیل اینکه بسیاری از این اطلاعات جنبه محرمانه دارند، با این حال برای بیان گوشه ای از توانمندی ها نگاهی به برخی مطالب منتشره در روزنامه های صهیونیستی داریم که اگرچه نمی تواند بیانگر تمام حقایق باشد، اما می تواند، بخشی از آن باشد.

روزنامه صهیونیستی "اسرائیل الیوم" در گزارشی درباره توانمندی های حزب الله چنین می نویسد، یکی از اساسی ترین موضوعاتی که حزب الله بر آن تمرکز کرده، افزودن توان سامانه های موشکی اش است که شامل ۶۰ هزار موشک می شود که به طور جدی و حقیقی تهدیدی مستقیم برای جبهه داخلی اسرائیل محسوب می شود. بر اساس ارزیابی های اسرائیلی، اکثر این موشک ها موشک های کوتاه برد هستند و در حدود ۵۰۰۰ موشک دیگر نیز بردی تا ۲۵۰ کیلومتر را دارند، این موشک ها می توانند تلاویو و اطراف آن را هدف قرار دهند، ۳۰۰ موشک دوربرد نیز در اختیار حزب الله است که می تواند سراسر خاک اسرائیل را هدف قرار دهند.

این روزنامه عبری در ادامه به نقل از سازمان های امنیتی اسرائیلی می نویسد که حزب الله در سال ۲۰۰۶ توانایی پرتاب موشک هایی را به مطقه غوش دان (تلاویو و اطراف آن) داشت که می توانستند کلاهک هایی به وزن حداقل ۳۰۰ کیلوگرم را حمل کنند، و امروز می تواند ده ها برابر این تعداد موشک را به وسط اسرائیل شلیک کند.

اما آن چه برای افسران ارتش اسرائیل سردرد آورده تعداد موشک های غیر متعارف حزب الله نیست بلکه میزان دقت آنها است. در گذشته مسئولان اسرائیلی می گفتند که آماری از موشک های حزب الله در اختیار دارند که نشان می دهد اکثر آنها از دقت بسیار پایینی برخوردار هستند در حالی که در سال های اخیر حزب الله توانسته است موشک های دقیقی مثل M ۶۰۰ ساخت .
سوریه دریافت کند که یک درجه پایین تر از موشک های "فاتح ۱۱۰" که اسرائیل هفته گذشته در نزدیکی دمشق آنها را بمباران کرد، است.

همچنین حزب الله تعدادی موشک های اسکاد در اختیار دارد که نسبتا از دقت بسیار بالایی برخوردار هستند. این موشک ها توانایی هدف قرار دادن تمامی تاسیسات زیربنایی ملی و نظامی اسرائیل از جمله فرودگاه ها، اردوگاه های نظامی، مراکز فرماندهی و اتاق های عملیات ارتش را دارند. بر اساس ارزیابی های موسسه امنیتی اسرائیل اگر تغییری در روش کار حزب الله رخ ندهد، این حزب می تواند عملا تا پنج سال آینده صدها موشک با دقت بالا در اختیار بگیرد.

اسرائیلی ها می گویند که حزب الله تا این لحظه موشک های پیشرفته زمین به دریا نظیر یاخونت روسی در اختیار ندارد. به رغم این که این موشک ها در حال حاضر در اختیار سوریه هستند. اگر حزب الله بتواند به چنین موشک هایی دست یابد آن گاه ممتلکات استراتژیک دریایی اسرائیل و تمامی کشتی ها و ناوهایش مورد تهدید قرار خواهند گرفت و این مساله ای است که از بابت آن اسرائیل احساس نگرانی شدید می کند.

از لحاظ نیروی انسانی نیز برآوردهای اسرائیلی ها حاکی از آن است که حزب الله دست کم بین ۲۰ تا ۴۰ هزار نیروی نظامی تازه نفس و آماده به رزم در اختیار دارد. "شمعون شابیرا" در این باره می گوید: "نیروهای حزب الله در همه زمینه ها خبرگی لازم را دارند. در کنار امکانات پیشرفته نظامی توانایی بالای آنها قدرتی مضاعف به حزب الله داده است. آنها متخصصان دریایی، غواص های خبره، نیروهای خبره در امور هوایی، نیروهای مراقب و امنیتی در اختیار دارند. همچنین نیروهایی امنیتی ای در اختیار دارند که خیلی خوب عبری می دانند و تاسیسات امنیتی بسیار پیشرفته ای در اختیار دارند که عموما از ایران به دست آنها رسیده است.

امکانات امنیتی آنها در جنگ ۳۳ روزه به خوبی محک خورد. این در حالی است که هزاران نیروی ذخیره نیز در استخدام حزب الله هستند که این حزب می تواند به روی آنها حساب ویژه ای باز کند. حزب الله همچنین بر جنوب لبنان کاملا تسلط دارد و مرزهای خود با اسرائیل را کاملا تحت کنترل خود در آورده است".

اما برآوردهای ناتو نشان تاکید می کند که قدرت حزب الله به ۶۵ هزار نیروی سازماندهی شده می‌رسد که ۱۵ هزار نفر از آنها نظامی و آموزش دیده هستند و بقیه ارتش مردمی قوی و آموزش دیده و مجهز هستند، اما نخبه نیستند، ولی ایمان شان بسیار قوی است به همین علت بین نیروهای نظامی و مردمی تفاوتی وجود ندارد.

همچنین به نوشته روزنامه ایروسنتر ( Aerocenter.ir ) ، یکی از مهم ترین موضوعاتی که حزب الله بر آن تمرکز کرده، افزودن توان سامانه های موشکی خویش است که شامل ۶۰ هزار موشک می شود که به طور جدی و حقیقی تهدیدی مستقیم برای جبهه داخلی اسرائیل محسوب می شود. بر اساس ارزیابی های اسرائیلی، اکثر این موشک ها موشک های کوتاه برد هستند و در حدود ۵۰۰۰ موشک دیگر نیز بردی تا ۲۵۰ کیلومتر را دارند، این موشک ها می توانند، تلاویو و اطراف آن را هدف قرار دهند، ۳۰۰ موشک دور برد نیز در اختیار حزب الله است که می تواند سراسر خاک اسرائیل را هدف قرار دهند.

همچنین اطلاعاتی وجود دارد که نشان می دهد، تعداد موشک های حزب الله در بخش کاتیوشا ۳۶ هزار فروند تخمین زده می شود که در جنگ ۲۰۰۶ نزدیک به ۴ هزار فروند به اسراییل شلیک شد.

موشک های مهم حزب الله عبارتند از:

کاتیوشا فجر ۱۲۲ م. م،
شاهین ۲ ۳۳۳ م. م
فجر ۵ ۳۳۳ م. م
فاتح ۱۱۰
آرش ۱۲۲ م. م
عقاب ۲۳۰م. م
زلزال ۲ ۶۱۰ م. م

زلزال دارای بردی معادل ۱۰۰ تا ۴۰۰ کیلومتر است و مخرب ترین موشک حزب الله با کلاهک جنگی ۶۰۰ کیلوگرم محسوب می شود.حزب الله در جنگ ۲۰۰۶ قصد شلیک این موشک به تل آویو را داشت که با صدور قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت و آتش بس این اتفاق نیفتاد.

سایر موشک های حزب الله بردی بین ۴۵ تا ۷۵ کیلومتر دارند.موشک فاتح ۱۱۰ نیز۲۰۰ کیلومتر برد و ۵۰۰ کیلوگرم سر جنگی که بعد از زلزال در رده دوم قرار می گیرد.

موشک های حزب الله دارای سیتم هدایت تلویزیونی ساخت ایران هستند. تعداد زلزال های حزب الله نیز ۳۰ فروند تخمین زده می شود.

در رابطه با پدافند حزب الله تحلیل های متناقض بسیار است ولی گفته شده حزب الله مجهز به توپ های زد- بو- ۲۳ و نیز و دوش پرتاب های ساخت ایران از عمده تجهیزات آن به شمار می روند.

درباره سیستم موشکی ضد ناو حزب الله نیز باید گفت، حزب الله در جنگ ۲۰۰۶ یک ناوچه اسراییلی هانیت از کلاس ساعر را با موشک نور و در برخی منابع موشک کوثر مورد اصابت قرار داد. نیروی دریایی اسراییل معتقد است، افسران نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شلیک این موشک نقش داشته اند.

اما در سیستم ضد تانک حزب الله نیز باید گفت، حزب الله دارای تجهیزات ضد زره قدرتمند ساخت ایران مانند موشک های توسن – طوفان - رعد و موشک ضد زره صاعقه است.

حزب الله دارای هواپیماهای بدون سرنشین مرصاد ۱ که نسخه ای از پهپادهای مهاجر ۴ ساخت ایران است را به تولید انبوه رسانده است و قبل از قطعنامه ۱۷۰۱ به پروازهای شناسایی از خاک اسراییل می پرداخت.

منبع:
http://www.mashreghnews.ir/fa/news/۲۴۴۴۶۹/از-جنگنده‌های-غنیمیتی-که-کابوس-اسرائیل-شدند-تا-۹-برابر-شدن-موشک‌های-کاتیوشا

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.