نگاه ابزاری غرب به زنان بردگی مدرن را تصویر می کند ۱۳۹۱/۹/۲۷ - ۱۸ بازدید

شباهت های امپریالیسم از روم باستان تا غر ب مدرن
امپریالیسم غرب از موضوعات مهمی است که شناخت صحیح نسبت به آن، یکی از الزامات دنیای اسلام و بالاخص انقلاب اسلامی است. اینکه پایه های تمدن غرب در حال فروپاشی است، شکی نیست اما مهمتر از آن باید به عوامل این فروپاشی پرداخت.

به گزارش صراط، برای شناخت دقیق غرب کنونی باید به پیشینه ی حوزه ی تمدنی غرب بازگشت. معمولا تمدن غرب را به سه دوره تقسیم بندی می کنند؛ دوران باستان، دوران میانی(قرون وسطی) و دوران مدرن.
39214_169.jpgشباهت های امپریالیسم از روم باستان تا غر ب مدرن
امپریالیسم غرب از موضوعات مهمی است که شناخت صحیح نسبت به آن، یکی از الزامات دنیای اسلام و بالاخص انقلاب اسلامی است. اینکه پایه های تمدن غرب در حال فروپاشی است، شکی نیست اما مهمتر از آن باید به عوامل این فروپاشی پرداخت.

به گزارش صراط، برای شناخت دقیق غرب کنونی باید به پیشینه ی حوزه ی تمدنی غرب بازگشت. معمولا تمدن غرب را به سه دوره تقسیم بندی می کنند؛ دوران باستان، دوران میانی(قرون وسطی) و دوران مدرن.

دوران باستان تمدن غرب از دو حوزه ی تمدنی تشکیل شده بود؛ یونان و روم باستان. تمدن غرب باستان به سردمداری روم (باستان) شباهت های زیادی به تمدن غرب کنونی به سردمداری آمریکا دارد.

تمدن روم باستان حدود ۳۰۰ سال قبل از میلاد ظهور کرد. نظام امپریالیستی که در آن شرک و الهه پرستی به طور وسیع رواج داشت. زمام حکومت در دست اشرافی بود که از سرمایه داران و صاحبان ثروت بودند. مشکلات اخلاقی مثل هم جنس بازی و آمیزش با حیوانات در آن به شدت رواج داشت.

در مورد نهاد خانواده هم وضعیت بهتر از این نبود؛ اگر کودک کژ، کور و یا دختر بود پدر به حکم سنت می توانست او را بکشد.

در مورد حقوق زنان، آنها وضعیت اسف باری داشتند. " زن حق حضور در محاکم را، حتی به عنوان شاهد، نداشت. چون بیوه می شد، هیچ گونه ادعا یا حق زوجیت بر دارایی شوهر نمی یافت، شوهر اگر می خواست می توانست برای او چیزی باقی نگذارد. در هر سنی از عمرش زیر قیمومیت مردی - خواه پدر، خواه برادر یا شوهر، خواه فرزند یا سرپرست - بود که بی اجازه ی او حق زناشویی یا استفاده از اموالش را نداشت..."{تاریخ تمدن، ص ۶۸}

با توجه به موارد یاد شده می توان گفت تمدن غرب باستان شباهت های زیادی با تمدن غرب مدرن دارد. اما یک تفاوت اساسی دارند و آن اینکه در دوران باستان، حکومت ها ادعای دموکراسی و حق رای برای مردم نداشتند. آنها صریحاً حقوق زنان را زیر پا می گذاشتند و تحقیرشان می کردند و از آنها استفاده ابزاری می نمودند اما تمدن غرب مدرن به سردمداری آمریکا تا حد امکان صریحاً دست به این اعمال نمی زند، بلکه با پنهان شدن پشت مفاهیم جذاب و مردم پسندی مثل دموکراسی، صلح یا دفاع از حقوق زنان همان روش سلف خویش را تکرار می کند.

رومیان باستان بر اقوام و ملل تابعه یک سری وظایف و تعهداتی تحمیل می کردند از جمله اینکه:
"۱-ملل تابعه باید سکه ی رایج رومی را وجه داد و ستد خود قرار دهند.
۲- آنان باید اجازه دهند که در خاکشان پایگاه ها و پادگان های نظامی رومی مستقر شود.
۳- آنان باید حاکمیت حاکم، فرماندار و یا استاندار رومی را در میان خود پذیرا باشند.
۴- آنان باید در مقابل خدای امپراتوری روم سر تسلیم فرود آورند و او را مورد پرستش قرار دهند."
{غرب شناسی، احمد رهنمایی، ص۵۴}

حال موارد بالا را مقایسه کنید با وضعیت غرب و آمریکای کنونی.

۱- آنها بیشترین سعی شان را کرده اند که واحد پول آمریکا یعنی دلار یک واحد جهانی شود و برای این امر از همه ی ابزارهایشان استفاده کردند؛ از جنگ و حمله به کشورهای دیگر گرفته تا وضع قوانین بین المللی که آنها را به این هدف نزدیک کند.

۲- کشورهایی که دولتمردانشان مرعوب قدرت پوشالی آمریکا شده اند و از لحاظ سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشورهایی وابسته و تحقیر شده به حساب می آیند، در مورد ایجاد پایگاه های نظامی آمریکا در خاک کشورشان اقدام کرده اند. مثل کشور ترکیه، با اینکه اکثر آنها مسلمان هستند اما پایگاه نظامی بزرگترین دشمن مسلمانان در خاک آنها به طور رسمی مستقر است!

۳- با اینکه تمدن جدید غرب شعارهای جذابی را در مورد استقلال کشورها و حق انتخاب آنها و ... می دهد اما در عمل، حاکمانی که تابع خواسته های آنها نباشند را حذف می کنند و مقدمه ی روی کار آمدن افرادی را می چینند که در بست در اختیارشان باشند و سیاست های آنها را اجرا کنند. نمونه ی آشکارش حاکمان دیکتاتور کشورهای عربی است که از کاسه لیسان آمریکا به حساب می آیند در حالی که منتخب مردمانشان نیستند.

۴- نگاه ابزاری غرب به زنان و مردم جوامع خود تا حدی زننده است که بردگی مدرن را بصورت واضح به تصویر کشانده است.

بنابرین غرب مدرن، همان غرب سابق است با این تفاوت که غرب امروز نسبت به غرب باستان تغییر فرم داده است. یعنی به جای مخالفت علنی با مفاهیم انسانی و فطری، مخالفت پنهانی و سیستماتیک دارد که متاسفانه نتیجه ی هر دوی آنها در عمل یکی است.

منبع: بی باک

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.