نگاه به فیلم مبتذل -آثار نگاه حرام-کنترل نگاه ۱۳۹۰/۰۵/۱۱ - ۳۱۹ بازدید

شخصی از دوستان هست که به تمام مسائل دینی مقید است و حتی نگاه به نامحرم هم نمی کند خمس و زکات و خلاصه همه مسائل را رعایت می کند ولی یه عیب داره که به فیلمهای مستهجن نگاه می کنه. تکلیف اعمال ایشان چه جوریه. چطوری ایشان را راهنمایی کنیم؟

از این که با ما در ارتباط هستید از شما متشکریم و امیدواریم که در زندگی همواره توفیق رفیق راهتان باشد.
«اثرات کارها»
گاهی مواقع برای مان اتفاق افتاده است که دیگران را لبریز از خوبی و محبت خود کرده ایم. اما دیری نگذشته است که با منت گذاری و رفتار و گفتار منت آلود، شخص را پشیمان کرده ایم که چرا از ما خوبی دریافت کرده است«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا لا تُبْطِلُوا صَدَقاتِکُمْ بِالْمَنِّ وَ الْأَذی؛ اى کسانى که ایمان آورده اید! بخشش هاى خود را با منت و آزار، باطل نسازید!»(بقره/۲۶۴).
اعمال صالح ما نیز هنگامی که با کارهای طالح(ناپسند)مواجه می شوند همین گونه می شود. یعنی اعمال صالح بوسیله ی کارهای ناشایست از بین می رود، به این مکانیزم «حبط» عمل گفته می شود.
در روایتی از امام علی - علیه السلام- به این حبط عمل اشاره شده است. آنجا که فرمودند: «خدایا! از تو آمرزش هر گناهی را می خواهم که نیکی ها را محو می کند و بر زشتی ها می افزاید و بد بختی ها را شتاب می دهد و تو را ـ ای پروردگار آسمانها ـ به خشم می آورد. پس بر محمّد و خاندانش درود فرست و آن گناه را بر من بیامرز، ای بهترین آمرزشگران!».(میزان الحکمه/ج ۲/ص ۴۷۱).
البته این بحث مفصلی را می طلبد، که از حوصله ی این نوشتار خارج است. از این رو این مسئله را از زاویه اثر گذاری گناه چشم بر روی جان آدمی و رابطه ی آن با رفتارهای دیگر بررسی می کنیم.
«اعمال»
هر عملی در جان آدمی نقشی می زند. عمل صالح چون خود از صلاح برخوردار است، شخصیت فرد را نیز اصلاح می کند. عمل ناشایست نیز آدمی را مثل خود می سازد. بنابراین شخصی که هم از او خوبی صادر و بدی نیز از او دیده می شود، نشان از یک مشکلی در جان او دارد. می توان از آن مشکل به نفاق یاد کرد. چرا که کسی اگر اهل نماز و روزه، خمس و زکات است، به کارهای که مخالف این عمل ها می باشد اقدام می کند، نشانگر دورویی و دو چهره گی دارد.
از طرف دیگر اگر چه نماز انسان را از کارهای بد دور می کند، اما کارهای ناشایست نیز آدمی را از کارهای خوب دور می سازد.
با این توضیحات روشن می شود که احتمال این می رود که جان این فرد را شهوت و نفس فرا بگیرد و به آرامی او را به دره ی انحطاط و سقوط بکشاند.
چرا که در درون این فرد جبهه حق و باطل صف آرایی کرده اند. چه بسا جبهه ی کفر وجود فرد را پر کند و جایی برای حق و حقیقت باقی نگذارد.
بنابراین تا وقت است باید حرکتی کرد!!
اولین حرکت این شخص باید توبه باشد. با توبه جان خود را شستشو دهد، تا پاکی آن را فرا بگیرد و خوبی در جان او توان ظهور و بروز داشته باشد«یَـأَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ تُوبُواْ إِلَى اللَّهِ تَوْبَةً نَّصُوحًا عَسَى رَبُّکُمْ أَن یُکَفِّرَ عَنکُمْ سَیِّـَاتِکُمْ وَ یُدْخِلَکُمْ جَنَّـت تَجْرِى مِن تَحْتِهَا الاَْنْهَـر؛ اى افرادى که ایمان آورده اید، صادقانه به سوى خدا توبه کنید، امید است خداوند گناهان شما را بپوشاند و در بهشت هایى که از پایین آنها نهرها جارى است، داخل نماید»( تحریم/ ۸).
«راه کار»
برای این که چشم خود را به خوبی عادت بدهیم، لازم است:
یک. خداوند عالم و معصومین ع آگاه و ناظر بر کارهای ما هستند. هر وقت این دوستتان می خواست چشم خود را به فیلمی بدوزد، این را با خود مرور کند، که خدا می داند و می شنود و می بیند« فَإِنَّ اللَّهَ سَمیعٌ عَلیمٌ؛ خداوند شنوا و داناست»(بقره/۲۲۷). بهتر و موثرتر هنگامی است که هر روز چندین بار این مفاهیم که خدا می بیند، را با خود مرور کند.
دو. توجه به معاد و برگشت او بسوی خدا را بسیار مورد توجه قرار دهد. معاد انسان را از گناه و هدر دادن سرمایه ی زندگی یعنی عمر دور می کند«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ لْتَنْظُرْ نَفْسٌ ما قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبیرٌ بِما تَعْمَلُونَ؛ اى کسانى که ایمان آورده اید از (مخالفت) خدا بپرهیزید و هر کس باید بنگرد تا براى فردایش چه چیز از پیش فرستاده و از خدا بپرهیزید که خداوند از آنچه انجام مى دهید آگاه است»(حشر/۱۸).
سه. از روزه بسیار باید بهره بگیرد. خصوصاً که ماه رمضان نیز فرا رسیده است. بهترین هنگام برای هنگامه ی ترک کردن کارهای کوچک و زشت رمضان و روزه است.
چهار. اگر در مواقعی خاص به دیدن فیلم اقدام می کرده است، مثلاً در شب؛ در آن هنگام به کار لذت بخشی بپردازد. مثلاً با دوستان گفتگو کند، با فامیل رفت و آمد نماید و یا به استخر و هر چیزی که برای او خوش آیند است، اقدام کند.
پنج. به او بگوید: تا به حال که این فیلم ها را دیده چه اتفاقی برای او افتاده است؟ چه تجربه های کرده است؟ از این به بعد نیز همان تجربه های تکراری را با دیدن بدست خواهد آورد. تجربی آن این بوده است که: گناه ابتدایش شیرینی داشت و آخرش عذاب جان و وجدان. عبادت اولش تلاش، آخرش شادی و شیرینی.
شش. به او بگویید شخصیت انسان در دنیا و آخرت محصول همین نگاه ها و شنیدن ها و سخن هایی است که می زند و این ها در حقیقت نهر هایی است که به قلب می ریزد و فساد و صلاح شخص بستگی به واردات قلب دارد.
هفتم. حرمت نگاه کردن به فیلم های مستهجن و محرک را تحقیق و از زبان مراجع برای ایشان بیان کنید.
برای مطالعه بیشتر به سایت بروید و در مورد هرزه بینی و چشم چرانی مطالعه کنید. http://akhlagh.porsemani.ir/term۲۷

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.