نگاه واقعی آمریکا به مقوله تحریم ایران/ حسین یاری ۱۳۹۲/۹/۲۵

"باقی ماندن معماری تحریم ها" علیه جمهوری اسلامی ایران مسئله ای است که مقامات آمریکایی بارها بر روی آن تاکید کرده اند. بر این ��ساس، حتی در صورت اجرای مو به موی توافقنامه ژنو و پیشرفت مذاکرات هسته ای، واشنگتن و شرکای اروپایی آن ساختار و هندسه تحریم ها را بر هم نخواهند زد. جمهوری خواهان و دموکرات های آمریکا بارها به صورت آشکار و پنهان ادعا کرده اند که حفظ فشار و تحریم علیه ایران می تواند به صورت بالقوه ابزاری جهت تغییر رفتار تهران در برابر غرب باشد! از این رو مقامات آمریکایی در صددند به هر نحو ممکن این ابزار بالقوه را حفظ کنند.
"باقی ماندن معماری تحریم ها" علیه جمهوری اسلامی ایران مسئله ای است که مقامات آمریکایی بارها بر روی آن تاکید کرده اند. بر این ��ساس، حتی در صورت اجرای مو به موی توافقنامه ژنو و پیشرفت مذاکرات هسته ای، واشنگتن و شرکای اروپایی آن ساختار و هندسه تحریم ها را بر هم نخواهند زد. جمهوری خواهان و دموکرات های آمریکا بارها به صورت آشکار و پنهان ادعا کرده اند که حفظ فشار و تحریم علیه ایران می تواند به صورت بالقوه ابزاری جهت تغییر رفتار تهران در برابر غرب باشد! از این رو مقامات آمریکایی در صددند به هر نحو ممکن این ابزار بالقوه را حفظ کنند. در این میان مقامات کاخ سفید به تعریف قالب ها و چارچوب های متنوعی دست زده اند. آنها یک روز از مجرای "حقوق بشر" و روز دیگر از مجرای " مبارزه با تروریسم" و یا "پرونده هسته ای " به جابه جایی کانال های تحریمی علیه ایران می پردازند.

اظهارات وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا پس از اجلاس سالانه سازمان ملل متحد در نیویورک خود گویای تمایل ذاتی واشنگتن مبنی بر حفظ ساختار تحریم ها علیه ایران بود: « ما به طور شفاف به ایرانی‌ها گفته‌ایم که مذاکرات تنها درباره برنامه هسته‌ای و تحریم‌های مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای این کشور بوده و اینکه تحریم‌های مربوط به حقوق بشر، فعالیت‌های تروریستی آن‌ها هنوز روی میز است.»

در برهه فعلی و پس از امضای توافقنامه ژنو۳، اصلی ترین دغدغه مقامات آمریکایی حفظ ساختار تحریمهاست. اساسا حضور مکرر جان کری، جوزف بایدن و وندی شرمن در مجلس نمایندگان و سنا نیز با هدف تضمین دهی به سناتورها و نمایندگان در خصوص حفظ ساختار تحریم ها صورت می گیرد. در این میان "دیوید کوهن" معاون وزارت خزانه داری آمریکا نیز یک گام فراتر برداشته و از تشدید تحریم ها علیه ایران پس از اتمام مدت شش ماهه مقرر شده در توافقنامه ژنو سخن گفته است: «من به عنوان مقام اصلی مسئول طراحی و اجرای برنامه تحریم‌هایمان، مطمئن هستم که فشار تحریم‌ها بر ایران افزایش خواهد یافت! ایران، ظرف شش ماه آینده، نسبت به الان، حتی گرفتار مخمصه عمیق تری خواهد شد. بیشترین تخفیف در تحریم‌ها این بوده که به ایران اجازه دسترسی به ۴.۲ میلیارد دلار از درآمدهای خودش که در حال حاضر در خارج از ایران است داده شده است. علاوه بر این، تحریم‌های آمریکا در بخش صادرات پتروشیمی ایران و صنایع خودروسازی هم به طور موقت تعلیق خواهند شد.»

اظهارات دیوید کوهن و دیگر مقامات آمریکایی نشان می دهد که حفظ و حتی افزایش تحریم ها علیه ایران به مبنایی راهبردی در نگاه کاخ سفید و کنگره آمریکا تبدیل شده است. نکته مهم تر اینکه، ایالات متحده آمریکا و برخی کشورهای اروپایی که خود اصلی ترین حامیان تروریسم و بزگترین ناقضین حقوق بشر در جهان محسوب می شوند، از الان به دنبال طرح مسائل حقوق بشری در تقابل با ایران هستند.

نکته قابل تامل این که در کنگره آمریکا با اوباما و جان کری نیز به دلیل از بین رفتن قطره ای از دریای تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران، به عنوان دو متهم برخورد می شود! تلاش برای تغییر توافقنامه ژنو نیز در همین راستا و از سوی عده ای از اعضای مجلس نمایندگان در حال برنامه ریزی است. اخیرا چند نماینده کنگره آمریکا از جمله «پیتر روسکام» سناتور ایالت ایلینویز، «ریچارد مک کول» سناتور جمهوریخواه ایالت تگزاس، «جن گرین» و سناتور «دانیل لیپینسکی» با انتشار بیانیه‌ای خواستار تنظیم مجدد شرایط توافق هسته ای میان ایران و گروه ۱+۵ شده اند. در جلسه ای که میان نمایندگانی از هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه و به ریاست پیتر روسکام تشکیل شد از دولت باراک اوباما و دیگر کشورهای غربی خواسته شده است که پارامترهای مذاکره با ایران تغییر کند. براساس نسخه‌ای از این طرح که در اختیار پایگاه «واشنگتن فری بیکن» قرار گرفته ‌است، تصریح شده است که ایران باید به طور کامل همه تاسیسات غنی سازی خود را برچیند و ساخت موشک های پیشرفته را متوقف کند، از حمایت از سازمان های تروریستی دست بردارد و نقض حقوق بشر را کاهش دهد!

طرح این مسائل وقیحانه از سوی اعضای کنگره آمریکا نیت واقعی واشنگتن از تقابل با تهران را آشکار می کند. بدون شک هرگونه محاسبه راهبردی و حتی تاکتیکی سیاست خارجی کشورمان باید بر مبنای همین نیت واقعی آمریکا صورت گیرد نه رفتار ظاهری آن .

اقدام اخیر وزارت خزانه داری آمریکا در افزودن نام شرکت های جدید به لیست سیاه خود نشان از تمایل واشنگتن مبنی بر ادامه تقابل با ایران می دهد. وزارت خزانه‌داری آمریکا در گزارشی ۱۴ شرکت و ۴ فرد دیگر را به فهرست‌ تحریم‌های ایران اضافه کرد. این در حالیست که قبل از آن نیز نام ۱۹ فرد و شرکت نیز در لیست سیاه آمریکا قرار گرفته بود. شرکت‌های سنگاپوری «مید اویل ایشیا» و «سینگا تانکر»، شرکت دریایی فیلیپینی «سیکریا»، شرکت اوکراینی «فرلند» و «ویتالی سوکولنکو» مدیر عامل این شرکت، از جمله شرکت‌ها و افرادی هستند که در این فهرست قرار دارند. شرکت‌های ذکر شده در بالا به خاطر نقض تحریم‌های مالی و نفتی ایران در فهرست سیاه آمریکا قرار گرفتند.

در نهایت اینکه اساسا تحریم های یکجانبه وضع شده آمریکا علیه ایران غیر قانونی است. در چنین شرایطی اصرار بر ادامه تحریم های ایران و ارائه تفاسیر چندگانه از توافقنامه ژنو و از همه مهم تر، اذعان مقامات کاخ سفید بر حفظ ساختار تحریم ها علیه ایران، موید غیر قابل اعتماد بودن واشنگتن و سیاستمداران آمریکایی است. تاکید بر مباحثی نخ نما مانند حمایت از تروریسم و رعایت حقوق بشر نیز در راستای حفظ معماری تحریم ها علیه تهران صورت می گیرد، اگر نه ایالات متحده آمریکا به عنوان منبع صدور تروریسم و مصدر نقض حقوق بشر در جهان اساسا صلاحیت طرح چنین مباحثی در خصوص ایران را ندارد./

بصیرت یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۲

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.