هجرت به عربستان-سلمان فارسی ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۹۱۹ بازدید

سلمان فارسی که ایرانی است چگونه از عربستان سر در آورد و چگونه به اسلام گروید؟

به حسب آنچه از برخی روایات معلوم می شود جناب سلمان بشارت ظهور پیامبر را در سرزمین مکه از برخی اوصیای حضرت عیسی(ع) شنیده بوده و همواره در جستجوی ظهور پیامبر بوده است تا وقتی که برای او معلوم می شود پیامبر(ص) در مکه ظهور کرده خدمت پیامبر(ص) می رسد و به دین اسلام شرفیاب می شود.شرح ماجرای هجرت ایشان به سرزمین وحی و اسلام آوردنشان مفصل است می توانید به کتاب عین الحیوه مرحوم مجلسی (فارسی) و یا کتاب نفس الرحمن فی فضائل سلمان (عربی) مراجعه کنید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
متن مورد نظر وارد کنیدسلمان فارسی در قادسیه
پرسمان
سلام علیکم، سلمان نقش زیادی در بعضی از فتوحات اسلامی داشت . در ماجرای فتح مدائن، سعد وقاص، فرمانده سپاه اسلام بود، او فرمان داد تا سپاه از رود دجله عبور کنند. در آن وضع دلهره آمیز و نگران کننده که حتی فرمانده در اضطراب بود،سلمان در کنار فرمانده لشکر بود و او را با این سخنان دلداری می داد: مردم تازه مسلمان شده اند و به گناه آلوده نیستند. از این رو آب و دریا همچون خشکی برایشان رام شده است. سوگند به خدایی که جان سلمان در دست اوست، همه دسته دسته از این رودخواهند گذشت...(تاریخ طبری، ج ۴، ص ۱۲؛ ترجمه اخبار الطوال، ص ۱۶۰ - ۱۶۱ )
سلمان پیشاپیش گروههایی بود که با اسب از رودخانه گذشتند و به کنار حصار مدائن رسیدند. سخنان سلمان در مدائن سبب شد تا دو شهر از شهرهای مدائن ، بدون درگیری به دعوت او تسلیم لشکر اسلام شود، وحدود چهار هزار نفر از سپاه ویژه و گارد ایران که تحت فرماندهی «رستم فرخ زاد» بودند، ازسپاه او جدا شده، به سپاه مسلمانان بپیوندند. دعوت سلمان برای اسلام آوردن ایرانیان در مدائن بدین صورت بود: «همانا اصل و نسب من از شما ایرانیان می باشد و من در سه چیز خیرخواه شما هستم، و صلاح شما در آنها است: الف. اگر اسلام بیاورید، برادر ما هستید و در اموال ما شریک بوده و بر شما است همان تکلیفی که بر ما است. ب. تسلیم شوید و جزیه بدهید. ج. در غیر این دو صورت، با شما می جنگیم، همانا خدا، خائنان را دوست ندارد( تاریخ طبری ج ۴ ص ۱۴ )
اگر کمی به تاریخ ایران در دوران پایانی سلطنت ساسانی ها دقت کنیم علت این عملکرد سلمان فارسی و حتی شکستهای مکرر و پی در پی حکومت ساسانی به روشنی معلوم می شود. ستمها و فساد دستگاه حکومت ساسانی و سختگیری شدید در حق مردم که در حکم نوکران حکومت به حساب می آمدند و نیز قرار داشتن ثروت ، کسب علم و همه امتیازات مادی و معنوی در اختیار طبقه حاکم و ثروتمند ساسانی یکی از دلایل این شکستها و حمایتهای خود مردم از مسلمانان و نیز عملکرد سلمان فارسی می باشد. در تاریخ آمده است که اهل مدائن نان و خرما به دست ، در کوچه ها به پیشواز مسلمانان ایستاده بودند .(تاریخ خلفا، ج ۲، ص ۱۲۶)

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.