هدف اصلی طلبه ۱۳۹۸/۲/۷ - ۱۰۵ بازدید

سلام هدف اخر و اصلی هر طلبه چه چیزی باشد. منظورم اون اخرین هدف است چه باید باشد؟

ماموریت اصلی طلبه و روحانی همان ماموریت و رسالت انبیای الهی در طول تاریخ است. کار انبیای الهی این بود که مردم را به توحید و بندگی خدا فرا می خواندند و از بندگی غیر خدا برحذر می داشتند. قرآن کریم برنامه تبلیغی مشترک تمامی انبیای الهی را دعوت مردم به بندگی خدا معرفی می کند. وَ لَقَدْ بَعَثْنا فِی کلِّ أُمَّةٍ رَسُولاً أَنِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَاجْتَنِبُوا الطَّاغُوتَ ... . (نحل / ۳۶) و همانا در هر امتی رسولی برانگیختیم تا خدا را بپرستید و از طاغوت دوری گزینید ... .
در آیه دیگری فرموده: وَ ما أَرْسَلْنا مِنْ قَبْلِک مِنْ رَسُولٍ إِلاَّ نُوحِی إِلَیهِ أَنَّهُ لا إِلهَ إِلاَّ أَنَا فَاعْبُدُونِ. (انبیاء / ۲۵) و پیش از تو هیچ پیامبری را نفرستادیم؛ مگر آنکه به او وحی کردیم که معبودی جز من نیست، پس تنها مرا بپرستید.
همان‌گونه که هدف آفرینش انسان، بندگی است، و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون. جن و انس را نیافریدیم مگر برای بندگی، هدف بعثت پیامبران و خواستة فطری هر انسانی نیز باید بندگی باشد؛ چراکه معقول نیست خدای حکیم انسان را به مقصد عبودیت بیافریند؛ اما پیام‌آوران خود را برای تأمین هدف دیگری برانگیزد یا ساختار فطرت انسان‌ها را متوجه سمت و سوی دیگری کند.
طلبه و روحانی کارش ترویج حق و خوبی ها و مبارزه با باطل و بدی ها است، اما مصداق اتم حق و خوبی، بندگی خدا و ترویج صفات آنها است، همچنان که مصداق کامل مبارزه با باطل و بدی ها، مبارزه با دشمنان خدا و صفات آنها می باشد.
بندگی کلید واژه دین خدا و تبلیغ دین خدا است. طلبه کارش این است که اولا خودش بنده خدا شود و ثانیا مردم را به بندگی خدای متعال دعوت کند، مانند همه انبیاء که این کار را انجام می دادند.
نهادینه کردن فکر بندگی، فرهنگ بندگی، روحیه بندگی، اخلاق و آداب بندگی، احکام بندگی، خدا محوری و آخرت گرایی در مردم و تزکیه نفوس آنها از دنیا پرستی و خودپرستی ریشه ای ترین کار طلبه و روحانی است که باید برای آن آماده باشد.
هدف کلی تبلیغ دین، ترویج روحیه و احساس بندگی در مردم است و این کار اگر نهادینه شود، آثار مثبت آن بسیار ملموس خواهد بود و جامعه به سوی فلاح و رستگاری پیش خواهد رفت، منتهی ابتدا خود طلبه باید به این روحیه و احساس برسد.
راهبرد اصلی اسلام، برای تربیت انسان، توحید و حرکت در صراط مستقیم عبودیت خدای متعال است و طلبه و روحانی کاری جز هدایت مردم در صراط مستقیم بندگی خدا و رسیدن به خوبی ها ندارد.
از بررسی آیات قرآن کریم بر می آید که صراط مستقیم، همان آئین خداپرستی و دین حق و راه بندگی و پایبندی به دستورات خداوند است: قل اِنَّنی هَدانی رَبّی الی صِراطٍ مُستقیم دینا قَیِماً (سوره یس، ۶۱). بگو خداوند مرا به صراط مستقیم هدایت کرده به دین قیم و استوار. و اَنِ اعبدونی هذا صراط مستقیم (آل عمران، ۱۰۱). مرا پرستش کنید این همان صراط مستقیم است.
علم توحید و بندگی خدا، در راس تمام علوم دینی قرار دارد و طلبه علوم دینی اگر به این حقیقت نرسیده باشد، نمی توان او را عالم واقعی اسلام دانست. شناخت توحید و بندگی، اصل و حقیقت علم، در دین اسلام است.
شیخ بهایی گفته:
علم رسمی سربه سر قیل است و قال.
نه از او کیفیتی حاصل نه حال.
علم نبود غیر علم عاشقی.
ما بقی تلبیس ابلیس شقی.
حضرت عشق، خدای متعال است و علم عاشقی، چیزی جز علم توحید و معرفت خدا و بندگی خداوند نیست. رفتار عاشقانه انسان همان بندگی عاشقانه خدا است و لذا اگر کسی علم بندگی را نداند عالم واقعی دین نیست و دچار غفلت است.
مردم عموما از توحید و بندگی خدا غافل اند و طلبه باید مردم را از این غفلت خارج کند و بیدارشان سازد. غفلت از خدا و یاد خدا که گفته می شود در حقیقت غفلت از بندگی خدا است که عامل اصلی حرمان انسان است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.