هدف امام حسین(ع) از قیام ۱۳۹۸/۰۳/۲۶ - ۴۰۸ بازدید

بسنمه تعالی - با سلام و خسته نباشید - چرا امام حسین (ع) با وجود اینکه احتمال می داد که نهی از منکر در یزید تاثیر ندارد باز قیام نمود و فرمود هدف از قیام من نهی از منکر است ؟

مگر امام حسین(ع) برای اصلاح یزید قیام کرد که در او تاثیر بگذارد یا نگذارد؟علاوه بر دستگاه حکومتی که بر مدار ظلم و فساد حرکت می‌کرد، انحطات و ظلم و فساد در جامعه فراگیر شده بود، لذا ایشان یکی از اهداف خود را اصلاح امت اسلامی بیان داشته اند والا مسلم است یزیدی که در جایگاه حاکم و خلیفه مسلمانان بطور علنی فسق و فجور انجام می‌داد واعتقادی به مبانی دین و شریعت نداشت هدایت‌پذیر نیست.
قیام امام حسین برای اصلاح در میان امت اسلام بود، آن چه برای امام حسین(ع) اصل اساسی بود امر به معروف و نهی از منکر بود اما در این باره نوع معروف ترک شده و نوع منکر انجام شده تعیین کنندة امر و نهی واجب و یا مستحب است که انسان مکلف به انجام و ادای آن است. این که امام حسین(ع ) انگیزة خویش را در قیام , انجام این تکلیف مهم و بزرگ معرفی و اعلان می کند دلیل بر اهمیت آن است . امام در وصیت نامه و سخنرانی خویش فرمودند: ((...أرید ان آمر بالمعروف و انهی عن المنکر و اسیر بسیره جدی و ابی علی بن ابی طالب )) (می خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم و طبق سیره و روش جدم و پدرم علی بن ابی طالب رفتار کنم ) و نیز فرمودند: «اللهم انک تعلم انه ما کان منا تنافسا فی سلطان و لا التماسا من فضول الحطام و لکن لنرد المعالم من دینک و نظهر الاصلاح فی بلادک..؛ قیام ما به خاطر دنیا نبود بلکه هدف ما این بود که نشانه‌های دینت را به جای خود برگردانیم و سرزمین تو را اصلاح کنیم »(تحف العقول, ص۲۴۲)
فرمایشات دیگری ازحضرت وجود دارد که بیانگر حساسیت و اهمیت موضوع معروف‌ها و منکرها است. اجرای سیره و سنت پیامبر(ص) و علی(ع), معروفی ترک شده بود و امام برای امر به آن قیام کرد تا آن را احیا کند. سنت پیامبر(ص ) و سیره علی(ع ) یعنی روح تعالیم دینی و آموزه های تعالی بخش اسلام که انجام و اجرای آن ضامن عدالت , مساوات , برابری و تحکیم روابط برادرانه در جامعه اسلامی بود. به دلیل انحرافات زیادی که در عرصه های گوناگون دینی , اخلاقی , سیاسی و اجتماعی رخ داده بود, از اسلام جز نامی و از مسلمانی جز اسمی باقی نمانده بود. امویان که سردمداران و صحنه گردانان انحرافات اعتقادی , سیاسی و اجتماعی بودند بر اریکه قدرت تکیه زده و گستاخانه منکر وحی و رسالت بودند و این شعر یزید گواه آن است : لعبت هاشم بالملک و لاخبر جاء و لا وحی نزل (مقصود این است که : بنی‌هاشم با ملک و پادشاهی بازی کرد و همه دعوی پیامبری برای سلطنت بود و الا نه خبری درکار است و نه وحی نازل شده است).
برای آگاهی بیشتر به کتاب هایی که در باره قیام امام حسین(ع) نوشته شده , و به بحث‌های تحلیلی پرداخته‌اند, مراجعه شود. مانند: مطهری , مرتضی; حماسه‌حسینی (ع ).- قم: صدرا, چ ۷, ۱۳۶۷ ش .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.