هدف زندگی ۱۳۹۶/۰۵/۲۸ - ۱۵۷۰ بازدید

هدف زندگی چیست ؟از کجا بدانیم هدف زندگی را درست تشخیص داده ایم؟

هدف خلقت و زندگی انسان در این دنیا!شناخت دنیا وهدف زندگی انسان در این دنیا بسیار آگاهی بخش و بیدار کننده است.
ما باید دائما این سوال را از خودمان بپرسیم که برای چه به این دنیا آمده ایم؟ هدف و مقصد زندگی چیست؟ برای چه خداوند به ما هفتاد و هشتاد سال عمر داده است؟ با این عمر چه باید بکنیم و آنرا در چه راهی باید مصرف کنیم؟
این سوال یکی از سوالات اساسی زندگی است.
پاسخ شفاف و روشن این سوال این است: ما به این دنیا آمده ایم تا مانند سایر موجودات به کمال نهایی خود برسیم.

همان طور که یک شیر باید رشد کند و به یک شیر واقعی تبدیل شود و یک پلنگ هدف اش این است که به یک پلنگ واقعی تبدیل و تمام استعدادهایش شکوفا شود، انسان هم باید در انسانیت رشد کند و به یک انسان واقعی تبدیل شود.

فطرت کمال طلبی از درون انسان و همچنین هدایت های الهی از بیرون ما را به این سوی فرا می خواند.

وضعیت ما در این دنیا مانند جنین در رحم دارد است. جنین در تمام نه ماه و نه روزی که در رحم مادر قرار دارد خود را تکمیل سازی می کند و برای زندگی در دنیا آماده می سازد.
ما روح هستیم، از جنس ماورای طبیعت می باشیم و از آنجا به این سرای خاکی آمده ایم تا خود را بسازیم و دوباره به عالم آخرت و به سوی خدای خود بازگردیم. انا لله و انا الیه راجعون.
بسیاری از مردم درمورد هدف زندگی به راه خطا می روند. آنها خیال می کنند که زندگی انسان محدود به همین دنیا و طبیعت است و با رسیدن به دنیا و ثروت و مانند آن به کمال و سعادت می رسند.
این انتخاب آگاهانه نیست و ناشی از غفلت عظیم انسان از حقیقت خود و باطن جهان هستی است.
ما به این دنیا نیامده ایم که مال و ثروت جمع کنیم و به مقام و شهرت برسیم و به عیش و نوش مشغول شویم و لذت ببریم و عمر خود را در این راه تلف کنیم.
هدف زندگی انسان در این دنیا کامل شدن و آماده شدن برای متولد شدن در سرای آخرت و زندگی در ماورای طبیعت است.
شیطان که دشمن قسم خورده ما است، چنان دنیا را در نظر انسان می آراید و ما را به دنیا پرستی و نفس پرستی و شرک سوق می دهد، که حقیقت خود و خدا و آخرت را فراموش می کنیم و غافل می شویم.
ما باید بیاندیشیم که هوای نفس و دنیاپرستی و پول پرستی و عیش و نوش حیوانی، نه تنها انسان ساز نیست، بلکه بر حیوانیت ما اضافه می کند و به هلاکت انسانی ما خواهد انجامید.
ما به این دنیا آمده ایم تا انسان شویم و به کمال در انسانیت برسیم، کمال انسان از طریق نزدیک و شبیه شدن به خداوند تحقق می یابد.
چرا که خدای متعال انسان را به صورت خویش زیبا و کامل آفرید. ان الله خلق آدم علی صورته. (عیون مسائل نفس و شرح آن ، ج 1 ص 82.)
و او را خلیفه خود در زمین قرار داد. و اذ قال ربک للملائکة انی جاعل فی الارض خلیفة. (بقره، 30)
به خاطر همین ملائکه بر او سجده کردند، قلنا للملائکة اسجدوا لآدم فسجدوا الا ابلیس. ( بقره، 34)
و برای او فراوان پیامبران فرستاد با کتاب های آسمانی، تا این خداگونگی را از مرحله استعداد به فعلیت درآورند و انسان آینه تمام نمای خدا در روی زمین گردد.
قرآن کریم می فرماید: شما هیچ وظیفه ای در این دنیا جز بندگی خالصانه خداوند ندارید. و ما امروا الا لیعبدوا الله مخلصین له الدین.
و نیز در مورد هدف خلقت می فرماید: و ما خلقت الجن والانس الا لیعبدون. یعنی هدف زندگی و خلقت انسان در این دنیا چیزی جز عبادت خداوند نیست.
ما به این دنیا آمده ایم تا به حقیقت برسیم، یعنی تمام افکار و اخلاق و رفتارمان بر اساس حق و توحید باشد و به عنوان یک انسان موحد و مومن حقیقی دنیا را ترک کنیم و به سرای دیگر سفر نماییم.
ما به این دنیا نیامده ایم که در آن بمانیم، دنیا جای دل خوش کردن و ماندن نیست، دنیا سرای رفتن است.
کودک در رحم مادر نه ماه زندگی می کند تا آماده تولد در این دنیا شود. دنیا رحم دیگر ما است و ما باید در این رحم خود را برای تولدی دیگر آماده کنیم.
ما به این دنیا آمده ایم تا با شناخت و بندگی خدای متعال به او نزدیک شویم و خود را برای سفر آخرت آماده کنیم. شناخت عمیق زندگی و دنیا بیداری زیادی در انسان ایجاد می کند.
تمام عوامل مثبتی که در اطراف ما وجود دارد، مانند دین ، فرهنگ ، هنر، تاریخ، ادبیات ، آموزش و پرورش، حتی اقتصاد و سیاست و علم، همه برای این است که ما انسان تر بشویم و در نهایت به اوج انسانیت و کمال انسانی برسیم و خداگونه شویم.
هدف زندگی هم چیزی جز این نیست، ما آمده ایم در این دنیا تا انسان بشویم و در انسانیت به کمال برسیم و خود را برای زندگی پس از مرگ آماده کنیم.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.